Ana sayfa Bilgisayar Nvidia Volta Gün Yüzüne Çıktı. İşte Tüm Detaylar !

Nvidia Volta Gün Yüzüne Çıktı. İşte Tüm Detaylar !

919
PAYLAŞ
Nvidia Volta

Nvidia Volta Mimarisi ile Gelecek Olan Tesla V100 Ekran Kartları ile İlgili Yeni Detaylar ve Teknik Özellikler Gün Yüzüne Çıktı !

Nvidia, günümüzde, her ne kadar yeni gelecek olan AMD Vega mimarisi yüzünden biraz tedirginlik yaşasa da, hala en iyi ve etkili ekran kartı üreticisi. Özellikle 2K ve üzeri çözünürlükler için neredeyse tekel haline gelen Nvidia, GTX 1080Ti ve Titan Xp ile en üst seviyedeki yerini bir hayli sağlamlaştırdı. Fakat Intel'in aksine Nvidia, bu konumunu korumak için yeni bir şeyler yapmak konusunda kararlı. Firma, 2018 yılında çıkartmayı planladığı Nvidia Volta mimarisinin çıkış tarihini erkene aldı ve ilk detaylar elimize ulaştı.

AMD Vega'ya Karşılık Nvidia Volta

Samanyolu'ndaki yıldızların isimlerini, yeni mimarilerinin isimleri olarak belirleyen AMD, Polaris mimarisinden sonra yeni geliştirdiği GPU mimarisinin adını Vega olarak belirlemişti. Samanyolu'ndaki en parlak yıldız olma özelliğini taşıyan Vega'nın ismini taşıyan bu yeni mimari, özellikle 4K seviyesindeki akıcı performansı ile Nvidia'nın gözünü korkutmayı başarmış ve belki de firmanın 2018 yılında çıkartmayı planladığı Volta mimarisinin çıkış tarihini erkene çekmesine neden olmuştu.

AMD Vega Gün Yüzüne Çıktı, İşte Tüm Detaylar

Nvidia'da aynı AMD gibi yeni mimarilerini isimlendirirken bir sıralama takip etmekte. Yeni mimarilerini ünlü fizikçiler arasından isimlendirmeyi seven Nvidia, özellikle elektronik ve elektromanyetik ile uğraşmış bilim insanlarının isimlerini yeni GPU mimarilerine vermekte. Maxwell, Pascal, Fermi ve Tesla gibi isimlerden sonra bayrağı devralacak yeni mimarinin adı ise Volta. Peki Volta mimarisini bu kadar özel kılan ne ? Volta ne gibi özellikle gelecek ? İşte Nvidia Volta mimarisi ile ilgili merak edebileceğiniz tüm detaylar !

Nvidia Volta Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Nvidia Volta, ekran kartı piyasasında devrim yaratabilecek bir çok yeni özellik ile geliyor. Bu yeni mimari, her ne kadar Tesla gibi sıradan kullanıcılar yerine süper bilgisayarları ve yüksek hesaplama gücü ile işlem yapacak olan kişileri hedef alsa da, Pascal mimarisinin, Tesla P100 tanıtımından sonra ortaya çıktığını ve GTX 1080Ti ve Titan Xp'nin de, Tesla'nın güç sınırına kadar zorlandığını göz önüne aldığımızda, genel kullanıcı veya oyuncu kitlesi olarak adlandırılan kullanıcıları hedef alan kartların, ağabeyleri olan GPU'ların limitlerine kadar zorlandığını ve onların performansını üst limit olarak hedef aldıklarını görebiliyoruz. Bu da, yeni Volta mimarisinin üst sınır olarak konması durumunda evlerimize girebilecek yeni nesil ekran kartlarının ne denli güçlü olabileceği hakkında bizlere bir fikir vermekte. Peki ama Volta'yı bu kadar özel kılan ne ? Detayları sizler için derledik.

Yapay Zekalara Güç Verebilecek ve Gelmiş Geçmiş En Güçlü GPU Mimarisi

Yapay Zeka (AI) hesaplama, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, büyük veri analizi ve oyun gibi çeşitli alanlarda geleceğimizi şekillendirecek teknolojilerden biri. NVIDIA Volta, yüksek hesaplama kabiliyeti ve kendi mimarisine has yeni yazılımları ile yapay zekanın arkasındaki yeni itici güç olmaya aday. Volta, her endüstrideki atılımları hızlandırabilecek ve kanseri ortadan kaldırmak, akıllı müşteri deneyimleri ve otomatik araçlar gibi tüm insanlığa hizmet edebilecek teknolojileri destekleyebilecek bir güce sahip.

İnsanlığın, en büyük zorlukları aşmak için, hem sayısal hem de veri bilimi için en güçlü bilgi işlem motoruna ihtiyacı var. Volta, 21 milyar transistörü ile dünyanın şimdiye kadar gördüğü en güçlü GPU mimarisi olmaya aday. Bir GPU'da, yapay zekaya sahip bir süper bilgisayarın performansını sunmak için NVIDIA CUDA ve Tensor'ü kullanan Volta, günümüz teknolojisinin sınırlarını zorluyor.

Yeni Nesil NVLink Teknolojisi

Volta, devrim yaratan yeni nesil NVIDIA NVLink yüksek hızlı bağlantı teknolojisini kullanıyor. Bu, önceki nesil NVLink'e kıyasla 2 kat daha fazla verim demek. Güçlü ölçeklendirme ve yüksek uygulama performansını elde etmek için daha gelişmiş model veri yaklaşımları, Volta'nın gücünü doruklarına kadar kullanmak için tasarlandı.

640 Tensor Çekirdeği

Günümüzde, hemen hemen her endüstri dalının yapay zekaya (AI) ihtiyacı var ve Volta ile şimdi bu teknoloji her endüstriye uygulanabilir. 640K Tensor çekirdekleri ile donatılmış olan Volta, önceki nesil NVIDIA Pascal mimarisine kıyasla 5 kat fazla artışla, saniyede 100 Teraflop (TFLOPS) derin öğrenme performansı sunar.

İki yıl önce piyasaya sürülen Maxwell mimarisinden yaklaşık 15 kat daha hızlı olan ve pik teraflops değeri mevcut nesil NVIDIA GPU mimarisi Pascal'a göre 5 kat daha fazla olan Volta şüphesiz her birimizin iştahını kabartmakta. Bu performans öylesine büyük ki, Moore yasasının öngördüğü iyileştirmelerin 4 katını aşmayı başardı. Nvidia, en tepedeki yerini korumakta kararlı gibi gözüküyor. Bakalım AMD'den gelen yanıt ne denli güçlü olacak, önümüzdeki yıllar şüphesiz GPU'lar için büyük değişikliklere gebe...