Ana sayfa Bilgisayar Mekanik Klavye Nedir? Artıları ve Eksileriyle Mekanik Klavye Rehberi!

Mekanik Klavye Nedir? Artıları ve Eksileriyle Mekanik Klavye Rehberi!

2091
PAYLAŞ
Mekanik Klavye Nedir ?

Mekanik Klavye Nedir? Artıları ve Eksileriyle Mekanik Klavye Rehberi

Öncelikle herkese geçmişten selamlar, niye mi? Ne kadar uzun zamandır bir bilgisayar kullanıcısısınız bilmiyorum fakat 90'lı yıllarda evinizde bir bilgisayarınız olmuşsa muhakkak klavyeniz "mekanik klavye"dir. Zaman içerisinde bilgisayar donanımından çevre bileşenine her anlamda gelişen bilgisayar ekonomisi, ürün çeşitliğin de karşımıza bin bir çeşit seçenek çıkartmakta. Klavye konusunda da olay farklı sayılmaz. 2000'li yıllardan itibaren hayatımıza “rubber dome switch” türündeki klavyeler girdi ve uygun fiyatlarıyla ilgi görmeye başladı. Bu klavyelerde tüm tuşların alt kısmına tek bir kauçuk veya silikon kısma bağlı olarak çalışıyor. Fakat kullanım ömrünün kısalığı ve kalitesinin daha düşük olmasından dolayı mekanik klavyeler tekrardan mezarlarından dirilerek ilgi odağı haline geldi ve böylelikle bir konuda daha geçmişe dönüyoruz.

Mekanik Klavye Nedir?

Cherry MX Black

Bir mekanik klavyeyi tanımlayan en büyük farkı her tuşa ait bir anahtarının yani switchin bulunmasıdır ve bu tuşların her birinde bulunan mekanizmada bir taban (Keycap), bir yay ve birde sap vardır. Sapın şekline bağlı olarak, bu tür klavyelerin çeşitli harekete geçirme ve hareket mesafeleri vardır.

Switch türlerine göre mekanik klavyeler üç gruba ayrılmaktadır; Linear Switches, Tactile non-clicky Switches ve Tactile clicky Switches. Bu 3 tip switch türünde de yayın direncine bağlı olarak, switchleri harekete geçirmek için farklı basınçlar gerekir. Switch tiplerini detaylı olarak daha sonra bakacağız. Bana göre mekanik klavyelerin en güzel özelliği, tuş takımlarının çıkarılmasına ve değiştirilmesine izin vermesidir.

Mekanik Klavye Tarihi

Mekanik klavyelerle bütünleşmiş Cherry Corporation firması 1953'te Amerika Birleşik Devletlerinde kuruldu ve 1967'de klavye üretmeye başladı ve böylece hala iş dünyasındaki en eski klavye üreticisi haline geldi. Şirket, 1967 yılında Almanya'ya taşınmış ve 2008 yılında ZF Friedrichshafen AG tarafından satın alınmıştır ancak klavye ve mekanik anahtarlar hala Cherry markası altında üretilmektedir. Eski adıyla Cherry firması, bilgisayar klavyelerinin, farelerin, manyetik ve chip kart okuyucularının tasarımında, geliştirilmesinde ve imalatında bulunmaktadır. Mekanik klavye switchlerinde sektörde dünya lideridir.

Cherry

En popüler switch dizisi olan Cherry MX serisi, 1985 yılı civarında piyasaya sürüldü. Bu switchler, genellikle, fiziksel renkleri ile ifade edilir; her renk, switchlerin özelliklerini belirtir. Tıklanabilir (Clicky) mi yoksa dokunsal (Tactile) mı olduğunu ve anahtarı çalıştırmak için ne kadar kuvvet gerektiğini belirtir, Centi-Newtons (cN) veya gram (g) olarak.

Mekanik klavyenin yapısını ve geçmişi hakkında birazda olsa bilgilendirmeye çalıştık. Artık en yaygın switch çeşidinden başlayarak switchlere bir göz atabiliriz.

Switch Türleri ve Renklere Göre Özellikleri

Cherry MX Switches Type

 • Linear Switchler

Linear Switchler, ek bir dokunsal geri bildirim veya yüksek sesle tıklama sesi olmadan düz yukarı ve aşağı hareket eden en basit operasyona sahiptir. Linear Switchlerin en yaygın olanlar türleri: Siyah ve Kırmızı.

