Ana sayfa Bilgisayar HP'den Dünyanın İlk Mini İş İstasyonu: HP Z2 Mini

HP'den Dünyanın İlk Mini İş İstasyonu: HP Z2 Mini

1224
PAYLAŞ

HP'den Dünyanın İlk Mini İş İstasyonu: HP Z2 Mini

HP, Türkiye'de düzenlediği lansmanın da tanıttığı bir başka ürün HP Z2 Mini dünyanın en küçük iş istasyonu olma özelliğine sahip. Yapı itibariyle Apple Mac Mini'ye benzemekte ve Apple'dan daha fazlasını sunuyor. Bakalım HP Z2 Mini bizlere neler vadediyor.

Z2 Mini, tam boyutlu bir masaüstünün bilgi işlem gücünü bir elle tutulan bir kutuya yerleştirmeyi başarmış. $699'dan başlayan fiyatıyla, Aralık 2016 ayında başlayarak dünya çapında satışa sunulacak. Türkiye'de ne zaman satışa çıkacağı belli olmamakla birlikte zaten teknolojik marketlerde görebileceğimiz bir üründen bahsetmiyoruz. Kurumsal firmalara hitap eden ürün, performansı daha küçük bir hacimde sunmasıyla iddiasını ortaya koymakta.

HP Z2 Mini

CAD Uygulamaları için Sertifikalı

HP, yeni mini iş istasyonları Z2 Mini'nin benzer bir HP iş istasyonundan %63 daha sessiz olduğunu iddia ediyor. Mimari tasarım ofisleri, mühendislik firmaları gibi asıl iş yükünün tasarım olduğu ofisler için özel olarak tasarlanan HP Z2 Mini, kutusundan çıktığınız gibi kullanıma hazır halde gelmekte. HP'nin test sisteminde 368.000 saat boyunca test edilen Z2 Mini 20'den fazla yazılım uygulaması tarafından sertifikalı. Bu yazılımların bazıları;

HP Z2 Mini

  • AutoCAD
  • Vectorworks
  • MicroStation
  • Inventor
  • SOLIDWORKS
  • Solid Edge
  • Revit
Donanım Özellikleri

Sadece 21.6 x 21.6 x 5.79 mm ve 2.4 kilogramlık Z2 Mini, Xeon E3 işlemcilerine ek olarak Intel Core i3, i5 ve i7 işlemcilerini desteklemekte. Aynı zamanda 32GB'a kadar DDR4 SO-DIMM belleği destekleyen cihazda 2GB bellekli Nvidia Quadro M620 grafik kartıyla donatılmış. Hem M.2 SSD hemde 2,5 inçlik bir sabit disk alanı bulunan mini canavarda M.2 yuvası GPU soğutucusunun sunduğu soğumadan yararlanacak şekilde konumlandırılmış.

HP Z2 Mini

HP Z2 Mini, yıllardır bir tasarım veya donanım yükseltme almayarak yaşlanan Mac Mini'in yerini aynı boyutlarda daha iyisine sahip olmak isteyenler için bir alternatif olabilir.

Ürün Adı HP Z2 G3 Mini Workstation (İş İstasyonu)
CPU Seçeneği - Intel Xeon E3-1200v5

- Intel Core i3/i5/i7

Yonga Seti Intel C236
RAM Kapasitesi 32GB'a Kadar (2x SODIMM)
GPU Seçeneği Nvidia Quadro M620 2GB (Performans Modeli)
Depolama - 1TB 2.5" SATA (Maksimum)

- 512GB HP Z Turbo Drive (M.2 SSD)

Girişler - USB 3.1 Type-C (Gen 1) x2

- USB 3.0 x4 (1 tanesi şarj için)

Ağlar - Gigabit LAN

- Wireless AC w/Bluetooth (Opsiyonel)

Güç Kaynağı 135 Watt
Boyut 21.6 x 21.6 x 5.79 mm
Ağırlık 2 Kg - 2.4 Kg (Model ve opsiyonlara göre)
İki Farklı Modeli Mevcut

Donanım özelliklerinden bahsettik ama bu özellikler üzerinden oynanabildiği gibi HP'nin kendi hazırlamış olduğu iki temel HP Z2 Mini G3 modeli de bulunuyor. Giriş ve Performans modelleri olarak lanse edilen cihazların arasında ki en büyük fark, giriş modelinin arka panelde özel bir GPU olmaması ve üç DisplayPort girişine, iki adet USB 3.0 Type A portuna sahip olması. Performans versiyonunda ise başka bir DisplayPort eklenmiş (toplamda dört) ve iki adet USB 3.1 Type-C portu yerleştirilmiş.

HP Z2 Mini

Her iki model de yan tarafında iki USB 3.0 Tip-A portu daha barındırıyor. Ayrıca opsiyonel olarak üniteye geleneksel bir seri bağlantı noktası (Serial Port) eklemeyi ihmal etmemişler. Bunun temel sebebi hala eski donanımlara dayanan işletmeler için yararlı olabileceğini düşünmüş olmaları.

hp-z2-min

HP Ürününe Güveniyor

Yazının başında da belirttiğimiz gibi HP, küçük, hafif ve sessiz Z2 Mini G3'ü tasarlarken giderek artan sayıda kullanıcının 2D CAD programlarından 3D uygulamalara geçtiği tasarım ve CAD pazar bölümlerinde popüler olacağını düşünüyor. Bununla birlikte bir çok sektör içinde yararlanabileceği Z2 Mini iş istasyonu Global piyasa Aralık ayında başlayıp $699'dan satışa sunulması bekleniyor. Türkiye için net bir tarih yok ama 2017'in ilk çeyreğinde satışa çıkacağı düşünülüyor. Fiyatı konusunda da bilgi olmamakla birlikte 2500TL'den başlayan ve opsiyona göre miktarda yükseleceğini söyleyebiliriz.

HP Z2 Mini

Kendi adıma özellikle HP'nin 2016 yılı içerisinde yapmış olduğu adımları büyük bir beğeniyle karşıladım ve özellikle Mimari anlamda HP iş istasyonlarının önemini ve değerini kat ve kat arttıracak gibi duruyor. Sizlerde Z2 Mini hakkındaki yorumlarınızı aşağıda yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın ve bir sonraki yazıda görüşmek üzere keçiyle kalın.