Ana sayfa Bilim Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı

Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı

1047
PAYLAŞ
Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı

21 Ekim Gecesi Başlayan DDoS saldırıları sonucunda Twitter, Reddit, PSN, ve Battlefield 1 Sunucuları Çöktü.

21 Ekimde tarihin en büyük DDoS saldırısı yapıldı ! Amerika'yı hızla etkisi altına alan saldırılar sonucunda Twitter, Reddit, PSN, Github gibi ünlü sitelerin sunucuları çöktü ve bu siteler uzun bir süre erişime kapalı olarak kaldı.

Amerikan Başkanı Dahil Herkesi Devreye Sokun

Sabah 7:10'da saldırı meydana geldi ve bu saldırıyı 9:30'da ki ikinci dalga takip etti. Saldırılar DNS hizmeti sağlayan Amerikan Dyn Inc. firmasını hedef aldı. Her ne kadar firma "tamam sorun yok, her şey kontrolümüz altında" dese de, bu açıklamayı yaparken kendi web sayfaları ulaşıma kapalı durumdaydı.

b2gd-nhceaahjud

Durum o kadar ciddileşti ki Beyaz Saray'dan açıklama bile geldi. ABD başkanı Obama, İç Güvenlik Bakanlığının devrede olduğunu ve olayı araştırdıklarını, fakat saldırının kimler tarafından yapıldığının henüz tespit edilemediğini söyledi. (Hail Hydra.)

Lanet Olası Federaller !

Beyaz Saray Sekreteri Josh Earnest, siber saldırıların sürekli ve rekor denilebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Bu açıklamadan sonra Reuters'dan gelen bir haber, olayları FBI'ın (Federal Soruşturma Bürosu) da araştırdığını ortaya çıkardı.

Bilgisayar Güvenliği konusunda uzman olan ve Agari firmasının baş mühendisi Markus Jakobsson, olayların ciddi olduğunu söylüyor. "Bu işi yapan kişi kesinlikle acemi bir script çocuğu (script kiddie) değil." diyen Jakobsson, aynı zamanda bu işin uzun süre düşünülmüş ve planlı bir şekilde uygulamaya geçirilmiş bir saldırı olduğunu belirtiyor.

Elliot Bu İşin Arkasındaki Sen misin ?

İşlerin iyice Mr.Robot'da ki FSociety'nin uygulamalarına dönmesi, biz serinin takipçilerini de heyecanlandırmadı değil. Şaka bir yana, saldırıların boyutu ve ciddiyeti düşünüldüğünde, bu işin dışarıdan gelen bir siber saldırı olduğu konusunda uzmanlar hem fikir. Fakat henüz hiç bir topluluk sorumluluğu üzerine almadı. Belkide kahramanımız Elliot, yine işi başarıp kafayı resetlemiş, bir arabada uyuyordur.

mrrobot_prelinear_aspot

Tost Makinanızın Fişini Çekin

Saldırılar sırasında, internete bağlı olan bir tost makinasından bile yardım alınmış olması, olayların ciddiyetini ortaya koyuyor. Çinli Hangzhou Xiongmai Technology firmasından gelen açıklamaya göre, internete bağlı (akıllı) kamera ve DVR üreten firmanın cihazları bile bu saldırılara katılmış. Saldırıları yapan ekip, bu cihazları ele geçirmeyi başarmış ve milyonlarca, zararsız gözüken küçük ev aletleri ile saldırıyı gerçekleştirmiş.

ddos-100689038-large

Resimde gözüken kırmızı noktalar, saldırıdan etkilenen yerleri belirtiyor. Amerika'nın büyük bir kısmının kırmızı renge boyandığını düşünürsek saldırıların ne denli büyük olduğu da ortaya çıkmış oluyor.