Ana sayfa İncelemeler The Turing Test İncelemesi ile Karşınızdayız !

The Turing Test İncelemesi ile Karşınızdayız !

1371
PAYLAŞ
The Turing Test İncelemesi ile Karşınızdayız !

The Turing Test: Ne Portal ne de The Talos Principle, Kendisine Has Bir Puzzle Oyunu

Merhaba oyun sever keçi ailesi, The Turing Test incelemesi ile karşınızdayız. Bulmaca Çözme oyunlarına karşı özel bir ilgisi olan keçilerimiz, bu yapımı heyecanla takip etmişlerdir. Bilmeyenler için oyunumuzun türünü Bulmaca Çözme (Puzzle) ve Macera(Adventure) olarak tanımlayabiliriz.

Yazımızda ve inceleme videomuzda sizlerin tadınızı kaçırtacak, hay nereden açtım bu siteyi diye sövdürecek veya Allah evinize ateşler salsın diye beddua ettirecek hiç bir bilgi paylaşmadık bunu belirtmek isteriz ki sizlerde gönül rahatlığı ile okuyabilin.

İnceleme kriterlerimizi Hikaye, Müzikler, Grafikler ve Oynanış olarak 4'e ayırdık ve oyunumuzu bu kriterler açısından değerlendirdik. Oyunumuz için oluşturduğumuz (spoiler yok) inceleme videomuzu aşağıda bulabilirsiniz.

Hikaye

The Turing Test, gelecekte insanoğlunun Jüpiter'in uydusu Europa'ya ayak basmasını ve orada yaşananları konu alıyor. Europa'ya kolonileştirmek için uygun şartların sağlanması görevi ile gönderilen yapay zekalar (AI) burada bir kamp kuruyorlar ve insanlı görevlere zemin hazırlıyorlar. İnsanlı görevlerin başlaması ile insanoğlu bu kampa yerleşiyor ve tahmin edebileceğiniz gibi bir şeyler ters gidiyor. Oyunumuz işte tam burada başlıyor. ISA'nin (International Space Agency ) yapay zekası Tom, bizi soğuk uykudan (cryogenic sleep) uyandırıyor ve Europa kampında bir şeylerin ters gittiğini bizlere aktarıyor. Görevimiz basit; Europa'ya in, ekibi kurtar.

the turing test

İşte oyunumuzun bulmaca bölümü de burada devreye giriyor. The Turing Test bulmaca mekaniklerini oyunun hikayesi içerisine o kadar güzel bir şekilde yedirmiş ki, o evren şartları için o bulmacaları çözmenin gerekli olduğuna inanıyorsunuz. Oyunun başlarında aklınıza gelebilecek ve oyunun mantığını sorguladığınız her anda, oyunumuzun ana karakteri (protagonist) Ava'da sizinle aynı soruları soruyor ve yapay zekamız Tom bunların hepsine yine oyunun mantığı çerçevesinde yanıtlar veriyor. Oyunun hikayesine Turing Testi (Oyunumuzun isminden de anlaşılabileceği gibi),  yapay zeka-insan zekası kıyaslaması, etik kurallar vb gibi felsefi tartışmalar da eklenmiş. Bu tartışmalar hiç bilmeyen bir kişinin bile anlayabileceği düzeyden başlıyor ve gittikçe karmaşıklaşıyor. Bulmacaları çözerken bir yandan da Ava ve Tom'un bu konudaki tartışmalarını dinlemek gerçeklen çok keyifli oluyor.

Hikaye genel olarak başarılı. Bizlerin canını sıkan iki problem oldu. Birincisi, oyunun belli bir yerden sonra sonunu açık etmesi ve olayların çok tahmin edilebilir bir hal alması ikincisi ise ana hikayenin çok kısa olması (bulmacaları çözme hızınıza göre yaklaşık 8-10 saat). Bunların haricinde oyunumuzun hikayesine bir eleştiri getirmeyeceğiz.

Sonuç olarak oyunun hikayesi bölümü için;

Keçi Yorumumuz:  İlginç hikayesi ile ilgi çekiyor fakat hikayenin kısa olması ve tahmin edilebilir bir hal alması potansiyelini kötü etkiliyor.

