Ana sayfa Bilgisayar Nvidia Volta Mimarili Ekran Kartı Tesla V100'ü Duyurdu !

Nvidia Volta Mimarili Ekran Kartı Tesla V100'ü Duyurdu !

1001
PAYLAŞ
Tesla V100

Nvidia, Yeni Volta Mimarisi ile Güçlendirilmiş Ekran Kartı Tesla V100'ü Duyurdu. İşte Tesla V100'ün Tüm Özellikleri !

Nvidia'nın yeni Volta mimarisi büyük yenilikler ve performans artışları vadediyor. GPU ailesinin en güçlü kartlarını üretmeye yetecek kadar gücü içerisinde barındıran yeni Volta mimarisi, bu güne kadar henüz gün yüzüne çıkmamıştı. Nvidia, bu gün yeni Volta mimarisinden güç alan Tesla V100'ü duyurdu ve özellikle yüksek hesaplama gücü kullanan kullanıcıların ve süper bilgisayar piyasasının azığını sulandırmayı başardı. Peki yeni Tesla V100'ü bu kadar özel yapan ne ? Tesla V100 hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Nvidia Volta Gün Yüzüne Çıktı. İşte Tüm Detaylar !

Tesla V100, GPU Piyasasının En Güçlü Kartı

Nvidia, HBM2 belleklerini kullanan Volta tabanlı Tesla V100'ün 5120 CUDA çekirdeği ile geleceğini ve toplam 15 TFLOPS FP32 performansı sunduğunu açıkladı. Tesla V100, TSMC'nin yeni 12nm üretim sürecini kullanacak ve 900 GB/s hızında çalışan 16GB'lık bir HBM2 hafızaya, 16MB'lık bir Cache'e ve 300 GB/s hızında çalışan yeni nesil NVLink teknolojisine sahip olacak.

Tesla V100, oyun amaçlı ve oyuncu dünyasını hedef alan bir GPU değil ve NVLink tabanlı bir ekran kartı. Fakat yine de yeni V100, mevcut Pascal P100'üne kıyasla %50 performans artışı ile geliyor ve bu rakam Nvidia için bile oldukça etkileyici bir performans değişikliği. Yeni GV100 GPU mimarisi, 815 mm2 boyutunda 21.1 milyar transistör içerecek. NVIDIA Volta GV100, öncülü Pascal GP100 mimarisine kıyasla çok daha yüksek hesaplama performansı sağlıyor ve pek çok yeni özellik ile birlikte geliyor. GPU programlama ve uygulama portingini basitleştiren GV100, ayrıca GPU kaynak kullanımını da arttırarak kaynaklarını oldukça verimli kullanmayı da başarıyor. GV100, watt başına düşen performans açısından da son derece verimli bir kart olmaya aday.

Yeni Nesil Hızlı HBM2 Bellekler

Tesla V100, verilerinizi hızlı bir şekilde işlemek için 16GB ultra hızlı, 4096 bit yüksek bant genişliğine sahip yeni HBM2 bellekleri ile gelecek. Fakat klasik tüketiciyi hedef alacak olan Volta mimarili kartların, rakibi AMD Vega gibi HBM2 hafızalar ile gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Her ne kadar AMD, yeni Vega mimarisinde bu teknolojiyi kullanacak olsa da, HBM2 teknolojisi hala nispeten yeni ve pahalı. GeForce GTX 10 serisi ekran kartları, klasik bellek tasarımlarına dayanan GDDR5X teknolojisi ile piyasaya çıktı ve yeni seri ekran kartlarının da yüksek performansla donatılmış yeni GDDR6 DRAM'ler ile gelmesi hala muhtemel.

Nvidia, HBM2 belleğinin 900GB/sn hızlara ulaştığını ve V100'ün, Nvidia'nın NVLink teknolojisinin ikinci nesli bir sürümünü içerdiğini söylüyor. 300GB/s aktarım hızlarında çalışacak olan kart, standart PCIe bağlantılarına göre 10 kat daha hızlı olacak.

Geliştirilmiş L1 Önbellekleri

Volta'nın yeni birleştirilmiş L1 veri önbellek ve paylaşımlı bellek alt sistemi, programlamayı basitleştiren ve tepe performansına ulaşmak için gereken ayarlamayı azaltarak performansı önemli ölçüde geliştirmeyi hedefliyor. Birleştirilmiş kapasite sonucunda ulaşılan 128 KB / SM değeri, önceki nesil GP100'ün veri önbelleğinden 7 kat daha büyük.

NVIDIA Volta GV100 GPU'nun Temel Özellikleri:

NVIDIA Volta GV100 tabanlı Tesla V100'in temel özellikleri olarak şunları gösterebiliriz.

  • Derin Öğrenme için Optimize Edilmiş SM (Streaming Multiprocessor) Mimarisi: 

Yeni Volta SM mimarisi, önceki nesil Pascal tasarımına göre %50 daha fazla enerji verimli ve aynı güç zarfında daha yüksek FP32 ve FP64 hesaplana gücü sağlıyor.

  • İkinci Nesil NVLink Teknolojisi: 

NVIDIA'nın ikinci nesil yeni yüksek hızlı NVLink arabiriminin, çoklu GPU ve çoklu GPU/CPU sistemi yapılandırmaları için daha yüksek bant genişliği ve gelişmiş ölçeklenebilirlik sunacak.

  • HBM2 Bellekler: 

Yeni nesil HBM2 bellekler ve Volta'daki yeni nesil bellek denetleyicisinin birleşimi sonucunda Tesla V100, Pascal GP100'e karşı 1.5 kat daha fazla bellek bant genişliği ve %95'ten fazla bellek bant genişliği verimi sağlayacak

  • Volta İçin Özel Tasarlanmış Yazılımlar: 

Caffe2, MXNet, CNTK, TensorFlow ve bunlar gibi diğer derin öğrenme çerçevelerinin (framework) yeni sürümleri, Volta'nın performansının artmasında büyük bir etken olacak.