Ana sayfa Mobil Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Powerbank Rehberi!

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Powerbank Rehberi!

1569
PAYLAŞ
powerbank

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Powerbank Rehberi!

Powerbank kavramı hayatımıza yeni yeni girmeye başlarken özellikle mobil teknolojisi son 10 yılda akıl almaz boyutlara ulaştı. Öncelikle ekranlarımız büyüdü daha sonra bu ekranlara dokunarak minimum tuşla işlemlerimizi görmeye başladık. İşte tam bu noktada mobil için işletim sistemlerinden, gelişmiş mobil işlemcilere, saysak ayrı bir konu başlığı altında toplanması gerekecek gelişmeler yaşandı. Telefonlar artık bizden daha akıllıydı ve bu aklını kullanması için bataryaya ihtiyacı vardı. Eskiler daha iyi bilir, 1 hafta boyunca kullanıp sadece 1 kere şarj ettiğimiz o cihazların yerine bizi priz bağımlısı eden sözde “akıllı” cihazlar gelmişti.

Geçmişe baktığımızda her teknolojik gelişmeye endeksli olarak yeni bir ürün türemiştir, örneğin; akıllı telefonların çevresine, ekranına zarar gelmesin diye telefon kılıfları ve temperli ekran koruyucu cam vb. koruyucu malzemeler bir anda sektör haline geldi. İşte kullandığımız telefonların şarjları hızlı bir şekilde tükenmesinin sonucu olarak da “Powerbank” diye adlandırılan aletler türedi ve özellikle benim gibi ilk çıktığı zamanlarda bir tane almaya çalıştıysanız sizlerde iyi kazık yemişsinizdir. Peki yaklaşık olarak 3 – 4 yıldan beri hayatımızda olan bu “Powerbank”leri satın alırken nelerine bakmamız gerekiyor ve seçimini hangi özelliklerine göre yapmalıyız?

powerbank

Maddelere geçmeden önce birkaç şeye açıklık getirelim.

mAh (Miliamper) Nedir?

Telefon, tablet, akıllı saat veya şarj edebildiğiniz bir başka teknolojik cihazın pilinin boşalıncaya kadar verebileceği enerji ölçü birimine miliamper diyoruz. Yani birim zamanda iletilen elektron sayısı ile bulunan elektrik akım birimi. Pilin değeri ne kadar fazlaysa daha uzun sürede boşalacağından daha fazla idare edecektir. Kısacası, Miliamper değeri bir pilin tek seferde ne kadar enerji depolayabileceğini göstermektedir.

Powerbank Kaç Kere Şarj Eder?

Belki de bir Powerbank sahibine en çok sorulan soru; “Kaç kere şarj ediyor telefonu?” sorusu. Buna vereceğiniz rakam teknik olarak net olmamakla birlikte bulunduğu ortama, şartlara ve kullanılan kabloya göre değişkenlik gösterebilir. 10000 mAh’lik bir Powerbank aldınız diye düşünelim ve telefonunuzun bataryası da 3000 mAh olsun. Düz mantıkla 10000i 3000e böler ve sonucu buluruz ama işler böyle ilerlemiyor. 10000 mAh’lik Powerbank kayıplarla birlikte kullanılabilir 9000-9500 mAh sunacaktır. Ayrıca ortamın sıcaklığı ve kablodan kaynaklı kayıplarla size sunacağı şarj miktarı maksimum 3 sefer olacaktır.

powerbank

Markasını Araştırın!

Her konuya en basitten başlamakta fayda vardır. Telefonunuz için şarj cihazı ne kadar önemliyse (Adaptöründen, kablosuna) harici şarj aletinizin de kalitesi önemli olacaktır. Daha önce ismini duymadığınız sırf ucuzmuş diye alacağınız bir Powerbank, telefonunuza hem de cebinize zarardır. Bu konuda benim teorim; “Ucuz ürün en pahalı üründür.”

Özellikle son zamanlarda bu sektöre giriş yapmış ünlü markalar bulunuyor. Örneğin; Philips, Samsung, Asus, Sony, LG hatta Apple bile bu furyanın içine dahil oldu. Bunların dışında özellikle Xiaomi olmak üzere Ttec, S-link, TP-Link gibi bilindik markalar Türkiye pazarında güvenebileceğiniz markalardan. Konunun en sonunda alınabilecek Powerbank tavsiyelerimi bulabilirsiniz.

powerbank

İhtiyacınızı Belirleyin

Öncelikle kendinize şu soruyu yöneltin, “Ben nasıl bir telefon kullanıcısıyım?” bu soruya vereceğiniz cevap sizin ihtiyacınızı belirleyecektir. Örneğin sürekli oyun oynayan veya sürekli sosyal medyada dolaşan biriyseniz telefonunuzun bataryasını da göz önünde bulundurarak ne kadarlık bir Powerbank sizin işinizi göreceğini bulabilirsiniz. Diyelim ki telefonunuzun 3000 mAh’lık bir bataryanız buluyor ve yoğun olarak telefonu kullanıyorsunuz sizin ihtiyacınız minimum 3 kere şarj edebilecek bir Powerbank. Yani kayıpları da hesaba katarsak 10000 mAh’lık işinizi görecektir. Daha az diyorsanız 7000-8000 mAh arası ürünlere de bakabilirsiniz.