Keçi Puanımız: 7.5/10

Müzikler

İncelemelerimizi takip eden okuyucularımız, bizim oyun müziklerine ne kadar önem verdiğimizi bileceklerdir. Bu oyunda da müzikleri dikkatle dinledik ve yeterli bulduk. Müzikler, on üzerinden onluk bir performans sergilemese de gereken yerde gereken duyguyu bizlere hissettirmeyi başarıyor. Bu başlıktaki tek eleştirimiz, bir bulmacada takılı kaldığınızda o odada sürekli aynı müziği dinlemek zorunda kalmamız oldu. Müzikler genelde benzer melodilerin hızlanıp yavaşlaması şeklinde değişiklik gösteriyor. Yine de oyuna ilk başladığımızda ve ISA'den Europa'nın yüzeyine inerken çalan müzik ve yaratılan atmosfer akıllarımızda yer etmeyi başardı. Oyunumuzun müziklerine, oyunun koleksiyoncu sürümünü (Collector's Edition) edinerek sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak müzikler bölümü  için;

Keçi Yorumumuz ; Yeterli.

Keçi Puanımız: 7/10

Grafikler

Oyunumuzun grafikleri gerçekten mükemmele yakın. Tabi ki bunda, oyunumuzun Unreal Engine ile  yapılmasının da payı büyük. ISA'nin içerisi, uzay, Europa'nın yüzeyi ve bulmaca odaları gerçekten çok güzel modellenmiş ve uzayda geçen bir oyunun taşıması gereken bütün özellikleri taşıyor. Oyunu oynarken gözünüze pencerelerden gelen ışık huzmelerinin çarpmasını keyifle izleyeceksiniz. Ufak tefek hatalar barındırsa da oyunumuzun grafikleri bizden yüksek bir puan almayı başarıyor.

Sonuç olarak grafikler bölümü için;

Keçi Yorumumuz ; Kusursuza yakın.

Keçi Puanımız: 9/10

Oynanış

Siz söylemeden biz söyleyelim. Evet oyunumuz Portal'a benziyor. Evet oynanış neredeyse aynı. Evet bunda da bir silah mevcut ve o silahla bulmacaları çözüyoruz. Ama şunu da belirtmek isteriz ki The Turing Test, Portal'ın veya The Talos Principle'ın kötü ve ucuz bir çakması değil. Oyunumuz türünün diğer örneklerindeki güzel yanları harmanlamış ve kendisine katmış. The Turing Test sizlere kolaydan zora doğru sıralanan ve sürekli yeni etkenlerle güncellenen bulmacalar hazırlamış. Bu sayede oyunu sıkılmadan oynayabiliyoruz ve farklı bulmacaları farklı düşünce tarzları ile çözebiliyoruz. Sürekli eklenen yeni özellikler, yeni bulmacalar, farklı etkenler oyunumuzu güncel tutmayı ve sizi tekdüzelikten kurtarmayı başarıyor. Eksik yanları ise bu tür oyunların kaçınılmaz sonu olan oyunun sadece bir kere oynanabilecek olması ve türüne ek bir özellik getirmemesi sayılabilir.

Sonuç olarak oynanış bölümü için;

Keçi Yorumumuz ; Sürekli güncellenen bulmacalar ile tekdüzeliğin önüne geçilmiş. Kısa oynanış süresi, türüne yeni bir şey katmaması ve tek seferlik oynanışı ise oyunumuzun eksi yönleri.

Keçi Puanımız: 6.5/10

Sonuç

The Turing Test, güzel ve kendisini tekrar etmeyen bulmacaları, hikayesi ve mükemmele yakın grafikler ile türünün en başarılı oyunlarından biri olmayı başarıyor. Bu oyunun, yapımcı firma Bulkhead Interactive'in ilk oyunu olduğunu da göz önüne alırsak firmanın ne kadar güzel bir iş çıkardığı da ortaya çıkıyor. The Turing Test, her ne kadar kendisiyle aynı anda çıkan büyük oyunların gölgesinde kalsa da türünün ve oyun dünyasının gizli kalmış güzel bir eseri. Evet Portal ve The Talos Principle'dan bir şeyler ödünç alınmış fakat bunlar gayet güzel bir şekilde oyuna entegre edilmiş ve güzel yansıtılmış.

Ülkemizde Steam plaformu üzerinden 31TL'ye alıcı bekleyen (mağaza sayfası için tık) bu oyun, meraklıları için olmazsa olmaz bir koleksiyon parçası. Türe yeni başlayacak keçiler içinse güzel bir seçenek olarak sunulabilir. Bizler bu oyunu alın,oynayın, oynatın diyoruz ve Keçi garantisini bu oyuna veriyoruz.

Keçi Yorumumuz ; Alınız Efendim.

Keçi Puanımız: 7.5/10