Ana sayfa Haberler Overwatch'un Yeni Kahramanı Orisa ve Tüm Özellikleri

Overwatch'un Yeni Kahramanı Orisa ve Tüm Özellikleri

912
PAYLAŞ
Orisa

Orisa: Dünyanın Her Zaman Yeni Kahramanlara İhtiyacı Olacak !

Overwatch evreni yeni karakterler ve hikayeler ile zenginleşmeye devam ediyor. Overwatch evrenine yeni eklenen karakterimiz Orisa'nın özeliklerine göz atmadan önce isterseniz Orisa'yı doğuran olaylar dizisine bir göz atalım. İlk olarak PTR (Public Test Relm)'da görülen ve kısa sürede normal evrendeki oyuncuların da ulaşımına açılan olaylar dizisinde ilk olarak Doomfist'in, Numbani'de bulunan eldiveni çalınmıştı.

Orisa

Eldivenin çalınmasının ardından Numbani hava alanına bir saldırı yapıldı. Saldırı sonucunda ortalığa saçılan robotlar ve saldırının yarattığı yıkım, saldırıyı yapanın Doomfist olabileceği yönündeki iddiaları oldukça güçlendirdi. Tüm bu olayların arasında kalan küçük bir kız, 11 yaşındaki Efi Oladele ise verdiği röportajlarla  ilgiyi birden üzerinde toplamaya başardı. Yeni karakterimizin Efi olabileceği yönünde iddialar bu röportaj sayesinde güçlenirken, Blizzard'dan ardı ardına gelen açıklamalar, gerçeğin beklediğimizden çok farklı olduğunu gözler önüne serdi.

Orisa

Zor Zamanlar Güçlü Kahramanları Doğurur !

Numbani'de yaşanan bu olayların Overwatch evreninde gerçek zamanlı olarak yaşandığının açıklanmasından sonra yeni karakterimizin Efi'nin büyümüş hali olabileceği yönündeki iddialar da yalanlanmış oldu. Gerçek ise çok yakında ortaya çıkacaktı...

Efi Oladele, 11 yaşındaki bir robotik dahisi. Efi, Numbani hava alanına yapılan saldırıyı birinci elden yaşamış ve Numbani halkını korumakla görevli olan OR15 savunma robotlarının Doomfist karşısındaki çaresizliğini yakından görmüştü. Fakat Efi, Numbani halkının aksine OR15'den umudunu henüz kesmemişti. Ustun robotik bilgisini, bu robotu yeniden hayata döndürmek, Numbani halkının ihtiyacı olan kahramanı onlara sunmak için çalışmaya koyuldu ve böylece Orisa'yı yarattı.

Benim Adım Orisa, Seni Güvende Tutacağım, Bu Benim Birincil Fonksiyonum !

Orisa, Efi Oladele tarafından yeniden tasarlandı ve Doomfist karşısında çaresiz kalan eski OR15 robotunun tasarımını değiştirerek Orisa'yı yarattı. Şimdi gelin hep birlikte yeni tank karakterimiz Orisa'yı bu kadar güçlü yapan özelliklere bir göz atalım.

Fusion Driver

Kahramanımızın ilk özelliği, otomatik mermili silahı. Bu silah hareket halinde veya durarak ateş edebiliyor ve sürekli hasar verebiliyor. Fakat ateş ettiği sırada Orisa'nın hareketini yavaşlatıyor. Bu özelliği ile D.Va'nın silahına benzese de, D.Va'nın Mecha'sının silahına nazaran kahramanımızın Fusion Driver'ı daha az sekmesi ile daha hassas bir hasar imkanı sağlayabiliyor. Fakat Orisa'nın hareket kabiliyetinin özellikle de ateş ederken kısıtlı olması, onun Tracer ve Genji gibi karakterler karşısında zayıf kalmasına neden olabilir.

Halt!

Orisa yakındaki düşmanlarını yavaşlatacak ve onları patlamaya doğru çekebilecek bir yer çekimi şarjı silahı ateşleyebiliyor. Bu özelliği ile düşman hedefleri tek bir alanda toplayabilen kahramanımız, Reinhardt gibi karakterlerin de kalkanlarını etkisiz hale getirebilir veya üzerine doğru gelen rakibi kendisinden uzaklaştırabilir. Zarya'nın ulti özelliğinin küçük bir benzeri olan Halt! özelliği sayesinde takımınızla koordineli ataklar yapabilir ve rakip takımın savunmasını dağıtmak Halt! özelliğini kullanabilirsiniz.

Fortify

Fortify özelliği sayesinde kahramanımız aldığı hasarı geçici olarak düşürebiliyor ve eylem bozucu etkilerden de etkilenmiyor. Örneğin Reinhardt'ın ultisi ile eş zamanlı kullanılan Fortify özelliği, Orisa'nın bu etkiden yara almadan çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca Fortify, Orisa'nın aldığı hasarın yüzde 50 oranında azalmasını sağlıyor (Ana'nın Nano Boost'u ile aynı). Bu özelliğin doğru zamanda kullanımı sadece 400 puanlık bir sağlık havuzuna sahip kahramanımızın hayatta kalmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Protective Barrier

Orisa kendisini ve müttefiklerini düşman ateşinden koruyacak sabit bir kalkan oluşturabilir. Bu bariyer ilk bakışta Reinhardt'ın kalkanına benzese de durağın olması nedeniyle aslında Symmetra ve Winston'un kalkanlarının bir karışımı gibi. Orisa'nın bariyeri 900 can puanına sahip, yani kalkanın çatlaması için üç yok edilmek için ise toplam sekiz Pharah roketi gerekiyor. Kalkan, 20 saniye boyunca savaş alanında kalabiliyor.

Supercharger

Kahramanımız, ulti özelliği olarak kendisinin ve yakınındaki müttefiklerinin hasar gücünü artırmak için bir cihaz kurabiliyor. Evet bu ulti özelliği D.Va'nın Self Destruct'ı ve Pharah'ın Roket Barrage'ı karşısında biraz sönük gibi gözüküyor. Fakat kahramanımızın ulti özelliği yakındaki müttefiklerine sürekli destek olarak küçük bir Mercy botu gibi davranabiliyor ve savunma savaşları sırasında toplu bir şekilde alanı savunan arkadaşlarına büyük fayda sağlayabiliyor. 25 metrelik bir yarıçap içinde müttefikleri için yüzde 50 oranında (Ana'nın Nano Boost'u ile aynı) hasar arttırma özelliği ve 15 saniyelik süresi ile Supercharger, müttefikleri için iyi bir yardımcı olabilir. Supercharger'ın kendisinde ise 200 sağlık puanı bulunuyor.

Kahramanımız Hazır, Sıra Sizde !

Orisa'nın tüm özellikleri bu kadar. Kahramanımız ise PTR'da kullanıcıların beğenisine sunuldu. Sizler de PTR'a girip yeni kahramanımızın yeteneklerini oyun içerisinde görebilirsiniz. Kahramanımızın, gerçek evrene ise ne zaman ekleneceği henüz belirsiz. Bizler de kahramanımızın Overwatch evrenine eklenmesini sabırsızlıkla bekliyor ve bir an önce bir Orisa rehberi ile karşınıza çıkmayı istiyoruz. O gün gelene kadar takipte kalmayı unutmayın,

Keçi ile kalın !