Cherry MX Black

Cherry MX Black

 • 60 cN harekete geçirme kuvvete
 • Yumuşak hissiyat - Az sesli

Cherry MX Black switchleri 1984 yılından bu yana üretilen eski bir switch türüdür. 60 cN gibi orta ile yüksek harekete geçirme kuvvete sahiptir. Yaygın olarak kullanılan Cherry MX switch türleri arasında basımı en sert olanıdır. Yüksek ağırlığından dolayı yazı yazmak için uygun değildir. Yanlışlıkla bir tuşa basma şansınız az olacağından dolayı ve art arda basma hızının farklı bir tuşa basma kuvvetinden daha az olduğunu da düşünürsek oyuncular için uygundur. Yeterince güç verildiğinde oldukça hızlı bir şekilde harekete geçirilebilirler ancak yorgunluk diğer switchlere oranla daha fazla bir faktör haline gelebilir. Bir tuşa basmak için tuşun sonuna kadar basmak gerekmektedir. Klik sesi yoktur.

Cherry MX Red

 • 45 cN harekete geçirme kuvvete
 • Yumuşak hissiyat - Az sesli

Cherry MX Black switchin tersine, Cherry MX Red switchleri 2008'de piyasaya sürüldü ve şirket tarafından en son geliştirilen anahtar oldu. Yaygın dört switchler arasında Cherry MX Brown ile birlikte 45 Cn’luk en düşük harekete geçirme kuvvetine sahip. Kırmızı anahtarlar oyun anahtarı olarak piyasaya sürüldü, hafif ağırlığı daha hızlı harekete izin veriyor ve oyun klavyelerinde giderek yaygınlaşıyor. Benimde favori switchim olmasına karşın piyasada kırmızı switchli klavye bulmak oldukça zor.

 • Tactile, non-Clicky Switches
Cherry MX Brown

Cherry MX Red

 • 45 cN harekete geçirme kuvvete
 • Klik etkisi - Sessiz

Tactile, non-Clicky anahtarların en popüler türü Cherry MX Brown'dur. Bu anahtar 1994 yılında özel bir 'ergo soft' switch olarak tanıtıldı ve hızla en popüler anahtarlardan biri oldu. Brown Switchler hem yazımı hem de oyun için uygun bir orta yol seçeneğidir. Aynı zamanda, diğer switchlerden daha sessiz yapıda olmasından dolayı ofis ortamlarında kullanmak için de idealdir.

 • Tactile, Clicky Switches
Cherry MX Blue

Cherry MX Blue

 • 50 cN harekete geçirme kuvvete
 • Klik etkisi – Yüksek ses

Dokunsal darbeye kasıtlı olarak daha yüksek sesle "tıklama" sesi çıkartır ve daha fazla yazarak ters tepki almanıza olanak tanır. Bu, aktivasyon noktasına geldiğinizi daha kolay anlamınızı sağlar. Blue Switchler, beyaz bir kaydırıcı ile daha karmaşık bir mekanizması vardır. Çalıştırma noktasına ulaşıldığında, sürgü anahtarın altına itilir ve tıklama sesi oluşur. Mekanik klavyelerde en çok karşımıza çıkan switch türüdür. Yazı yazanlar için oldukça hızlı çözümler üretir fakat çıkardığı ses bir süre sonar rahatsız vermeye başlayabilir.

Ayrıca çok fazla kullanılmayan switch türleri;

Clear Switch, Brown Switchin sert bir versiyonudur ve 65 cN ağırlığındadır.

Grey Switch, 80 cN ağırlığındadır. Clear switchli klavyelerde boşluk çubukları için kullanılır.

Green Switch, 80 cN'de ağırlığında, dokunmatik bir darbe ve sesli tıklama ile Blue Switchlerin daha sert bir versiyonudur. Öncelikle boşluk çubukları için kullanılır.

Cherry MX Switches Type 2

White Switch, yeşil anahtarlara çok benzer, modern sürümlerin ağırlıkları aynı (80 cN) ancak biraz daha sessiz.

Super Black Switch, Siyah anahtarlı klavyelerde boşluk çubukları için tasarlanmış ekstra sert (150 cN) doğrusal anahtarlardır.

Dark Grey Switch, Cherry MX Siyah anahtarları olan klavyelerde boşluk çubukları olarak kullanılmak üzere tasarlanmış orta derecede daha sert doğrusal (80 cN) anahtarlardır.

Cherry MX Lock switch'ler tekrar basılana kadar duran, genellikle 1980'lerden önce klavyelerde Caps Lock için kullanılan lineer anahtarları.

