Ana sayfa Bilgisayar AMD'nin Yeni İşlemcisi Ryzen ile İlgili Tüm Detaylar

AMD'nin Yeni İşlemcisi Ryzen ile İlgili Tüm Detaylar

1434
PAYLAŞ

AMD'nin 13 Aralık'da Düzenlediği New Horizons (Yeni Ufuklar) Etkinliğinde Yeni Zen Mimarili Ryzen İşlemciler Tanıtıldı !

AMD'nin dün (13 Aralık) canlı olarak gerçekleştirdiği New Horizons (Yeni Ufuklar) etkinliğinde yeni Ryzen işlemcilerini tanıttı ve etkinlik biz bilgisayar meraklıları için heyecanlı dakikalara sahne oldu. Son bir kaç aydır ardı ardına gelen haberleri ile bizleri heyecanlandıran yeni Zen işlemciler ve Vega mimarili ekran kartları bu etkinlikte ilk defa canlı olarak gün yüzüne çıkmış oldu. Ülkemizde, özellikle doların da artmasıyla meydana gelen durgunluk ve fiyatlardaki şişme sonrasında AMD'nin, rakibi Intel'e göre daha ucuz olacağı öngörülen işlemcileri Zen ile birlikte piyasaya yeni bir soluk getireceği şüphesiz.

AMD Ryzen Türkiye Fiyatı Belli Oldu ve Ön Siparişe Açıldı

Peki AMD'nin uzun zamandır beklenen ve firma tarafından adeta göz bebeği olarak nitelendirilen yeni Zen mimarili Ryzen işlemciler ne gibi özelliklerle gelecek ? Yeni işlemcimiz Ryzen ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik !

AMD Ryzen Teknik Özellikleri

AMD'nin yeni Zen mimarili Ryzen  işlemcilerinin en çok merak edilen yanı teknik özellikleri. Yeni Ryzen işlemcilerin, muadili Intel i7-6900K işlemciler ile ne ölçüde boy ölçüşebileceği ve bu rekabeti hangi fiyat aralığında yapacağını hepimiz merak etmekteyiz. New Horizons etkinliğinde cevap bulan bu sorularımız, yerini tatlı bir tebessüme bırakmış durumda. AMD, uzun yıllardan sonra Intel'e rakip olabilecek güçlü bir işlemci ile karşımıza çıkmışa benziyor. Yeni Ryzen işlemcileri ve rakibi Intel i7 6900K'nın teknik özelliklerini sizler için karşılaştırdık.

Marka Intel AMD
Model i7-6900K Ryzen
Cache Boyutu 20MB 20MB
Mimari 14nm 14nm
Çekirdek Sayısı 8 8
Threads Sayısı 16 16
TDP 140W 95W
Temel Frekans Hızı 3.2 Ghz 3.4 Ghz
Turbo Frekans Hızı 3.5 Ghz Bilinmiyor
Fiyat $1100 $500 - $800
Çıkış Tarihi Çıktı Ocak

Yukarıdaki özelliklerden de görülebileceği üzere yeni AMD Ryzen, rakibi Intel i7 6900K ile baş başa mücadele etmekle kalmıyor, bunu çok daha verimli bir şekilde yapmayı başarıyor. Yeni Zen mimarisinin getirdiği 14nm üretim teknolojisi sayesinde yeni işlemciler "AMD bu ısınır kanka" efsanesine adeta son veriyor ve işlemcilerin düşük enerji tüketimi ile çalışmasına olanak sağlıyor.

Bu Ryzen ismi nereden çıktı diyebilirsiniz. Açıklayalım; AMD, yeni üst seviye kullanıcılar için geliştirdiği işlemci ailesine Ryzen adını verdi. Bu adlandırma, Intel sınıfındaki Broadwell-E, Skylake-X gibi adlandırmalara denk gelmekte. Yeni işlemciler, önceden tanıtılan Zen mimarisine ve Summit Ridge platformuna ait olacak. İşlemci 8 çekirdek, 16 thread yapısının yanı sıra 20 MB'lık (4 MB + 16 (8+8) MB (L2+ L3)) bir cache hafızasına da sahip. Bu seviyedeki bir işlemcinin ise 95W TDP değeri ile çalışması, günümüzde enerji verimliliğinin ne denli seviyelere geldiğinin bir kanıtı. AMD, yeni geliştirdiği Pure Power (Saf Güç) ve Smart Prefetch (Akıllı Önyükleme) teknolojileri sayesinde yüksek enerji verimliliği ve yüksek performansı aynı anda sunmayı başardı.

AMD Ryzen Blender Performans Testi

AMD, yeni işlemcisi Ryzen'i Intel'in $999 dolarlık i7-6900K işlemcisi ile Blender kullanarak karşılaştırdı. Canlı olarak yapılan performans testlerinin sonunda Ryzen, rakibi i7-6900K ile benzer sonuçlar almayı başardı. Ryzen işlemci testi 54 saniyede tamamlarken, Intel i7-6900K testi 59 saniyede tamamlayabildi. İki değerin birbirine bu kadar yakın olması ve Ryzen'in bu işi çok daha düşük (95W) bir enerji tüketimi ile yaptığını göz önüne aldığımızda, testin galibinin kim olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

140W ile çalışan ve turbo frekans hızı rakibinden fazla olan i7-6900K'nın, 90W harcayan ve 3.4 Ghz frekans hızı ile çalışan rakibinin gerisinde kalması, performans-watt verimliliği açısından AMD'nin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

AMD X370 AM4 Anakartlar

Yeni tanıtılan AMD X370 yongası hız aşırtma tutkunları ve üst seviye kullanıcıları hedef alan bir platform olarak öne çıkmakta. Yeni yonga seti hem CFX (CrossFire) hem de SLI destekleyecek. Aynı zamanda yeni gelecek bu platform, daha önce AMD tarafından göz ardı edilen ve desteklenmeyen tüm güncel teknolojileri de destekleyecek.

AM4 Teknik Özellikleri

  • DDR4 Bellek Desteği
  • PCIe Gen 3 Desteği
  • USB 3.1 Gen2 10Gbps Desteği
  • NVMe Desteği

Fiyatı Ne Olacak ?

AMD'nin yeni işlemcileri için belirlediği fiyat hakkında dedikodular tüm hızıyla sürüyor. Verilen fiyat aralıkları $500 ile $800 arasında değişmekte. Muadili Intel i7-6900K'nın $999 olduğunu göz önüne aldığımızda, AMD Ryzen, en üst fiyat beklentisinden piyasaya sürülse dahi, rakibi Intel işlemciden daha ucuza daha yüksek performans sunacak. Tabi Intel'in yakın zamanda piyasaya sunacağı Skylake-X işlemciler tüm bu hesaplamalarımızı değiştirebilir. Sonuç olarak, AMD'nin bu sene Intel'e karşı güzel bir alternatif oluşturacağı ve piyasada sıklıkla adından söz ettireceği şüphesiz.

Kaynaklar: Wccftech.com, Pcworld.com