Ana sayfa Bilgisayar Java Nedir ? Öğrenmek İçin 10 Geçerli Sebep

Java Nedir ? Öğrenmek İçin 10 Geçerli Sebep

1026
PAYLAŞ
Java Nedir ?

Java Nedir ? Hala Java Öğrenmek için Geçerli Olan 10 Sebebi Sizler için Derledik !

Java mı ? Iyy o da ne ! C# varken (buraya herhangi başka bir programlama dili de gelebilir) Java'yı hala kim kullanır ki ? Eminim bu sözleri daha önce duymuşsunuzdur. Java, programlama dünyasının (göreceli) en çok kullanılan ve en çok nefret edilen dillerinden bir tanesi. Peki hala neden insanlar Java öğrenmek istiyor ? C, C#, Python veya C++ kullanmak varken neden hala Java ülkemizde ve dünyada bu kadar yaygın ? Java nedir ? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Java Nedir ?

Java, Sun Microsystems tarafından geliştirilen, nesneye yönelik (object-oriented), zeminden bağımsız (cross-platform), yüksek verimli, yüksek seviye bir programlama dilidir. Sloganı "write once, run anywhere" (WORA) - "bir defa yaz, her yerde çalıştır" olan Java, gerçekten de bir çok uygulama, web sitesi, süper bilgisayar ve oyun konsollarında çalışan ve kullanılan programlama dili ve bilgi işlem platformudur.

Java Nedir ? Öğrenmek İçin 10 Geçerli Sebep

Ülkemizdeki Windows kullanıcı kitlesinin ilk olarak "beni güncelle, ben eski kaldım" çağrıları ile tanıştığı Java, bu gün Türkiye'de ve dünyada en çok kullanılan, en çok öğrenilen ve en çok yetişmiş programcıya ihtiyaç duyulan dillerinden bir tanesi. Peki ama Java'yı bu kadar popüler yapan ne ? İşte hemen Java öğrenmeye başlamanız için 10 güzel sebep;

1) Java Öğrenmek İçin Bir Çok Kaynak Mevcut

Java sınırsız bir öğrenme içeriğine sahip. Oracle'ın hazırladığı bir çok ücretsiz kaynağın yanı sıra, üçüncü parti kullanıcıların ve eğitmenlerin hazırladığı sayısız kitap, yazı ve video bulabilirsiniz. Hatta, Java kullanıcılarının oluşturduğu topluluklar o kadar büyük ki, öğrenmeniz sırasında (veya daha sonra) karşılaştığınız herhangi bir sorun, büyük ihtimalle çevrimiçi forumlarda cevaplanmıştır. Java öğrenmek için Tükçe içeriğin de oldukça bol olduğunu söyleyebiliriz.

2) İş Olanakları

Daha önce de söylediğimiz gibi, Java konusunda sağlam bir bilgiye sahip programcılar büyük talep görüyor. Kurulu bir geniş tabanı ve yaygın olarak kullanılan bir programlama dili olmasından ötürü Java, teknoloji endüstrisinde iş yaratmaya devam ediyor. Ayrıca, Android uygulamalarının popülaritesi, Java'da yerli uygulamalar yazan bir Android geliştiricisi için sayısız fırsatta oluşturabilir.

3) Nesneye Yönelik Bir Programlama Dili

Nesneye yönelik bir programlama dili olan Java, bu yönüyle esnek, modüler ve genişletilebilir bir programlama dilidir. Java, OOP tasarımının en iyi uygulamalarını biri olarak kolaylıkla gösterilebilir.

4) Java Açık Kaynaklıdır

Hepimiz ücretsiz yazılımları severiz. OpenJDLK, Java programlama dilinin ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamasıdır. Java, açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğundan platformdan bağımsızdır. Ayrıca Java'da uygulamalar yazmak için tek bir kuruş ödemenize de gerek yoktur.

5) Java Zengin bir API'a Sahiptir

Java'nın zengin API'ı başarısının arkasındaki başlıca nedenler arasında listelenebilir. Java'nın açık kaynaklı ekosistemi tarafından desteklenen geniş bir araç takımı mevcuttur.

6) Güçlü Geliştirme Araçları

Eclipse ve Netbeans gibi IDE'leri duymayan yoktur. Java, bu güçlü IDE'lerin desteklerini alarak sizlere kullanımı kolay ve şık bir geliştirme ortamı sağlar.

7) Evrensel Kullanım

Java'yı her yerde görmeniz oldukça olası. Kararlılığı ve ölçeklenebilirliği sayesinde cep telefonlarında, masaüstü bilgisayarlarda ve büyük ölçekli uygulamalarda Java ile karşılaşabilirsiniz.

8) Mükemmel Topluluk Desteği

Java topluluğu, maceranız sırasında yaşayabileceğiniz her hangi bir sorunu çözmek için hizmetinizde ! Java'nın dünya çapında kullanılması, onun büyük ve yardımsever bir topluluk oluşturmasına neden oldu. Bu sayede, daha önce sizin geçtiğiniz yollardan geçen şimdinin profesyonellerinden kolayca tüyolar alabileceksiniz.

9) Java'nın Gerçek Hayatta Karşılığı Var

Facebook, Amazon, eBay ve Linkedin. Bu sitelerin size tanıdık geldiğine eminiz. Saydığımız bu çeşitli internet sitelerinin ortak yanı, hepsinin bir ölçüde Java kullanıyor olması. Sizler de Java ile yapılan projeleri örnek alarak kendi büyük projenizi oluşturabilirsiniz.

10) Java'yı Öğrenmek Kolaydır

Java, özellikle İngilizce bilen biri için öğrenilmesi oldukça kolay bir dildir. Java'nın kolayca öğrenilebilen bu yapısı sayesinde çoğu kişi, ilk programlama deneyimine Java ile başlamaktadır.

Bonus Madde: JavaZone

JavaZone, Oslo, Norveç'te her yıl düzenlenen bir yazılım geliştirme konferansıdır. JavaZone bilgi alışverişi, işe alma ve markalaşma gibi amaçlarının yanı sıra, hazırladıkları eğlenceli videolarla da programlama dünyasına yeni atılacak gençlerin ilgisini çekmeyi başarmakta. Aşağıda, 2014 JavaZone için yapılmış tanıtım videosunu izleyebilir, "Java geliştiricileri de amma havalı insanlarmış ya..." diye düşünürken Java öğrenmeye karar verebilirsiniz.

Java Nedir ? Java İnsanın Kendine Yakışanı Giymesidir...

Java öğrenmeye başlamak için bu sebepler size ikna edici geldiyse, aşağıda bulunan ve Java'da yazılmış "Merhaba Dünya" kodunu çalıştırarak sizler de Java maceranıza başlayabilirsiniz. Sonuçta Java, insanın kendine yakışanı giymesidir değil mi ?