Ana sayfa Hobi Overwatch Hikayeleri: Hanzo ve Genji'nin Hikayesi

Overwatch Hikayeleri: Hanzo ve Genji'nin Hikayesi

2017
PAYLAŞ
Overwatch Hikayeleri: Hanzo ve Genji'nin Hikayesi

Düşman Kardeşler Hanzo ve Genji'nin Hikayesi

Hanzo ve Genji'nin hikayesi, birbirlerine zıt iki kutbun trajik bir öyküsü. Büyük ve güçlü Shamada ailesine mensup olan bu iki kardeş, büyük bir ailenin mensubu olmanın yükünü hayatları boyunca taşımak zorunda kaldılar. Fakat hikayenin derinliklerine inmeden önce, sizleri, hikayemizin temelini oluşturan Overwatch Kısa Animasyonu: Ejderhalar'ın Türkçe alt yazılı videosu ile baş başa bırakmak istiyorum. Hikayenin detaylarını, sık sık bu videoya atıfta bulunarak anlatacağım.

Hanzo: Keder ve Pişmanlık ile Savrulmuş Bir Hayat

Hanzo ve Genji'nin Hikayesi, Hanzo'nun kardeşi Genji'yi öldürmek zorunda kalması ile başlıyor. Yazımın bu kısmında, Ejderhalar videosunun sonuna kadar olan olayları, Hanzo'nun bakış açısından sizlere yansıtmaya çalışacağım.

Hanzo, küçük kardeşi Genji'nin aksine, daha ciddi ve kararlı bir yapıya sahipti. Bu yapısı sayesinde Shamada ailesinin gelecekteki lideri olarak görülüyordu. Shamada ailesi, her ne kadar saygı değer bir aile olarak tanınsa da, aynı zamanda ciddi bir suç şebekesi olarak da biliniyordu. Hanzo, böyle bir klan için doğal bir liderdi. Cesaretli yapısı, kararlılığı ve liderlik özellikleri ile genç Hanzo, ailesinin gelecekteki umudunu temsil ediyordu.

Babasının ani ölümü ile, ailenin ve dolayısıyla tüm örgütün yükü birden omuzlarına binen Hanzo, bazı ciddi kararları almakta tereddüt yaşıyordu. Onun bu zayıflığını gören düşmanları, ailesinin hakimiyetine tamamen son verebilirdi. Bunu gören aile büyükleri Hanzo'yu uyarmaya başlamışlardı bile. Yaramaz ve ciddiyetsiz kardeşi Genji'yi uyarmak ve klana uygun bir hayat tarzını benimsemesini sağlamak, yaşlılar tarafından Hanzo'ya verilen ilk görevdi. Hanzo, kardeşinin onu böyle bir durumda bırakmasından rahatsız olmuştu. Babasının ölümüyle üzerine yüklenen bu yükü taşıyamayan genç Hanzo, ailenin yaşlılarına hak verdi. Genji, yola getirilmeliydi.

Hanzo ve Genji'nin Çarpışması

Kardeşini ikna etmeye giden Hanzo beklemediği bir yanıt ile karşılaştı. Yaşlıların verdikleri öğütleri dinlemeyen kardeşi, babasının kurmuş olduğu büyük imparatorluğu yönetmekte kardeşine yardım etmeyi reddediyordu. Bu açıkça bir ihanetti. Klanın ve tüm imparatorluğun sorumluluğunu taşıyan Hanzo, bu ihaneti karşılıksız bırakamazdı. Böylece iki kardeşin çarpışması başlamış oldu.

Kardeşinin de kendini savunmasıyla başlayan bu kavga birden ciddi bir hal aldı. Kullandıkları silahlardan hayat tarzlarına kadar birbirlerine zıt olan bu iki kardeş için artık bu durum bir ölüm-kalım savaşı halini almıştı. Güç arzusu ve klanını ayakta tutma isteği ile saldıran Hanzo, kardeşini yenmeyi başardı ve onu öldürdü. Zafer ile klanının yaşlılarına dönen Hanzo için artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Zaferin tadı, birden yerini acılara bırakmıştı. Öldürdüğü kardeşinin acısı altında gün geçtikçe ezilen Hanzo, en sonunda babasının ve ailesinin tüm mirasını reddetti. Klanın yaşlıları içinse bu hareketin cevabı, Genji için olan ile aynıydı, Hanzo ölmeliydi. Ailesi, kardeşi ve klanından olan Hanzo için artık hayatın hiç bir anlamı kalmamıştı. Kardeşine vurduğu her bir darbenin vücudunda bıraktığı yaraları iyileştiremeyen Hanzo, bir zamanlar ailem dedikleri tarafından da ölüme mahkum edilmişti. Ailesi tarafından gönderilen suikastçılarla mücadele etmek zorunda kalan Hanzo, artık kendi evine yılda sadece bir kere, kardeşini öldürdüğü o gün, onu onurlandırmak için gizlice girebilecekti.

Genji: Kapana Kısılmış Bir Ruh

Hanzo ve Genji'nin Hikayesi'nin bu kısmında, Ejderhalar videosunun sonuna kadar olan olayları, Genji'nin bakış açısından sizlere yansıtmaya çalışacağım.

Genji, kardeşi Hanzo'nun aksine aile işlerine pek de sıcak bakmıyordu. Onun daha özgür olan ruhu, aile işlerinin karanık yanlarından rahatsızdı. Belki bu yüzden, ağabeyinin klan içerisinde yeni lider olarak görülmesinden rahatsız değildi. Hatta bu durumun, onu bu büyük yükten kurtarmasını umuyordu. Genji bu sayede klanın pis işlerine karışmadan hayatını sürdürebilirdi. Babasının da, onu dışarıdan gelen her türlü eleştiriye karşı savunması sayesinde Genji, istediği hayatı kolayca yaşayabiliyordu. Ailesi ile ilgili sadece Ninja eğitimini önemseyen ve seven Genji, bunun dışında ailesinden uzak ve serbest bir hayat yaşamayı tercih ediyordu.