Tasarımı, rengi, malzeme kalitesi, kaç USB girişli olacağı, inceliği veya kalınlığı artık bunlar sizin bileceğiniz işler. Tabi bu konuda benim önerim, plastik kasalardan uzak durmanız ve mümkünse çift girişli USB’li modellere bakmanız olacaktır.

powerbank

Şarj Etme Hızı

Öncelikle şu şarj cihazların üzerine yazan ve bir çoğumuzun anlamadığı değerlerden ve terimlerden bahsedelim. Mobil cihazlarımızı şarj ettiğimiz cihazların üzerinde dikkat ettiyseniz bazı rakamlar yer almaktadır. Output kısmında yazan 5.0­V=1.0A, 5.0V=2.0A veya daha farklı değerler görmeniz mümkün. 5V USB çıkışları için sabit değerdir. Amper ise şarj aletine göre değişkenlik göstermektedir. 1.0 Amper çıkışlı bir adaptör 1000 mAh’lik bataryayı ortalama 1 saatte doldururken, 2.0 Amperlik başka bir adaptör 30 dakika civarında şarj edecektir. Kısacası yüksek amper telefonun daha kısa zamanda şarj olması demek.

Şunu da unutmamak gerek, 5V=3A çıkışlı bir şarj aleti her telefonu hızlı bir şekilde şarj etmez. Bunun için telefonun ya da tabletin hızlı şarj desteğinin olması gerekmektedir. Powerbank seçerken de telefonun içinden çıkan adaptörün üzerinde yazan değerlerler ile Powerbank’in çıkış değerlerinin aynı olmasına dikkat edin. Örnek olarak; kendi kullandığım Powerbank, Xiaomi 10400 mAh’lik modeli ve Output değeri 5V=2A. Kullandığım telefon ise Xiaomi Mi5, yanında gelen adaptörün değeri 5V=2A değerlerinde ve sıkıntısız bir şekilde kullanmaya devam ediyorum.

powerbank

Voltaj Kontrolü

Powerbank seçerken belki de en önemli kısım voltajlarla alakalı olan kısım. Elinizde şarj etsin diye aldığınız o Powerbankler aslında saatli bomba gibi yüksek sıcaklıklarda patlamaya eğilimlilerdir. Peki bunun önüne nasıl geçeriz? Öncelikle size düşen ilk görev, voltaj giriş ve çıkış kontrolünü yapan gerektiğinde kendisini kapatabilen bir ürün seçmek. Yüksek sıcaklıkta kendini devre dışı bırakan, gerektiğinden fazla voltajı çekmeyen ve size gerektiği kadar voltajı aktaran Powerbankler hem uzun ömürlü olacaktır hem de zararlı yapısı ortadan kalkacaktır. Siz yine de özellikle yüksek miliamperli bir ürününüz varsa ve aşırı ısınması halinde şarj etme işini yarıda bırakın.

Sonuç

Toparlamak gerekilirse, günümüz şartlarında Powerbank kuşkusuz artık bir ihtiyaç ve alacaksak en azından araştırıp ihtiyacınızı karşılayacak kaliteli bir ürün almak bizler için en iyisi olacaktır. Powerbank alacağım ama hangisi iyi karar veremiyorsanız, buyurun alınabilecek Powerbanklere göz atalım.

powerbank

Powerbank Tavsiyeleri

Xiaomi Pocket 10000mAh $18 - Gümüş / Altın / Kırmızı

Xiaomi Ultra-thin 10000mAh $20 - Gümüş / Siyah

Xiaomi 5000mAh $11,5 - Gümüş

Xiaomi Mi Pro 10000mAh Type-C $30 - Gri

ASUS ABTU005 ZenPower 10050mAh $20 - Altın

Xiaomi ZMI QB810 10000mAh $10 - Beyaz 

Xiaomi ZMI PB810 10000mAh Fast Charging $23,3 - Beyaz / Altın / Kırmızı

CHUWI M - 10000 10050mAh $21 - Siyah / Beyaz / Yeşil

CUBE UMCUBE M46 4000mAh $7 - Beyaz

Letv LeUPB - 211D 13400mAh $26,4 - Gümüş / Altın

Onda N200T 20000mAh $25 - Beyaz / Mavi / Lacivert

Xiaomi Type-C Interface 10000mAh $35 - Altın

Xiaomi 20000mAh Fast Charge $34 - Beyaz

Xiaomi 20000mAh Quick Charger 3.0 $37 - Beyaz

BlitzWolf® BW-P2 3350mAh $9 - Siyah / Mavi / Gümüş

BlitzWolf® BW-P4 5200mAh Quick Charge 3.0 $15 - Koyu Gri

BlitzWolf® BW-P3 9000mAh Quick Charge 3.0 $23 - Koyu Gri

BlitzWolf® BW-P5 15600mAh Quick Charge 3.0 $30 - Koyu Gri

Yukarıda ki ürünlerin bir kısmını ülkemizde bulmak mümkün, bu konuda tercih sizin. Bu arada telefonunuzun çıkışı USB C tipiyse alacağınız Powerbank'i ona göre seçmenizde fayda var aksi takdirde dönüştürücü kullanmak durumunda kalacaksınız. Bir rehber konumuzun daha sonuna geldik, umarım azda olsa faydası dokunmuştur. Şarjınız hiç eksik olmasın ve tabi ki de keçiyi takipte kalmayı unutmayın.