Ana sayfa Oyunlar Overwatch Taktikleri: Lucio Rehberi

Overwatch Taktikleri: Lucio Rehberi

1126
PAYLAŞ
Lucio Rehberi

Overwatch Taktikleri Lucio Rehberi ile Hayat Veren Ritimi Hissedin !

Overwatch dünyasının çılgın DJ'i çaldığı müzikler ile takımını hem iyileştiriyor hem de hız kazandırıyor ! Duvardan duvara koşarak rakiplerinden kaçan çılgın müzisyenimizi ustaca kullanmanızı sağlayacak tüm strateji detaylarını Lucio Rehberi'nde derledik.

Lucio, Overwatch dünyasınında ki destek görevi üstlenen karakterlerden biri ve ana görevi takım arkadaşlarını sonik silahı ile sürekli olarak iyileştirmek ve şarkısını değiştirerek takım arkadaşlarının hızlı hareket etmesini sağlamak. Tahmin edebileceğiniz gibi cebindeki bu özellikler Lucio'yu her takımda olması gereken bir karakter olarak ön plana çıkartıyor. Lucio, hem takım arkadaşlarını kontrol edilmesi gereken noktaya hızlı bir şekilde taşıyabiliyor hem de tüm takım öldüğünde onları hızlı bir şekilde savaş alanına götürebiliyor ve son özelliği olan Sound Barrier ile son nokta atışlarında takım arkadaşlarının daha fazla dayanmasını sağlayabiliyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Lucio, Overwatch dünyasında usta olmak için ustaca kullanılması gereken karakterlerden biri. Bu yolda daha iyi olabilmeniz için karakterimizin tüm özelliklerini, nasıl oynanması gerektiğini ve hangi haritada nasıl bir strateji geliştirilmesi gibi rehber olacak bilgileri sizler için Lucio Rehberi'nde derledik ve ilerleyen zamanlarda yazımızın eksik kalan kısımlarını da güncelleyeceğiz.

Lucio'nun Genel Özellikleri ve Lucio Rehberi

Lucio da ustalaşmanın gizli anahtarı, onun kendine has müzikli silahını doğru zamanda ve doğru yerde kullanmada yatıyor. Lucio'nun kendisine has bu özelliklerini doğru zamanda kullanmanın sırrı ise, bu özellikleri iyi tanımaktan geçiyor. Bu yüzden gelin birlikte Lucio'nun özelliklerine bir göz gezdirelim.

Sonic Amplifier (Farenin Sol Tuşu) - Soundwave (Farenin Sağ Tuşu)

Lucio'nun müzikal silahı saf ses dalgalarını manipüle edebiliyor. Bu sayede farenin sol tuşunda bulunan Sonic Amplifier özelliği ile rakiplerinize zarar verebilir, farenin sağ tuşundaki özelliği olan Soundwave ileyse düşmanınızı geri püskürtebilir ve hatta eğer imkan varsa, onları bir uçurumdan aşağı atarak kolay kill alabilirsiniz.

Crossfade (SHIFT Tuşu)

Alan efekti özelliği sayesinde Lucio, etrafındaki takım arkadaşlarına sürekli ve sabit bir şekilde can ve hızlı koşma özelliği sağlayacak. Takım arkadaşlarınıza hangi özelliğinizi kullanarak destek vermeniz gerekiyorsa tek yapmanız gereken SHIFT tuşunu kullanarak iki özellik arasında seçim yapmak.

Amp It Up (Klavyenin E Tuşu)

"Now accelerate" ve Lucio'nun müziğinin sesinin yükselmesi ile hangi alan özelliğiniz seçili ise onun daha hızlı bir şekilde etki etmesi. Takım arkadaşlarınızın canını daha hızlı bir şekilde dolması ya da takım etrafta bulunan arkadaşlarınızın daha hızlı ilerleyebilmesi için sesi arttırın.

Sound Barrier (Klavyenin Q Tuşu)

Lucio'nun son özelliği kısacası ultisi. Etrafta bulunan tüm takım arkadaşlarına koruyucu bir kalkan oluşturuyor ve takım halinde savaşırken etkili bir özellik olarak üstünlük sağlıyor. Çok önemli ve maç kazandıracak zorlu bir noktayı ele geçirmeye çalışıyorsanız takım halinde savaşırken sizinde bir katkınız olacak demektir.

Not: Bireysel oyuncu olarak Lucio ile oynadığım zaman Sound Barrier kullandıktan sonra Amp It Up özelliğini kullanmanın takım için daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Lucio Özellik Listesi

Özellik HP Cephane Ateş Gücü Etki Ettiği Süre Tekrar Dolma Süresi İyileştirme Hasar Menzil
Sonic Amplifier 200 20 4 RPS - 1.25 sn. - 16 -
Soundwave - 4 - 4,0 sn. - 25 8 mt.
Crossdae: Speed - 4 - - - - - 30 mt.
Crossfade: Heal - - - - - 12,5 p/sn. - 30 mt.
Amp It Up!: Speed - - - 3 sn. 12 sn. - - 30 mt.
Amp It Up!: Heal - - - 3 sn. 12 sn. 3 sn.’de 120 - 30 mt.
Sound Barrier - - - 6 sn. - - 500 Health 30 mt.

Lucio'nun tüm özelliklerinin nasıl kullanıldığını video halinde görmek isterseniz Blizzard'ın resmi videosunu seyredebilir veya bizlerin hazırladığı Lucio Rehberi videosunu seyredebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz bu Lucio Rehberi yazısını ilerleyen zamanlarda elimizden geldiğince güncellemeye çalışacağız. Bizlerin atladığı veya bilmediği sizlerin kullandığı tüyolarınız varsa yorum kısmında bu bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Lucio Tüyoları

 • Eğer oynadığınız haritada rakibinizin düşüp öleceği sınır veya boşluk varsa farenin sağ tuşu ile onları karşınıza geldiği an aşağı iterek öldürebileceğinizi aklınızda bulundurun. Tamam biliyoruz ucuz bir taktik ama alınan her sayı bizler için önemli.
 • Lucio'nun silahından çıkan sonik mermiler yavaş olduğundan rakibinizin gideceği yöne doğru nişan alıp kullanmanızda fayda var. Bu taktik ile rakibinize daha fazla zarar verebilirsiniz ancak alışması biraz zaman alacaktır.
 • Lucio'nun Sound Barrier özelliğini çok sık kullanmayın. En etkili şekli tüm takım arkadaşlarınız etrafınızda iken veya en az 2-3 kişi etrafınızda iken kullanmaya çalışın.
 • Lucio'nun düşmanları ile karşı karşıya savaşmasının yanı sıra esas gücü takım arkadaşlarına işlerini daha iyi yapabilmeleri için destek olmak. Hızlı koşma ve iyileştirme özelliklerini gerektiği durum da kullanmaya ve değiştirmeye dikkat edin. Unutmayın spawn noktasında hızlı koşma özelliğiniz sizi tekrar savaş alanına hızlı bir şekilde geri döndürecektir.
 • Lucio'nun duvardan yürüme özelliğini kullanmak çok zor değil ancak bu özelliği daha etkili kullanmak oyun sırasında sizlere stratejik olarak üstünlük sağlayacaktır. Sizlere naçizane önerimiz, özel maçlarda parkurları tanıyarak bu özelliği hangi haritada daha etkin kullanacağınızı öğrenmeniz.
 • Bire bir karşılaşmalarda rakibinizi Sound Wave özelliği ile silahınızı doldurmadan önce geri püskürtüp darbe verebilirsiniz. Bu vuruş rakibinizi kısa süreliğine geri yapıştıracak ve sizin daha iyi bir görüş kazanmanızı sağlayarak daha iyi hedef almanıza olanak verecek. En iyi kullanım şekli ise rakibinizin canı azaldığı zaman işini bitirmek için kullanmak.
 • Lucio'nun her karşılaşmaya başlarken hızlandırma özelliği ile başlamasını can iyileştirme özelliği ile değiştirmeyi unutmayın ve rakip ile karşılaştığınızda arkadaşlarınızı iyileştirmeyi unutmayın.
 • Tehlikeden kaçarken duvarda yürüme özelliğini kullanarak rakibinize sürpriz yapın. Rakibinizin zorlukla eğim alacağı bir güzergahtan ilerleyip can doldurmak için spawn noktasına doğru ilerleyin. Başta zor gibi gelebilir ancak ustalaştığınız zaman, Lucio oyun deneyiminizi bir başka seviyeye çıkartacaksınız.
 • Rakip takımın üyelerinin hangi ulti özelliğini kullandığını öğrenmeye çalışın, bu özellik size Sound Barrier'i kullanma zamanınızın ne zaman olması gerektiğini söyleyecek. Örnek ile açıklarsak D.Va'nın ultisi olan Suit Detonation u kullanıldığı zaman Sound Barrier özelliğini kullanarak takımınızı kurtarmak sizin elinizde olacak.

Hanamura, Tample of Anubis ve Volskaya Industries Haritaları için Stratejiler

Lucio'nun bu haritalardaki görevi takım hangi kahramanlardan oluşuyorsa ona göre değişmekte. Eğer takımınız hücum olarak oynuyor ve ağır ilerleyen kahramanlar içeriyorsa, göreviniz onları hızlı bir şekilde savaş alanına ulaştırmak olacak.

Bu haritalarda defans yapıyorsanız unutmayın ki takımı ayakta tutmak sizin elinizde ve hangi takım arkadaşlarınızı canlı tutacağınızı belirlemek zorundasınız. Ayrıca Amp It Up! özelliğinizi, yani klavyenin E tuşunu sıklıkla kullanmamaya ve bu özelliğinizi saklamaya çalışın. Bu sayede takım arkadaşlarınızın canı azaldığı zaman hızlı bir şekilde onların canlarını doldurabilirsiniz. Ayrıca ulti özelliğinizi en ihtiyaç duyulduğu zamanda kullanmaya çalışın.

İlerleyen zamanlarda geri kalan haritalar ile ilgili rehberimizin bu kısmını güncelleyeceğiz. Eğer sizlerinde geri kalan haritalarda kullandığı stratejiler varsa onları da bizle paylaşabilirsiniz.

Lucio'nun Güçlü ve Zayıf Olduğu Eşleşmeler

İyi dengelenmiş bir oyun Overwatch takımlarını güçlendiriyor fakat karşılaştıkları zaman Lucio'nun üstünlük sağladığı ve zayıf kaldığı karakterlerde yok değil. Bu bölümde Lucio'nun kimlere karşı güçlü olduğu ve kimlere karşı zayıf kaldığına bakacağız.

Lucio'nun üstün olduğu karakterler

 • Mercy
 • Symmetra
 • Torbjörn

Lucio'nun zayıf olduğu karakterler

 • Mei
 • McRee
 • Pharah

Eğer Lucio işini düzgün olarak yapıyorsa, olması gereken yer takımının tam arkası olacaktır ve iyi bir Lucio'nun başını kaşıyacak vaktinin olmaması gerekir. Lucio'nun üstünlük sağladığı kahramanlar karşı takımda bulunuyorsa, uzaktan atış şansı ile rakiplerini alt üst edecektir.

Eğer karşınızda Mei varsa hareket kabiliyetinizi sınırlandırarak takım arkadaşlarınıza ve size büyük hasar verecek, McCree ile karşı karşıya iseniz sizin hemen yüzünüzde bitecektir. Lucio alan iyileştirmesi yaptığından takım arkadaşlarına yakın olarak savaşmak zorunda ve bu yakınlık Pharah'ın tüm takıma karşı hasar vermesini sağlamakta. Bu gibi kahramanlara karşı oyun içinde dikkatli bir şekilde strateji kurup oynamak gerekmekte ve Lucio'nun en iyi işi olan destek görevini gerçekleştirmesini sağlamak bu yeteneğinize bağlı.

Bir sonraki Overwatch karakterleri strateji rehberimize kadar şimdilik,

Keçi ile kalın!