Ana sayfa Bilgisayar ASUS'dan Hız Aşırtma Dünya Rekoru

ASUS'dan Hız Aşırtma Dünya Rekoru

1123
PAYLAŞ
Hız Aşırtma Dünya Rekoru

ASUS Yeni Anakart Serisi Maximus XI Apex ile Intel i7 7700K'yı 7.383 GHz'e Çıkartmayı Başardı ve Hız Aşırtma Dünya Rekoru Kırdı !

Hız Aşırtma (Overclock) bir çok bilgisayar sevdalısı için bir tutku. Özellikle anakartların gelişmesi ve çeşitli profillerin bizler için önceden hazırlanması sayesinde artık hepimiz, elimizdeki işlemcileri, ekran kartlarını veya RAM'lere hız aşırtma işlemini kolaylıkla uygulayabiliyoruz. Fakat ASUS ekibi bu işi biraz fazla ciddiye aldı ve ASUS'dan Hız Aşırtma Dünya Rekoru geldi!

İyi bir anakart ve soğutmaya sahip olmak, özellikle işlemcilerde hız aşırtma işlemi için hayati önem taşıyor. ASUS'daki mühendisler ise en iyi soğutma ve anakart ile yeni nesil Intel Kaby Lake i7 7700K'nın sınırının ne olacağını denedi ve sonuç bir dünya rekoru oldu !

ASUS ekibi, yeni nesil Intel i7 7700K'yı yeni anakart serileri Maximus XI Apex'de test etti. ASUS'un ünlü "Absolute Zero - Mutlak Sıfır" ekibi tarafından yapılan bu testte, soğutucu olarak sıvı nitrojen kullanıldı. Testin sonunda i7 7700K 7.383 GHz'e çıkmayı başardı ve bir dünya rekoru kırdı. Bundan önceki rekor ise 7.195 GHz hızı ile X58 platformda bulunan Intel i7 980X'e aitti.

Kaby Lake'in Hız Aşırtma Performansı Muazzam Olacak !

Her ne kadar sıvı nitrojen soğutma gibi üstün bir soğutma altında gerçekleşen bu değerler normal kullanıcılar için ulaşılmaz olsa da, yinede Kaby Lake işlemcilerin Hız Aşırtma performansı bir hayli yüksek olacağa benziyor. Yeni gelecek Z270 platformu ile birlikte Kaby Lake serisi Intel i7 7700K işlemciler için 5 GHz gibi yüksek hızlara ulaşmak gayet kolay olacak.

ASUS'un Kaby Lake işlemciler için özel olarak geliştirdiği ve Z270 yonga setine sahip olan anakartlar üstün hız aşırtma profilleri ile gelecek. Bu sayede kullanıcılar, isterlerse hiç uğraşmadan tek bir tuşa basarak sistemlerine hız aşırtma uygulayabilecek ve bu işlemi soğutucu tiplerine göre özelleştirebilecekler. ASUS'un uzun zamandan beri sağladığı ve Easy OverClock - Kolay Hız Aşırtma olarak bilinen teknolojisi sayesinde yeni nesil i7 7700K işlemciler için 5 GHz'lik hızlara ulaşmak için bir tuşa basmak yeterli.

Tek Rakip MSI

ASUS'un Hız Aşırtma Dünya Rekorunu kırmasından sonra, diğer bir test haberi rakip anakart üreticisi MSI'dan geldi. MSI, i7 7700K işlemciler için geliştirdiği Z270 XPOWER GAMING TITANIUM serisi anakartlarını kullanarak bir test gerçekleştirdi.

msi xgaming

Yeni Z270 anakartı ile Hız Aşırtma Dünya Rekoru sahibi olmak isteyen MSI, 7.03591 GHz'e çıkmayı başardı ve sıralamada ikinci oldu. Yeni MSI Z270 XPOWER GAMING TITANIUM her ne kadar Dünya Rekorunu kıramasa da, 7 GHz üstü bir performans sağlamayı başardı. Intel i7 7700K 4.20 GHz'lik bir frekans hızı ile geliyor. Bu durumu göz önüne aldığımıza, 7.03591 GHz'in ne denli büyük bir rakam olduğu da tekrar ortaya çıkıyor.Kab

Yaşasın Yeni Kral

Şimdilik Hız Aşırtma dünyasının kralı ASUS. Ekibin, test esnasında yaşadıkları ve sıvı nitrojen soğutmanın marifetlerini görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.  Hız Aşırtma Dünya Rekoru listesi için ise buraya bakabilirsiniz.