Ana sayfa Bilgisayar Pis İşler: Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

Pis İşler: Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

1039
PAYLAŞ
Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

Elektronik Cihaz Temizleme İçin Faydalı İpuçlarını Sizin İçin Derledik

Etrafımıza baktığımızda telefon, laptop, kulaklık, klavye veya hoparlör gibi sürekli kullandığımız elektronik cihazların çabucak kirlendiğini rahatlıkla görebiliriz. Bizler de, bu kirli ortamdan kolayca kurtulmanıza yarayacak Elektronik cihaz temizleme rehberi ile, cihazlarınızı nasıl daha özenli ve temiz kullanabileceğinizin ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Peki Elektronik cihaz temizleme neden önemli ? Kirlenen cihazlarda meydana gelebilecek performans aksaklıklarının yanı sıra yapılan birçok araştırmaya göre klavye, mouse, kulaklık gibi birçok kişinin kullandığı cihazlardaki mikropların, umumi tuvaletlerden bile daha çok olduğu ortaya koyulmuş. Kulağa oldukça itici gelen bu sözlerden sonra, vereceğimiz birkaç kolay temizlik yöntemi ile elektronik cihazlarınız tertemiz bir hale getirebilirsiniz.

Alkollü ya da ıslak mendiller, ilk bakışta ne kadar kullanışlı gibi görünse de elektronik araçların yüzeylerine ve içine kalıcı hasarlar verebilir. Bizler ise, elektronik cihazlarınıza zarar vermeden temizleme yollarını sizlerle paylaşmak istedik.

1. Yapışkan Rulolar, Hoparlörlerinizde Bulunan Tozdan Kurtulmanıza Yardımcı Olabilir

Eskiye nazaran daha kolay bulabileceğiniz yapışkan rulolar, hoparlörünüzün temizliğinde size yardımcı olabilir. Normalde elbiseleriniz üzerindeki tozu ya da kedi, köpek gibi hayvanların tüylerini temizlememiz için satılan bu yapışkan rulolar, oldukça etkili bir temizlik aracına dönüşebilir. Hoparlörünüzün kumaşının üzerinden yavaşta bu rulo ile geçerek tozunu alabilirsiniz. Ayrıca mouse pad gibi diğer kumaş yüzeylerde de bu rulolar size yardımcı olacaktır.

2. Klavyemizin Temizliği için Neler Yapabiliriz ?

Tahmin edileceği gibi klavye, en çok kirlenen buna karşı temizlemesi en zor elektronik araçlardan birisi. Klavyemizi çevirdiğimizde masamızda gördüklerimiz bile, sanırız klavye temizliğinin önemini vurguluyor. Peki tek tek tuşları çıkarıp silmenin ya da elektrik süpürgesi ile klavyeyi süpürmenin dışında bize yardımcı olabilecek başka ürünler var mı? Biraz araştırdığımızda, klavye temizliği için 3 ürün dikkatimizi çekti.

Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

1.  Minik bir vakum makinesi, klavye temizliğini pratik ve şirin bir hale getirmiş gibi görüyor. Pilli,şarjlı ya da kablolu mini boyutlarda ki bu tarz bi ürünü uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

2. Jel hamur şeklindeki bir ürün, klavyenin tuşları arasındaki tozları toplamanın yanı sıra, diğer tozlanmış eşyaların temizliğinde de yardımcı olabilir.

3. Hava kompresörünün işini görebilecek, içinde basınçlı hava bulunan ürün ile ister klavyenizin tozlarını, isterseniz bilgisayar kasasındaki tozları güçlü hava basıncı ile temizleyebilirsiniz. Tabi ki bu işlem kapalı ortamda yapılmamalı. Uyguladığımız kuvvetli hava ile uçuşan tozlar yine içerideki havada kalacağı için istenilen sonucu veremez.

3. Kulaklıklar, Normal Bir Diş Fırçasıyla Kolaylıkla Temizlenebilir

Kulaklığınızın ızgarasındaki kirlerden bir kürdan yardımı ile kurtulmaya çalışmak yerine, yedek bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Masaya bir parça kağıt veya havlu koyun, kulaklığı ızgara aşağı bakacak şekilde tutun ve diş fırçasıyla dikkatlice temizleyin.Fırçalamanın yanı sıra bir yandan nemli mikro fiber bir bez ile kulaklığınızı silebilirsiniz.Diş fırçasını kulaklığın yanı sıra mouse, kumanda, akıllı telefon gibi girintili çıkıntılı yüzeylere sahip diğer teknolojik araçlarda da kullanabilirsiniz.

4. Kulaklığınızın Kablosundaki Kir ve İzleri Silgi ile Yok Edin

Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

Özellikle beyaz kablolara sahip kulaklıklarda yaşadığımız bu sorunu silgi yardımı ile yok edebiliriz. Grileşen, kararan kabloları yavaşça silgi ile üzerinden geçtiğimizde yenisi kadar olmasa da, izlerin gittiğini görebilirsiniz. Bu işlemden sonra yine hafif nemli bir mikro Fiber bez ile kabloyu silebilirsiniz.

5. Mikro Fiber Bezler ve Kahve Filtresi Ekran Temizliği için Oldukça Etkili

Elektronik Cihaz Temizleme Rehberi

Her ne kadar ekranımızın kirli olduğunu fark ettiğimizde elimiz kağıt havlu, mendil gibi ürünlere gitse de artık daha etkili sonuçlar çıkaran ürünler var. Çoğu zaman kağıt havlu ile ekranı sildiğimizde, ekranın eskisinden daha bulanık ve minik minik tozlu olduğunu görüyoruz. Bunun yerine Mikro Fiber bez (cam bezi yada gözlük temizleme bezi) veya kahve filtresi gibi, kendi tozunu bırakmadan temizleyen ürünlerle daha parlak ekranlara sahip olabilirsiniz.

Tertemiz Elektronik Cihazlara Merhaba Diyin

Elektronik cihaz temizleme rehberimiz sayesinde, sizlerde evinizde veya uygun fiyatlarla mağazalarda bulabileceğiniz ürünlerle, cihazlarınızı temizleyerek bu sık kullandığınız dostlarınızı, ilk günkü haline getirebilir, bu sayede hem cihazlarınızı hem de kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sizler de yorumlar kısmında Elektronik Cihaz Temizleme ile ilgili pratik bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz !