Ana sayfa Bilgisayar AMD Vega Gün Yüzüne Çıktı, İşte Tüm Detaylar

AMD Vega Gün Yüzüne Çıktı, İşte Tüm Detaylar

1238
PAYLAŞ
AMD Vega

AMD'nin Heyecanla Beklenen Vega Mimarisi Gün Yüzüne Çıktı ! İşte AMD Vega ile İlgili Tüm Detaylar !

AMD'nin uzun zamandır beklenen yeni ekran kartı serisi Vega mimarisi ile gelecek. Peki AMD Vega mimarisi nedir ? Ne işe yarar ? Tüm detayları sizler için derledik.

AMD'nin geçtiğimiz sene içerisinde çıkarttığı Polaris mimarili amiral gemisi RX 480, Nvidia'nın GTX 1070'i ve GTX 1080'i karşısında yetersiz kalmıştı. Genellikle FullHD oyunculuk için tercih edilen RX 480, orta-üst seviye oyuncular için uygun bir tercih olsa da AMD'nin amiral gemisi olarak tanımladığı kartının, rakibinin orta seviyeli GTX 1060'a anca rakip olabilmesi eleştirileri de beraberinde getiriyordu. Geçtiğimiz 6 ay boyunca bu duruma "Vega'yı bekleyin" cevabını vermekle yetinen AMD, bu sefer sözünü tutmuş gibi gözüküyor.

AMD'nin yol haritasında 2017 yılının girişine konumlanmış yeni mimari Vega'nın, güçlü yapısı ve yüksek fiyatları ile dikkat çeken Nvidia'nın 16 nm Pascal mimarili kartlarına rakip olması bekleniyor. Oyun performans testleri ve karşılaştırmaları sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan Vega mimarisi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik !

1. Vega Hızlı, Gerçekten ÇOK HIZLI !

AMD Vega çok hızlı. Hızlı derken baya baya bir hızlı demek istiyoruz. Geliştirilen yeni mimari ve GDDR5 yerine kullandığı HBM2 hafızalar sayesinde Vega, güneş sistemimize en yakın parlak yıldızın adını almayı hak ediyor.  AMD tarafından 2011 yılında geliştirilmeye başlanan Graphics Core Next (GCN) mimarisi aslında HD 7000 serisi ekran kartlarından beri kullanılıyor. Microsoft ve Sony oyun konsollarında da kullanılan bu mimari belki de en olgun zamanına Vega ile ulaştı.

HD 7000 Serisi R9 290 Serisi R9 Fury Serisi RX 400 Serisi TBA
GPU Tahiti Hawaii Fiji Polaris 10 Vega #TBA
GCN Serisi GCN 1 GCN 2 GCN 3 GCN 4 GCN NCU
Çıkış Tarihi 2011 2013 2015 2016 2017

Peki gücünü GCN NCU mimarisinden ve HBM2 hafızalardan alan yeni AMD Vega ne kadar hızlı ? Yeni Vega mimarisini kullanan ekran kartları, geçtiğimiz Aralık ayında yapılan DOOM testinde 4K'da sabit 60 FPS'ye ulaşmayı başardı. GTX 1080'in bile DOOM'u 4K çözünürlükte 50 FPS ile oynattığını düşünürsek, Vega'nın bu testi çok başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyebiliriz. Tabi ki burada DOOM'un AMD'nin desteklediği VULKAN API'ını kullandığını belirtelim. Bu API'ın AMD kartlara avantaj sağladığı bir gerçek. Fakat yine de Vega'nın 4K çözünürlükte 60-70 FPS arasında salınması büyük bir başarı.

Ortaya çıkan tek test DOOM da değil. AMD'nin Yeni Ufuklar (New Horizon) canlı yayınında AMD Ryzen tanıtılmıştı. AMD bu etkinlikte yeni Ryzen işlemcileri Vega mimarisi ile geliştirilmiş ekran kartları ile birlikte Star Wars: Battlefront'da test etti. 4K 60Hz'de tüm ayarlar Ultra'da olacak şekilde yapılan bu testte Ryzen + Vega ile kurulmuş sistem, oyunu sabit 60 FPS'de açmayı başardı. GTX 1080'in bu oyunda en fazla 50 FPS'ye ulaşabildiğini düşünürsek Vega'nın gücünü bir kez daha görmüş oluyoruz.

Sonuç olarak AMD Vega'nın baya baya baya bir hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

2. Hafıza Her Şeydir

AMD'nin yeni HBM2 hafızalarla geldiğini söylemiştik. Fury serisi ile ilk defa tanıştığımız HBM hafızalar her ne kadar belli sınırlara sahip olsa da sundukları yüksek hızlarla dikkat çekiyor. Vega, geliştirilmiş yeni HBM2 hafızaların yanı sıra yüksek veri yollarına sahip yeni bir önbellek (cache) kontrolcüsü ile birlikte geliyor.

HBM hafızalar 4GB hafıza sınırına sahipti. Bu durum Fury serisi kartların bu kapasiteye sıkışıp kalmasına sebep olmuştu. Yeni gelecek Vega kartların hafızaları henüz belli değil. AMD bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Fakat gösterilen DOOM videosundaki performansa bakarak yeni kartların en az 8 GB'lık bir hafıza ile geleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yeni HBM2, HBM1'e nazaran 2 kat daha fazla pin başına bant genişliği ile gelecek. Bu da daha fazla hız demek !

