Ana sayfa Bilgisayar AMD Zen İşlemcilerde Kafalarımızı Kurcalayabilecek 5 Soru

AMD Zen İşlemcilerde Kafalarımızı Kurcalayabilecek 5 Soru

698
PAYLAŞ
AMD Zen İşlemcilerde Kafalarımızı Kurcalayabilecek 5 Soru

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Soruyu Sizler İçin Cevapladık !

AMD'nin yeni nesil işlemcileri Zen'in bizlerle buluşmasına az kaldı. AMD'nin uzun zamandan sonra Intel'e rakip olabilecek işlemciler çıkartacak olması hepimizi heyecanlandırmış durumda. Hatta AMD, yeni Zen işlemcilerin piyasaya sürülmesine geçtiğimiz on yılın en büyük olayı gözüyle bakıyor.

Yeni yüksek performanslı AMD Zen işlemciler, AMD tarafında uzun zamandır ters giden işleri tekrar yoluna koyabilir. AMD'nin, uzun zamandan sonra ilk defa Intel karşısına ciddi bir şekilde rakip olması, Intel hayranları da dahil herkesi heyecanlandırmış durumda. Öyle ki, çoğu Intel hayranı bile, yeni çıkacak olan AMD Zen işlemcileri denemek için sabırsızlanıyor.

51a

AMD CEO'su Lisa Su, yeni işlemcilerin 2016 yılının sonunda piyasada olacağını söylemişti. Yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde hala AMD Zen içeren bir bilgisayar göremedik, bu nedenle işlemcilerin gelecek yıla kaldığını kolaylıkla söyleyebiliriz. AMD, yılın bitmesine son bir ay kala bizleri şaşırtmazsa, yeni işlemcileri içeren bilgisayarların, yeni yılın ilk aylarında geleceğini söyleyebiliriz. Sunucu türü bilgisayarlar içinse bu süre, yeni yılın ortasını bulabilir.

Yeni işlemcilerin tanıtımlardaki performansı gerçekten ilgi çekiciydi. Hepimiz, AMD katılımcılar toplantısındaki sunumda, AMD Zen işlemcili bilgisayarın, rakibi Intel bilgisayarı kolayca alt etmesini izlemiştik. Peki AMD Zen beklentilerimizi karşılayabilecek mi ? Sizler için kafanızı kurcalayabilecek 5 soruya cevap verdik !

Performans Testlerindeki Gibi Performans Sunabilecek Mi ?

AMD, yeni işlemcilerinin, eski mimari Excavator'a oranla %40 daha fazla performansla çalışacağını iddia ediyor. Bu seviyedeki bir performans artışı, Intel'in, belki de rakipsizliğin vermiş olduğu rahatlama ile, nesiller arasındaki %10-20 arasındaki performans artışlarından çok daha iyi bir rakam.

AMD, insanların yeni dahili grafik yongaları, güç verimliliği veya eklenen yeni çözücülerden (codec) daha çok performans artışını önemseyeceğini düşünüyor. Gerçekten de, AMD tarafından bizlere sunulan %40 performans artışı, bir çoğumuzu Intel'in yeni 4K çözücülerinden daha çok heyecanlandırdı. AMD'nin bu iddialarını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği ise merak konusu. Fakat maalesef işlemciler elimize ulaşmadan ve ilk testler gelmeden bu soruya cevap vermemiz olanaksız. Yeni Zen işlemciler piyasaya sürüldüğünde, performans artışının, AMD'nin bizlere söylediği gibi olup olmayacağını beraber göreceğiz.

Büyük PC Firmaları Tarafından Kullanılacak Mı ?

Her birimizin merak ettiği bir diğer soru ise, Alienware, Monster, HP veya ASUS gibi bilgisayar dünyasının tanınmış firmalarının yeni AMD Zen işlemcilerini kullanıp kullanmayacağı. Dell tarafından üretilen Alienware, sadık bir Intel destekçisi olarak öne çıkmakta ve ne CPU ne de GPU olarak hiç bir AMD ürününü kullanmamakta. Fakat yinede yeni çıkan işlemcilerin, Alienware tarafından deneneceği şüphesiz. Eğer Dell, bu işlemcilerde karlı bir yan görürse, belki yeni Alienware oyuncu bilgisayarlarında bu işlemcileri görebiliriz.

Alienware dışında kalan HP, ACER gibi markalar, hali hazırda yeni Bristol Ridge kod adlı Zen işlemcili bilgisayarlarını hazırlamış durumda. Çok yakında bu firmaların Zen işlemcili bilgisayarlarını piyasada göreceğiz.

Enerji Verimliliği Nasıl Olacak ?

"AMD çok ısınır kanka." Hepimiz bu sözü hayatımızda en az bir kere duymuşuzdur. Isınma sorununu çözmek için genellikle yeni işlemci soğutucu dizayn yöntemine giden AMD, bu sefer bu stratejisini değiştirdi. Eski tarz üretim teknolojisini tamamen yenileyen AMD, Excavator da kullandığı 32nm üretim teknolojisi yerine artık 16nm üretim teknolojisini kullanıyor. Bu sayede yüksek enerji verimliliği sağlamayı başaran AMD, hem dizüstü bilgisayarlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda yüksek enerji veririmliliği sağlayabilecek.

Yeni Teknolojileri Destekleyecek Mi ?

AMD Zen ile birlikte bir çok yeni teknolojiye de kavuşacağız. 3D Xpoint, Thunderbolt 3 gibi bir çok yeni teknoloji, yeni gelecek olan AMD Zen ve AM4 anakart yongası sayesinde desteklenecek. Özellikle yeni gelecek olan 3D Xpoint, oyuncular için vazgeçilmez bir özellik olmaya aday.

amd-desktop-platform-evolution-am4

AMD Tekrar Yükselişe Geçebilecek Mi ?

Intel, uzun zamandan beri işlemci piyasasını domine ediyor. AMD, yeni geliştirdiği Zen işlemcileri sayesinde bu gidişatı tersine çevirmeyi ve 2003'deki o şaşalı günlerine dönmeyi hedefliyor. Her birimiz, AMD'nin Athlon64 ile yakaladığı ivmeyi ve 64-bit işlemcilerle piyasayı nasıl şekillendirdiğini hatırlıyoruz. İşte Zen, firma için bu efsanenin bir devamı olarak görülüyor.

Sunucu sistemlerinde de işler pek farklı değil. AMD, birbiri ardına çıkardığı kötü işlemcilerle bu piyasayı tamamen Intel'in tekeline bırakmış durumda. Intel'in, rakipsizlikten kaynaklı rahatlamasını tekrar piyasaya girmek için bir fırsat olarak gören firma, yeni işlemci serisiyle bu alanda da Intel ile rekabete girmeye can atıyor.

AMD, eğer yeni işlemcileri için verdiği sözleri tutabilirse, gelecek sene Intel'e çok ciddi bir şekilde rakip olabilir. AMD'nin hisselerinde de meydana gelen artış, firmanın pozitif bir ivme yakaladığının göstergesi. AMD efsanesi, uzun bir aradan sonra yeniden esmeye başlayacak gibi görünüyor. Oyuncu sistemlerinizi toplamadan önce AMD Zen'lerin piyasaya girmesini beklemeniz, sizler için en iyi karar olacaktır !