Ana sayfa Bilgisayar Homebrew Nedir ? Homebrew Nasıl Yüklenir ?

Homebrew Nedir ? Homebrew Nasıl Yüklenir ?

1072
PAYLAŞ
Homebrew Nasıl Yüklenir

Homebrew Nedir ? MacOS Sierra için Homebrew Nasıl Yüklenir ?

Apple bilgisayar ve akıllı telefonlar artık ülkemizde de oldukça yaygın. Sturbucks'da kahve içen her insan için artık olmazsa olmaz halini alan Apple Macbook'lar aynı zamanda Bilgisayar Mühendisliği, Mimarlık gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için de uygun bir seçenek. Özellikle Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliğinde okuyan (veya bu dallara ilgi duyan) her öğrencinin yolu bir şekilde MacOS ile kesişiyor. MacOS ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise, MacOS'in bir Paket Yöneticisi içermemesi. Linux dağıtımlarının herhangi birini kullanan herkesin hemen farkedeceği bu eksiklik MacOS dünyasında farklı şekillerde giderilebiliyor. 3.Parti kullanıcıların oluşturduğu bu Paket Yöneticilerinden biri ise Homebrew. Bu rehberimizde sizlerle Homebrew nasıl yüklenir buna bakacağız ve Homebrew'ın özelliklerine bir göz gezdireceğiz.

Homebrew Nedir ?

Homebrew, MacOS'de bulunmayan ve GNU araçları da dahil çeşitli programları kurabileceğiniz bir Paket Yöneticisidir. Paket yöneticileri, Linux dağıtımlarından da aşina olduğumuz gibi, Unix tabanlı işletim sistemlerine kurulabilen araçların (programların) kolay kurulabilmesini sağlayan ve programların bağımlılıklarını düzenleyen araçlardır. Bu araçlar sayesinde herhangi bir programı kurarken, o programa bağlı olan bağımlılıkları (yani o programı çalıştırmak için gerekli olan diğer araçları) kontrol etmemize veya onların yerlerini, programımızın kurulum dosyasına göstermemize gerek kalmaz. Paket Yöneticileri, Unix dünyasının "Uygulama Mağazaları" gibidir. Apple Uygulama Mağazasında bulamayacağınız ve yazılım ile uğraşan herkesin ihtiyaç duyabileceği bir çok araç, bu mağazalarda bulunur.

Apt-Get Yoksa Brew Kullansınlar

Linux dünyasından MacOS'e geçen herkesin kolayca fark edebileceği farklılıklardan biri, MacOS'de bulunmayan Paket Yöneticisi ve GNU araçları (wget,gfortran vb. gibi) olacaktır. Linux dünyasının sevilen paket yöneticilerinden biri olan APT (apt-get) hepimizin hayatını kolaylaştırmakta. apt-get install, apt-get uninstall, apt-get search gibi kolay komutlarla, Debian ve Ubuntu'nun deposunda bulunan sayısız programı kurma imkanını bize sağlayan APT, benim MacOS maceramda aradığım en önemli özellik. Özellikle Linux'den MacOS'e geçtiğinizde, kullanmaya alışkın olduğunuz bir çok özelliğin ve aracın olmadığını fark edeceksiniz. İşte burada Homebrew imdadınıza koşuyor ve arayıp da bulamadığınız GNU araçları da dahil olmak üzere bir çok aracı hizmetinize sunuyor.

Homebrew'ı Diğerlerinden Üstün Kılan Özellikler Nelerdir ?

MacOS kullanmaya başladığınızda, etrafınızdaki insanlardan çeşitli tavsiyeler duyabilirsiniz. Birçok insan size MacPorts veya Fink kurmanızı tavsiye edebilir. Bu paket yöneticilerinin de üstün bazı yanları olsa da Homebrew'ı daha ilginç yapan bazı özellikler de mevcut, bunlar;

  1. Homebrew, sisteminizin her hangi bir dizinine yüklenebilir. Bu sayede Homebrew kullanmak için Yönetici İzinleri (sudo) almanıza gerek kalmayabilir. Homebrew'ı kurarken, seçeceğiniz dizin sayesinde paket yöneticinizi global veya lokal olarak ev dizininize kurabilirsiniz.
  2. Homebrew, programları kurarken MacPorts'un aksine MacOS'de bulunan araçları ve kütüphaneleri kullanmaya öncelik verir. Örneğin bir program, gcc'nin sizde bulunmayan bir sürümü ile bağımlıysa, Homebrew önce bu programı sisteminizde bulunan Clang ile kurmaya çalışacak eğer bu başarısız olursa GNU C derleyicisini kurmaya çalışacaktır. Bu özellik sayesinde, küçük bir aracı kurmak için koca bir X'i derlemenize gerek kalmayabilir. Bu sizlere hem zaman hem de depolama alanı açısından fayda sağlayacaktır.
  3. Homebrew GitHub'da bulunur ve kullanıcıların katkılarına açıktır. Bu sayede Homebrew daha güncel paketleri bünyesinde bulundurur.
  4. Homebrew paketleri (formülleri) kolayca modifiye edilebilir ve istediğiniz bayraklarla (flag) kurulabilir. Örneğin ImageMagick programını "--with-openmp" bayrağı ile paralel olarak kurabilirsiniz.
  5. Homebrew, paketleri (formülleri) Ruby dilini kullanır. Bu sayede Homebrew'a kendi paketlerinizi kolayca ekleyebilirsiniz.

Homebrew'ı özel kılan özelliklerden bazıları bunlar. Eğer sizler de Homebrew'ın yeteneklerini görmek istiyorsanız küçük bir kod parçası ile Homebrew'ı yükleyebilir ve bu deneyimi kendiniz de yaşayabilirsiniz.

Homebrew Nasıl Yüklenir ?

Artık Hombrew kurmaya ikna oldunuz, peki ama Homebrew nasıl yüklenir ? Homebrew'ı kurmak oldukça kolaydır. Sadece terminalinizi açın ve aşağıdaki küçük kod parçasını çalıştırın;

Bu kod parçasını terminalinize kopyalayıp Enter'a bastığınızda Homebrew sisteminize kurulmaya başlayacaktır. Kurulum sırasında Homebrew size bazı sorular soracak ve neyi nasıl yapması gerektiği hakkında sizden bazı fikirler isteyecektir. Bu sorulara cevaplar vererek kurulumunuzu özelleştirebilir veya sadece enter'a basarak standart bir kurulum yapabilirsiniz.

Homebrew Hazır Fakat Nasıl Kullanacağız ?

Homebrew kurulumu tamamlandıktan sonra basit birkaç komut ile sisteminize araçlar kurmaya başlayabilirsiniz. Örneğin bir wget programını sisteminize kurmak için

komutunu işletebilirsiniz. Homebrew deposundaki programlardan aradığınızı (örneğimiz yine wget olsun) bulmak için ise

komutunu kullanabilirsiniz. Kurulu olan bir paketi silmek içinse

komutunu işletebilirseniz. Sisteminizde kurulu olan paketlerin listesini ise

komutu ile kolayca görebilirsiniz. Tebrikler ! Artık siz de Homebrew kullanmasını öğrendiniz. Sayısız Homebrew paketlerine göz atmak için buraya tıklayabilir, sisteminizde bulunmasını istediğiniz araçları, Homebrew sayesinde kolayca kurabilirsiniz.