Ana sayfa Haberler Nintendo Switch Teknik Özellikleri Belli Oldu

Nintendo Switch Teknik Özellikleri Belli Oldu

794
PAYLAŞ
Nintendo Switch Teknik Özellikleri Belli Oldu

Heyecanla Beklenen Nintendo Switch Teknik Özellikleri Sonunda Belli Oldu

Nintendo'nun merakla beklenen oyun konsolu Nintendo Switch'in çıkmasına yaklaşık bir ay kaldı. Yurt dışında olduğu kadar ülkemizde de merakla beklenen ve şimdiden kendisine bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran Nintendo Switch'in teknik detayları ise akıllardaki en büyük soru işareti. Nintendo tarafından adeta bir sır gibi gizlenen Nintendo Switch Teknik Özellikleri, ürünün çıkış tarihi yaklaştıkça duyulmaya başladı. Hala CPU ve GPU tarafından gelen kesin bir bilgi olmasa da oyun konsollarına yeni bir soluk getirecek olan Nintendo Switch hakkında cevapsız kalan soruların yanıtlarını artık ciddi söylentiler derecesinde biliyor ve konsolun bazı teknik özelliklerini Nintendo UK sitesinde inceleyebiliyoruz.

Nintendo'nun Birleşik Krallık sitesi,  Switch tablet, dock ve Joy-Con kontrollerinin detaylarını doğrulamakta ancak kol kayışları ve tutma yerleri hakkında hala net olmayan bilgiler mevcut. Peki şu ana kadar bildiklerimizden farkı neler biliyoruz ?

Şuana Kadar Kesinleşen Nintendo Switch Özellikleri

Tabletin Joy-Con kontrolleri takmadan kullanırsak ağırlığı 297 gram ve kontroller ile birlikte 398 gram gelmekte. Kontrolleri ile birlikte 3DS XL ile karşılaştırıldığı zaman biraz daha ağır kalmakta.

Artık Nintendo Switch'in 6.2" dokunmatik ekranının tablet olarak kullanıldığında 720p çözünürlük ile çalışacağını ve dock ile birleştiği zaman ise 1920x1080 çözünürlük ve 60 fps ile çalışacağını biliyoruz. Kulaklık girişinin piyasadan yavaş yavaş kalkması yüzünden üzülenler için de iyi haberlerimiz var. Nintendo hala kulaklık girişini kaldırmış değil.

Son dönemde çıkan akıllı telefonlar gibi konsolun bataryası sökülebilir değil ve değişim için direk yetkili servislere gitmesi gerekecek. Batarya kapasitesi ise 4310 mAh olarak belirlenmiş. Nintendo'nun iddiası ise batarya kapasitesinin hareket halinde iken 6 saate kadar oyunseverlerin hizmetinde olacağı yönünde. Tabi eğer konsolun kapasitesini üst seviyelerde kullanan uygulamaları kullanır veya yeni Legend of Zelda gibi konsolun kapasitesini kullanacak oyunları oynarsanız konsol, tek bir şarj ile konsolun 3 saat çalışabilecek. Konsolun tam şarj olması içinse uyku modunda 3 saat şarj olması gerekmekte.

Açıklanan teknik özellikler Jon-Con kontrolleri hakkında çıkan dedikoduları doğrulamakta. Joy-Con kontrolleri kutu içerisinde, tablet ile birlikte gelecek ayrıca Nintendo Switch microSD, SDHC ve SDXC kartları destekleyecek ve genişletilebilir hafızaya sahip olacak.

Donanımın yanı sıra bizlere sunulan görsellerde konsolun ana menüsünün temiz görünümlü ve kullanımının kolay olduğunu görmekteyiz. Ana menüde 3DS'de olduğu gibi oynanabilir oyunları, kutucuklar içinde göreceğiz. Kullanıcılar, hesaplarını değiştirerek Nintendo eShop'una erişim sağlayabilecekler ve çektikleri ekran görüntülerini paylaşabilecekler.

Gücünü Tegra'dan Alacak

Nvidia Tegra

Hepimizin merakla beklediği en büyük soru ise tabiki Nintendo Switch'in CPU ve GPU tarafında nasıl bir donanım ile geleceği. Şu ana kadar sitede bulunan teknik özellikler sayfasında NVIDIA'nın Tegra işlemcisinin özelleştirilmiş bir halinin bulunacağı belirtilmiş.

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Nintendo'nun heyecanla beklenen oyun konsolu Nintendo Switch, ülkemizde de tüm dünya ile aynı anda Mart ayında piyasada olacak. Ürünün fiyatı ise şuan ön siparişle birlikte 2.500 TL civarında. Çıkış tarihine kısa bir süre kaldığını düşündüğümüzde açıklanan Nintendo Switch teknik özellikleri şu ana kadar bir hayli az. Ürün ile ilgili detaylı açıklamanın ve resmi Nintendo Switch Teknik Özellikleri listesinin yakın bir zamanda gelmesini bekliyoruz, liste açıklandığında sizlere bunu duyuracağımızdan emin olabilirsiniz ! O zamana kadar bizi takip etmeyi unutmayın !

Keçi ile Kalın!