Ana sayfa Bilgisayar AMD Zen İşlemciler Canlı Olarak Tanıtılacak

AMD Zen İşlemciler Canlı Olarak Tanıtılacak

926
PAYLAŞ
AMD Zen İşlemciler Canlı Olarak Tanıtılacak

AMD Tarafından 13 Aralık'da Düzenlenecek Yeni Ufuklar (New Horizons) Etkinliğinde Yeni AMD Zen İşlemciler Canlı Olarak Tanıtılacak !

AMD, Aralık ayının 13'ünde gerçekleştireceği yeni bir etkinliği resmi olarak açıkladı. Yeni Ufuklar (New Horizons) adını taşıyan ve Austin Texas'da gerçekleşecek bu etkinlik gazeteci Geoff Keighley tarafından sunulacak ve etkinlikte AMD Zen işlemcileri tanıtılacak. Etkinlik, aynı zamanda canlı olarak yayımlanacak.

Firmanın heyecanla beklenen yeni nesil Zen işlemcileri bu sayede ilk defa görücüye çıkmış olacak. Daha önce yapılan tanıtımlar ve şovlarla beklentiyi yükselten AMD, bu kez tüm performansa bizleri de davet ediyor.

AMD'nin Son 10 Yılda Yaptığı En Büyük İş

Zen, AMD tarafından son 10 yıldan bu yana yapılan en büyük iş olarak lanse ediliyor. Firma, en son 5 yıl önce geliştirdiği Bulldozer mimarisi ile yüksek seviye bilgisayar kullanıcılarını hedeflemişti. Bulldozer mimarisinin ne kadar başarılı olduğu ise tartışma konusu. Zen ayrıca AMD tarafında mutlithreading özelliğini taşıyan ilk işlemci olma özelliğini de taşıyacak. Athlon 64'den sonra ilk defa Intel'e ciddi bir rakip olabilecek Zen, gerçekten de firmanın son 10 yılda yaptığı en büyük iş.

amd zen-cpu-architecture

Zen mimarisi, efsane mühendis ve tasarımcı Jim Keller tarafından tasarlandı. Keller, AMD'nin belkide en başarılı olduğu Athlon64 işlemcilerinin de tasarımcısıydı. 2000'lerden beri rakibi Intel'e karşı sürekli dezavantajlı bir şekilde ilerleyen AMD, bu şanslızlığını Zen ile kıracağa benziyor. Yukardaki grafikte de görülebileceği gibi Zen, bir önceki nesile nazaran hem daha verimli olacak hem de %40 performans artışı sağlayacak. %40'lık bir performans artışı, işlemci dünyasında nesilden nesile görmeye alışkın olmadığımız bir artış. Örneğin Intel, işlemci nesilleri arasındaki performans artışını genellikle %5 civarında tutuyor. Sırf bu veri ışığında bile AMD'nin, Zen'den neler beklediğini rahatlıkla görebiliyoruz. AMD'den yapılan açıklama ise şöyle;

"AMD'nin Yeni 'ZEN' İşlemcisinin Özel Gösterimi

AMD tarafından 13 Aralıkda yapılacak Yeni Ufuklar (New Horizon) etkinliğine katılın. Bu etkinlikte 2017 nin ilk çeğreğinde piyasada olacak yeni Zen işlemcimizi canlı bir şekilde görme fırsatı yakalayın."

Summit Ridge Detaylı Bilgiler ve Teknik Özellikleri

AMD Zen mimarisi tabanlı ilk işlemcisi Summit Ridge'i Ocak ayının başında piayasaya sürmeye hazırlanıyor. "SR7" kod adına sahip olan Summit Ridge 8 çekirdeğe ve 16 threade sahip. Amiral gemisi sınıfında bulunan bu işlemci, 3.5Ghz turbo frekans hızına çıkabiliyor. 499$ fiyat etiketi ile satışa çıkacak olan ve ilk AMD Zen tabanlı işlemci olma özelliğini taşıyan Summit Ridge, Intel'in 999$ fiyat etiketine sahip 5960X işlemcisinden çok daha iyi bir performans vermeyi hedefliyor.

AMD Zen Mimari

Summit Ridge ailesi, bizlerle Ocak ayında buluşacak. Yeni gelecek işlemcilere "X370" kod adlı anakartlar da eşlik edecek. AM4 platformunun kalbini oluşturan X370 yongaları güncel tüm teknolojileri destekleyecek.

SR7 SR7 SR5 SR3
Mimari Zen Zen Zen Zen
L2 Cache Boyutu 4MB 4MB 3MB 2MB
L3 Cache Boyutu 16MB 16MB 12MB 8MB
Çekirdek Sayısı 8 8 6 4
Threads Sayısı 16 16 12 8
TDP 95W 95W 65W 65W
Temel Frekans Hızı 3.2 3.0 TBA TBA
Turbo Frekans Hızı 3.5 3.2 TBA TBA
Tahmini Fiyat $499 $349 $249 $149
Çıkış Tarihi Ocak Ocak Mart Mart

AM4 X370 Teknik Özellikleri

AMD Zen AM4 Anakart

AMD'nin Zen mimarisi için tasarladığı yeni AM4 anakartlar, güncel bir çok teknolojiyi de destekleyecek. Hali hazırda DDR4 desteği bile bulunmayan AMD destekli anakartların AM4 ile sınıf atlayacağı şüphesiz. AM4, yüksek seviye kullanıcıları hedaf alan X370 yongasının yanı sıra B350 ve A320 gibi farklı sınıflar için tasarlanmış yongalarla da piyasaya sunulacak.

AM4 Teknik Özellikleri

  • DDR4 Bellek Desteği
  • PCIe Gen 3 Desteği
  • USB 3.1 Gen2 10Gbps Desteği
  • NVMe Desteği
  • SATA Express Desteği

AMD Zen Yeni Ufuklar tanıtımını izlemek için sabırsızlanıyoruz ! Sizler AMD'nin yeni Zen mimarisi ile tekrar en tepeye ulaşabileceğini düşünüyor musunuz ?

Haberin kaynak yazısına ise buradan (wccftech) ulaşabilirsiniz.