HBM2 hafızalar görünüşe göre sadece bir başlangıç. Joe Macri, yapmış olduğu açıklamada bu konuya değindi ve şöyle dedi;

"Bu geliştirebileceğimiz, büyütebileceğimiz ve daha da hızlandırabileceğimiz devrimsel bir teknoloji."

Radeon'un başında bulunan Raja Koduri ise HBM2 hafızalar ve GCN önbellek (cache) kontrolcüleri ile ilgili şunları söylüyor;

"Vega, Dünyanın en ölçeklenebilir GPU bellek mimarisi. "

HB önbellekler (cache), geleneksel çerçeve ara belleklerinin (frame buffer) yerini alacak ve HB önbellek (cache) kontrolcüleri 512 Terabayt sanal adres  alanına sahip olacak.

Peki tüm bu özellikler ne işe yarayacak ? Bu tarz özelliklerin genellikle profesyonel kullanıcılar için olduğu düşünülür. Evet, gelecek olan bu yeni özellikler doğal olarak profesyonel kullanıcıların yararına olacak ve yüksek performanslı hesaplama, render alma gibi işlemleri oldukça kolaylaştıracak. Peki ne kadarlık bir hızlandırmadan bahsediyoruz ? Vega mimarili ekran kartları 600 GB'lık bir verinin render süresini saatlerden dakikalara düşürebilecek.

Tüm bu özellikler aynı zamanda oyun performansımızı da arttıracak. Fallout 4 ve The Witcher 3'de yapılan testlerde, oyun performansının büyük bir biçimde arttığı görülmüş. Yine 4K çözünürlükte yapılan bu testler, yeni mimarinin gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

3. Verimli Pipeline Yönetimi

Verimlilik günümüzün en önemli özelliği. Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız bu özellik yeni Vega mimarisinde de karşımıza çıkıyor. Ekran kartlarının oyunların grafiklerini işlerken (render) izledikleri yol aslında pek de verimli değil. Küçük bir örnek verelim; Aşağıda, Deus Ex: Mankind Divided oyunundan alınan bir sahne bulunuyor. Bu sahne ise 220 milyon poligondan oluşuyor. Fakat bu poligonlardan yalnızca 2 milyonu gerçek kullanıcı tarafından seçilebilir durumda. İşte burada yeni Vega mimarisinin verimli Pipeline (iş akışı) yönetimi öne çıkıyor.

Yeni AMD Vega mimarisine sahip ekran kartları, bu durumu kullanıcının ilk olarak göreceği poligonları önceden işleyerek çözüyor. Böylece, gözle görülmeyecek olan poligonlara vakit harcanmamış oluyor. Bu sayede verimliliğin yanı sıra bizlere akıcı bir deneyim de yaşatıyor.

4. Doğru Zamanda Doğru İş

AMD, Vega'yı Mike Mantor'a göre "yapılması gerekmeyen işleri akıllıca planlamak" için tasarladı. Yeni nesil piksel motoru sayesinde AMD Vega, bir sahneyi daha verimli bir şekilde işlemek için yüksek bant genişliği sunan önbellek (cache) kontrolcüsü ve yeni nesil piksel motorunun gücünden faydalanıyor. Bu sayede bizlere hem üstün bir performansı artışı hem de güç tasarrufu sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak yenilenen Vega mimarisi şimdi verileri doğrudan bellek denetleyicisine pompalamak yerine arka plandaki bitleri piksel motorundan daha büyük, paylaşılan L2 önbellek içine besliyor. AMD, bu sayede GPU hesaplama uygulamalarında performansın artacağını söylüyor.

5. Yeni Nesil İşlem Birimleri

AMD Vega'nın yeni nesil işlem birimler, yüksek performanslı hesaplama işlemleri için yeni bir soluk olacak. Yeni nesil bu birimler çevrim başına 512 tane 8-bit, 256 tane 16-bit ve 128 tane 32-bit işlem yapabilecek.

Ekran Kartı R9 Fury X RX 480 TBA TBA
GPU Fiji XT Polaris 10 Vega 11 Vega 10
Mimari 28nm 14nm 14nm 14nm
Performans 8.6 TFLOPS
8.6 (FP16) TFLOPS
5.8 TFLOPS
5.8 (FP16) TFLOPS
TBA 12.5 TFLOLPS
25 (FP16) TFLOPS
VRAM 4GB HBM 8GB GDDR5 TBA 16GB/8GB HBM2
Bit 4096-bit 256-bit TBA 2048-bit
Bant genişliği 512 GB/s 256 GB/s TBA 512 GB/s
TDP 275W 150W TBA <300W
Çıkış Tarihi 2015 2016 2017 2017

Çıkış Tarihi, Fiyatlar ve Geri Kalan Bilgiler,

AMD Vega mimarisi ile gelecek olan özellikler şöyle;

  • 4x Güç Verimliliği
  • 2x Çevrim Başına Performans
  • Yüksek Bant Genişliği Olan Önbellekler
  • Pin Başına 2x Bandwidth
  • 512TB Sanal Adres Alanı
  • Yeni Nesil Hesaplama Birimleri ve Mimarisi

AMD Vega ile ilgili tüm detaylar şimdilik bu kadar. AMD'nin piyasaya Ryzen ve Vega ile birlikte sağlam bir giriş yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni Vega mimarisi hem oyuncular hem de yüksek performanslı hesaplama işlemleri için uygun bir tercih olacak gibi. AMD Vega'nın çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz belli değil. Çıkış tarihinin bu yılın ilk yarısında olacağı ise söylentiler arasında. Yeni gelecek bilgiler için takipte kalmayı unutmayın,

Keçi ile kalın !

Kaynaklar: PCWorld, Wccftech