Ana sayfa Bilgisayar AMD Vega Frontier Edition Teknik Özellikleri Belli Oldu

AMD Vega Frontier Edition Teknik Özellikleri Belli Oldu

863
PAYLAŞ
AMD Vega Frontier Edition

AMD'nin Heyecanla Beklenen Yeni Nesil Ekran Kartı AMD Vega Teknik Özellikleri Açıklandı. 

Bu sene, özellikle AMD açısından oldukça heyecanlı geçiyor. Yakın zamanda piyasaya çıkan ve taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Ryzen işlemcilerden sonra AMD, piyasaları yeni AMD Vega ekran kartları ile sallamayı hedefliyor. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde çıkan ve geçmiş mimari olan Polaris mimarisinin geliştirilmiş bir çeşidini kullanan RX 500 serisi oyuncuları yeterince tatmin etmese de, Yeni açıklanan AMD Vega teknik özellikleri, oyuncuların beklentilerini bu sefer karşılayacak gibi. AMD Vega ailesinin ilk açıklanan üyesi ise AMD Vega Frontier Edition...

AMD Vega Hangi Teknolojileri Kullanıyor ?

AMD'nin yeni ekran kartları galaksimizdeki en parlak yıldız olan Vega'nın adını taşıyor. Peki gerçekten de AMD'nin Vega mimarili ekran kartları söylendiği kadar hızlı mı ? Yeni mimari, öncüllerine nazaran ne gibi yeniliklerle geliyor ? Tüm bunları sizler için derledik !

AMD Vega Gün Yüzüne Çıktı, İşte Tüm Detaylar

AMD Vega Frontier Edition Teknik Özellikleri

İlk olarak Vega'nın toplam 64 hesaplama birimi ve 4096 Akış İşlemcisi (Stream Processor) ile AMD'nin Fiji tabanlı R9 Fury X'inden yaklaşık %50'nin daha fazla FP32 performansına sahip olduğunu biliyoruz. Her ne kadar işlemci sayısı bakımından Radeon Vega, R9 Fury X gibi 4096 işlemci sayısına sahip olsa da, Vega mimari değişiklikleri ve işlem düğümü optimizasyonları sayesinde artırılmış saat hızlarını bizlere sunabilen AMD Radeon Vega bizlere en az %50 daha fazla FP32 hesaplama performansı vadediyor. Her ne kadar AMD Radeon Vega, R9 Fury X'e göre biraz daha düşük bir bellek bant genişliğine sahip olsa da bellek boru hattındaki çeşitli iyileştirmeler ve AMD'nin yeni Draw Stream Binning Rasterizer (DSBR) teknolojisi sayesinde daha fazla bellek performansı sunacak. Bu değişiklikler, AMD'nin mevcut bellek bant genişliği ile daha fazla çalışma yapmasına ve böylece daha etkili bellek bant genişliği elde etmesine imkân tanıyor.

AMD Vega Frontier Edition

Teknik Detaylar
RX 570 RX 580 R9 Fury X Radeon Vega
Frontier Edition
GPU Polaris 10 Pro Polaris 10 XT Fiji XT Vega 10
Mimari 14nm 14nm 28nm 14nm
Akış İşlemcisi 2048 2304 4096 4096
FP32 Performansı 5.095 TFLOPs 6.175 TFLOPs 8.6TFLOPs 13 TFLOPs
FP16 Performası 5.095 TFLOPs 6.175 TFLOPs 8.6TFLOPs 25 TFLOPs
Render Output Birimleri 32 32 64 64
Doku Eşleme Birimleri 126 144 256 256
Thread Sayısı 4 4 - 8
Bit 256-bit 256-bit 4096-bit 2048-bit
Hafıza (VRAM) 4/8GB GDDR5 4/8GB GDDR5 4GB HBM 16GB HBM2
Bant Genişliği 224GB/s 256GB/s 512GB/s 480GB/s

AMD, Radeon Vega için çok fazla performans testi (benchmark) yayımlamadı ancak AMD Vega Frontier Edition için gösterilen testler son derece etkileyiciydi; aşağıdaki sonuçlar, Vega'nın Nvidia'nın Titan Xp'yi 3D modelleme uygulamalarında kolayca yenebileceğini gösteriyor.

AMD Vega Frontier Edition

AMD, Radeon Vega Frontier Edition GPU'larının hem Havayla soğutmalı, hem de sıvı soğutmalı çeşitlerde bulunabileceğini belirtti. Her iki model de aynı iç özelliklere sahip olacak. AMD, özellikle amiral gemisi olarak tasarlanan Radeon Vega Frontier Edition teknik özellikleri bakımından oldukça üst düzey bir ekran kartı.

Çıkış Tarihi ve Fiyatlar

AMD tarafından verilen bilgilere göre bu ekran kartı, profesyonel kullanım için optimize edilmiş ve oyuncular tarafından kullanılmak üzere tasarlanmamış. AMD, oyuncuların RX Vega ekran kartlarına kavuşmak için daha sonraki bir tarihi beklemek zorunda kalacaklarını belirtiyor; çünkü oyun için optimize edilmiş AMD Vega ekran kartları daha düşük bir fiyat etiketi ile gelecek. AMD'nin Radeon Technologies Group, Haziran ayı ortasında Vega hakkında daha fazla bilgi sunacak, yakında Vega hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiz.