Ana sayfa Bilgisayar Unix ile Linux Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Unix ile Linux Arasındaki Farklar Nelerdir ?

1170
PAYLAŞ
Unix ile Linux Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Unix ile Linux Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

Unix ve Linux. Kulağa ne kadar da benzer geliyor değil mi ? Bir bilgisayar bölümü öğrencisi veya işletim sistemlerini yeni hobisi olarak belirlemiş bir kişi için bu iki isim oldukça benzer gelebilir. Fakat forumlarda veya biraz daha bilgili bir kişiyle konuştuğunuzda, bu iki kavramı karıştırmamaya dikkat edin yoksa birinin gazabına uğrayabilirsiniz 🙂 Peki bu işin gurularını bu kadar kızdıracak seviyeye ulaşan Unix ile Linux arasındaki farklar nelerdir ?  İki kavram arasındaki farklara bakmadan önce ilk olarak bu iki kavramın ne olduğuna bir göz atalım.

Unix Nedir ?

Unix, Ken Thompson, Dennis Ritchie ve birkaç diğer geliştiricinin 1970'lerde Bell Laboratuvarlarında C programlama dili kullanarak geliştirdiği bir işletim sistemidir. Komut Satırı (Command Line Interface - CLI) gibi döneminde devrim yaratan değişiklikleri de beraberinde getiren Unix, artık bir kullanıcı arayüzüne (GUI) de sahip.

Unix, (istisnaları bulunsa da) kapalı-kaynaklı bir işletim sistemidir ve telif hakkı bulunur. Bir kodun, kapalı kaynaklı olması demek, kodun (veya çekirdeğin - kernelin) dış kullanıcılara ve onların katkılarına kapalı olması anlamına gelir ve doğal olarak ticari bir kaygı taşır. Unix, bu yapısıyla Linux'den büyük oranda ayrılmaktadır. Kapalı kaynağa sahip olması basitçe, Unix'in bir firma (veya firmalar -The Open Group) tekelinde olması anlamına gelmektedir.

Unix Dağıtımları Nelerdir ?

Unix, daha çok süper bilgisayarların kullanıldığı ve yüksek başarımlı hesaplama (HPC) yapılan büyük firmalarda kullanılmaktadır ve kendisine has bir mimari içerir. Bunun yanında kişisel kullanım için uygun olan sürümleri de mevcuttur. Gps, hfs, js, bfs, vets ve zfs gibi dosya sistemlerini destekler.

Unix Dağıtımları

  • AIX (IBM)
  • BSD
  • HP – UX
  • Iris>
  • Solaris

Açık Kaynağa Sahip Olan BSD Unix Tabanlı Dağıtımları

Açık kaynağa sahip olan FreeBSD ve OpenBSD, Unix hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen kullanıcılara hitap edebilecek iki ücretsiz dağıtım olarak öne çıkmaktadır. Apple'ın geliştirdiği ve güncel MacOS'in de bir parçasını oluşturan Darwin ise henüz sıradan kullanıcıların kullanımına hazır değil. PureDarwin projesine göz atarak, Darwin'in gelişimini yakından takip edebilirsiniz. Bunun yanında FreeBSD veya OpenBSD kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikle bu iki dağıtımın forumlarında ve kurulum rehberlerinde dolaşarak konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmasını öneririz.

Linux Nedir ?

Linux, Linus Torvalds tarafından 1991 yılında "MINIX'den daha iyi bir MINIX yaratma" amacı ile Doktora projesi olarak geliştirilmeye başlanan ve sonrasında diğer geliştiricilere de açılan (açık kaynaklı) bir Unix klonudur. Linux, bir işletim sisteminden ziyade bir işletim sistemi ÇEKİRDEĞİ'dir (kernel). Bu yüzden günümüzde Linux dağıtımları, GNU araçlarına olan bağlılığına atıfta bulunarak GNU/Linux olarak adlandırılır.

Linux 25 Ağustos'da 25 Yaşına Basacak !

Linux, POSIX (Portable Operating System Interface) standartlarına uymayı hedefler ve kendisini bir Unix klonu olarak görür. Linux çekirdeğinin "BENİ OKU" sayfasında şu ifade bulunmaktadır

“Linux; Linus Torvalds tarafından internet üzerindeki bir grup hacker yardımıyla sıfırdan yazılan bir UNIX klonudur. POSIX standartlarına uymayı hedefler.”

Linux, daha öncede bahsettiğimiz gibi sadece bir işletim sistemi çekirdeğidir ve birkaç farklı kaynaktan beslenerek, yazılımların ve araçların birleşmesi (GNU araçları, GNOME gibi bir GUI, LibreOffice vb.) ile bir işletim sistemi haline gelir. Linux xfs, ramfs, vfat, cramfsm ext3, ext4, ext2, ext1, ufs, autofs, devpts, ve NTFS gibi bir çok dosya formatını ve güncel donanımları da destekler. Son zamanlarda son kullanıcı için de oldukça rahat ve şık bir görünüme kavuşmuştur.

Linux Dağıtımları

Daha doğru bir tabirle GNU/Linux dağıtımları, Debian, Slackware ve Red Hat temelli olmak üzere yaygın olarak 3 ana dala ayrılır. Her ne kadar bu üç ana dalın dışarısında bir çok dağıtım bulunsa da, bu üç kol, en çok tercih edilen GNU/Linux dağıtımlarını barındırır. Bu iki kolun dışında da sayısız GNU/Linux dağıtımı bulunmaktadır. Bunun sebebi, Unix'in aksine, Linux'ün açık kaynak koda sahip olmasıdır. Bu üç dağıtımın dışında, tamamen kendi paket yöneticilerini kullanan ve bağımsız dağıtımlar (ArchLinux, Gentoo ve LFS gibi) da bulunur. En çok tercih edilen GNU/Linux dağıtımlarını kısaca listeler isek;

Bu ve sayısız diğer dağıtımlar arasında Ubuntu, hiç şüphesiz yeni başlayan kullanıcıların birinci tercihi durumunda. Bunun dışında Kali Linux, Fedora ve ArchLinux, Linux dünyasının sevilen diğer dağıtımlarından. Linux'un Dünyada bulunan süper bilgisayarların %98'inde ve benzin pompalarından akıllı telefonlarımıza kadar her yerde çalıştığını düşünürsek, Linus Torvalds'ın 91 yılında bu girişimi başlatırken "Unix gibi çok büyük bir şey değil" dediği Linux'ün ne kadar büyüdüğünü görebiliriz.

Unix ile Linux Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Linux, Unix’den esinlenilerek geliştirilmiştir fakat Linux ile Unix'in herhangi bir kod ortaklığı bulunmamaktadır. Ayrıca Unix ve Linux'ün destekledikleri ve kullandıkları dosya sistemleri birbirinden tamamen farklıdır. Bu iki temel farkın dışındaki diğer farklar ise şunlardır;

Unix Linux
Unix bir işletim sistemidir (OS) Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir (Kernel).
Unix tüm araçlarını (derleyiciler vb.) beraberinde getirir.

Linux GNU araçlarını kullanır.

Unix (kısmen) ücretlidir ve ticari lisanslar ile korunur. Linux ücretsizdir ve GNU lisansı ile yeniden dağıtılabilir.
Unix'de  C komut satırı kabuğu yüklü olarak gelir. (Bash kullanmak mümkündür) Linux Bash komut satırı kabuğunu kullanır.

 
Unix ile Linux arasındaki farklar kısaca bunlardan ibaret. İki sistemin de hayatlarımızı ne denli kolaylaştırdığını görmek içinse sadece etrafımıza bakmamız yeterli. Kısacası, her şey için teşekkürler Linux ve Unix ailesi !