Babasının aniden ölmesi, Genji'nin hayatında büyük değişikliklere sebep oldu. Ağabeyi Hanzo'nun klan liderliğine soyunması, Genji'nin beklediği bir durumdu, fakat onun asıl beklemediği şey, Ağabeyinin onu yanında görmek istemesiydi. Hanzo'nun siniri ve öfkesi karşısında kendisini savunmaktan başka yapabileceği bir şey kalmayan Genji, klanının pis işlerine katılmaktansa ölüm kalım savaşına girmeyi tercih etti, bu tercih neredeyse onun hayatına mal olacaktı.

Son Anda Gelen Kurtarıcı

Genji, kardeşi ile girdiği mücadeleden ağır yaralı olarak kurtulmayı başardı fakat aldığı yaralar çok ağırdı. Hanzo, kardeşini öldürdüğünden emin olarak yanından ayrıldığında aslında bir ölüden farkı pek de kalmayan Genji, hiç beklenmedik bir şekilde hayata döndü. Beklenmedik şey, Overwatch ekibinin olaya Dr. Angela Ziegler (Mercy) acarlığı ile müdahale etmesiydi.

Küresel bir polis gücü olarak konumlandırılmış Overwatch ekibi, Shimada klanının süregelen yasa dışı işlerinden rahatsızdı. Shimada klanının bu etkinliklerini durdurmayı planlayan ekip, Genji'ye doğal bir müttefik gözü ile bakıyordu. Genji'den, kurtarılacak pek bir şey kalmamış olması, ekibin önündeki tek problemdi. Genji aldığı darbelerin sonucu olarak bir yarı ölü halini almıştı.

Overwatch ekibi, Genji hayata tutunmaya çalışırken, ondan vücudunun tekrar onarılması karşılığında ekibe katılıp Shimada klanına karşı olan savaşta yardım etmesini istedi. Teklifi kabul etmekten başka bir çaresi olmayan Genji'nin vücudu, bir dizi ağır operasyon ve siber-implantlar sayesinde yeniden yapıldı ve doğal hız ve çevikliği geliştirilerek ninja becerileri güçlendirdi. Canlı bir savaş makinesi halini alan Genji'nin artık tek hedefi ailesinin suç imparatorluğunu yok etmekti.

Genji'nin hayata döndürülmesi ile müttefiklerine kavuşan Overwatch ekibi, yeni dostunun da katkısıyla kısa sürede Shimada klanının etkinliğini kırmayı başardı. Klan lideri Hanzo'nun da bu zamanlarda klan liderliğinden çekilmesi, Overwatch ekibinin elini güçlendiren bir etken oldu. Ekibe katılan yeni gizli siber-ninja sayesinde Overwatch ekibi, Shimada klanının üstesinden kısa sürede gelmeyi başardı. Düşmanın tüm hareketlerini, taktiklerini ve zayıflıklarını bilen Genji sayesinde Overwatch ekibi, tehlike daha meydana gelmeden önleyici saldırılar düzenliyebiliyor, Shimada klanına karşı olan savaşı başlamadan bitirebiliyordu.

Kapana Kısılan Bir Ruh

Shimada'ya karşı olan savaşın beklenenden kısa sürmesinin Genji açısından olumsuz bir yanı vardı. Birden hayattaki tek amacından olan Genji, metal bedeninin içerisine sıkışmış olan ruhunu fark etmeye başladı. Bir ölüm makinesi haline gelmenin, ruhunda açtığı yarları fark eden Genji, Overwacth ekibinden ayrıldı ve iç huzurunu bulmak için Dünyayı gezmeye başladı. Gezileri sırasında Omnic keşiş Zenyatta  ile karşılaşan Genji, ilk başlarda bu garip yaratığın felsefesini reddetti. Kendisini kapana kıstıran şeyin mekanik bedeni olduğunu düşünen Genji, bir makineden gelen bilgeliği reddediyordu.

Zamanla, Zenyatta Genji'nin akıl hocası haline geldi ve keşişin vesayeti altında, Genji insan ve makine varlığı arasındaki dengeyi bulmayı başardı. Bedeninin yok olup makineleşmesi kabul eden Genji, ruhunun ise hala korunmuş olduğunun farkına vardı. Başına gelen bu yeni durumu, ona güç veren yeni bir form olarak görmeye başladı.

Genji, belkide hayatında ilk defa kendisini özgür hissediyordu.

Bir Hikayenin Sonu, Diğerinin ise Başlangıcı...

Hanzo ve Genji'nin Hikayesi, şimdilik burada sonlanıyor. Bu hikayenin sonu ise bir diğerinin başlangıcı. Genji, 2. Omnic Krizinin başlangıcında, değişen Dünyanın nereye doğru gittiğinin farkına vardı ve kardeşine son bir kez daha ulaşmaya çalıştı. Ejderhalar videosunda gördüğümüz bu çabanın sonucunu ise henüz bilemiyoruz. Dünya, hızla ikinci krize doğru sürüklenirken Winston'un çağrısına cevap veren Genji, savrulmaya bırakılmış ve terk edilmiş bir şekilde Dünyayı dolaşan kardeşinin, doğru yolu bulmasını sağlamaya çalışacaktı...