Razer Green

Bunlara ek olarak Razer'ın kendisine ait Switchleri bulunmaktadır. Cherry firmasının 50 yıllık patent süresi 2007 yılında sonlanmasından sonra bunu fırsat bilen firmalar kendi switchlerini üreterek piyasaya sürdü. Bunların başında Razer geliyor. Çinli Kailh firmasıyla yürüttükleri iş ortaklığıyla kendisine ait Razer yeşili ve turuncusu olmak üzere 2 farklı switch ürettirdi. Orta gürültüde ve her tip oyun için uygun yapıdadır.

Mekanik Klavyelerin Artıları ve Eksileri

Mekanik klavyeler hakkında aktarabileceğimiz bilgilerin sonuna geldiğimize göre artık artılarına ve eksilerine bakabiliriz.

Mekanik klavyeler "rubber dome"lu klavyelere oranla daha uzun ömürlüdür. Bunun temel sebebi klavyelerde bulunan ortalama 104 tuşunda kendisine ait bir anahtarı bulunması.

Her tuşun ayrı switch mekanizmasının olması ağırlık anlamında klavyeye negatiflik kattığını söyleyebilirim.

Mekanik klavyenin basım hissi açısında da oldukça büyük bir artısı bulunuyor. Kullandığımız rubber dome yani lastik kubbeli klavyelerde bir tuşa basabilmek için 4mm lik basım ve 60 cN - 75 cN luk bir güç uygulamanız gerekirken mekanik klavyelerde 2mm lik  basım ve 45 cN - 60 cN luk güç uygulamanız yeterli olacaktır. Bu farklar iki klavye türü arasındaki tepki sürelerini farklarına neden olan faktörlerdir.

Seçenek konusunda da oldukça çeşitli. Yani yukarıda saydığım ve sayamadığım bir çok switch yapısında bir klavye alabilirsiniz. IBM'ın ünlü "buckling spring" anahtarları, Topre'nin elektrostatik anahtarları veya Razer'ın kendi üretmiş olduğu yeşil switchleri belkide size daha uygundur.

IMB'ın ünlü "Buckling Spring" Switch Tipi Klavyesi

Basım hissi, basım hassasiyeti dedik ve aslında kullanıcıların pek dikkat etmediği ama en büyük fark basım ömrü. Normal bir klavyede bir tuşa biçilen ömür ortalama 5 milyonken mekanik bir klavyede 40 ile 70 milyon arasında değişiklik göstermektedir.

Özellikle multiplayer oyuncularının korkulu rüyası ghosting anlamında da mekanik klavye fark yaratıyor. Öncelikle ghosting nedir onu bi açıklayalım. Ghosting; monitörler de hayalet efekti olarak bilinene temel olarak tepki süresinin uzunluğundan kaynaklı bir durumdur. Klavyelerde ise ghosting, yakın çevrede basmış olduğunuz 2 tuşa komşu olan 3. tuşun istemsiz şekilde basılıyormuş gibi etkilenmesi durumudur. Normal klavyelerde karşılaşabileceğiniz bu durum mekanik klavyelerde görmeniz sizin basmanız dışında imkansızdır.

Negatif hanesine fiyatını yazmak istemezdim ama gerçek anlamda ünlü markaların mekanik klavyeleri oldukça pahalı. Verilen paranın hakkını veriyorlardır muhakkak fakat herkesin o paraları klavyeye vermesini bekleyemeyiz.

Mesela, Corsair K70 640TL, Razer Blackwidow Chroma 619TL, Steelseries Apex M800 599TL, Logitech G810 Orion Spectrum 546TL, ve son olarak MSI GK-701 472TL'ye satılmakta.

Peki uygun fiyatlı mekanik klavyeler yok mudur ?  Var tabi olmaz mı, işte sizler için önerebileceğimiz mekanik klavyeler.

Mekanik Klavye Önerileri

Motospeed Inflictor CK104 - GearBest / Banggood

Motospeed CK108 - GearBest

Elephone EleEnter Game1 - GearBest

Elephone EleEnter Game1

Dare - U VX300 - GearBest

Motospeed K81 - GearBest

Motospeed K81 RGB - GearBest

James Donkey 612 - Banggood

James Donkey 619 - Banggood

İlginizi çeken ürünleri detaylı olarak inceleyebilir, araştırabilirsiniz. Mekanik klavyeler hakkında eklemek istediğiniz veya kullandığınız modeller hakkında fikir ve yorumlarınızı yorumlar kısmına bırakmayı unutmayın. Umarım aktarmış olduğumuz bilgiler ufakta olsa işinize yaramıştır. Bir sonraki rehber konumuzda görüşmek üzere keçiyle kalın.