Ana sayfa Haberler Nokia Android Akıllı Telefonlarıyla 2017'de Geri Dönüyor!

Nokia Android Akıllı Telefonlarıyla 2017'de Geri Dönüyor!

985
PAYLAŞ
Nokia Android Akıllı Telefonlarıyla 2017'de Geri Dönüyor!

Nokia Android Akıllı Telefonlarıyla 2017'de Geri Dönüyor!

2016 yılının sonunda sızdırılan habere göre, Nokia Android işletim sistemli C1 modeliyle mobil alana dönmeye hazırlanıyor. 2011 yılından itibaren Windows Phone işletim sistemiyle karşımız çıkan Nokia & Microsoft işbirliği, 2014 yılından sonra yola sadece Microsoft ismiyle devam etmiş ve kısa bir süreliğine Nokia mobil piyasasından silinmişti. Microsoft ile yaptıkları antlaşma şartlarında ki 30 aylık süre sonlandı ve efsane mobil üreticisi, HMD Global ile yaptığı lisans anlaşmasıyla mobil piyasasına geri döneceği resmen duyurmuş oldu.

Kısaca Nokia Mobil Tarihi

Hepimizin Finlandiya'nın Helsinki kentiyle simgeleşmiş Nokia marka telefonu olmuştur. Benim ilk telefonum Nokia 8310 mesela. O zamanlar gazetelerde olan görsel indirme, polifonik telefon zil sesleri vb. kısımlar olurdu ve bizler kontör karşılığında onları satın alırdık. Ne günlerdi bee!. Neyse konuyu sulandırmadan devam edelim. 90'lı yıllardan (örneğin: Ericsson, Motorola gibi) diğer önemli telefon üreticileriyle birlikte firma, akıllı telefonlardan önce geri kalan ilk mobil alana hakim olmuş ve endüstrideki en ikonik özellikli telefonlardan bazılarını üretmiştir. Halen çok sevilen ve çoğu zaman bugün bile kullanılan cihazlardan bahsediyorum. Anımsayamayan için örnek vermemiz gerekirse; Nokia 1100, 3310, 8210, 6600, 7610 gibi gibi böyle bu liste uzar da gider.

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte, Nokia ve Motorola gibi dönemin büyük firmaları olaya ayak uyduramadı ve gözden düştü; Apple, Samsung ve diğerleri piyasayı devraldı. Nokia, bir kumar oynayarak Windows Phone projesinde Microsoft'a karışmıştı; sonuçta kazanamamış ve Microsoft'un Nokia'nın akıllı telefon bölümünü satın almasına ve aynı zamanda Nokia markası altında cihazlar üretme hakkına da neden olmuştu. Antlaşma gereğiyle de Nokia 30 ay boyunca mobil telefon piyasasında olmayacaktı, süre doldu. Şimdiye kadar ki olaylar böyleydi.

Nokia Efsane Telefon

1 Aralık itibariyle, HMD Global, 2017'de Nokia ile yapacağı planlar konusunda yeni bir basın açıklaması yayımladı. Ayrıntılar arasında önümüzdeki yıl gelecek yeni akıllı telefonların onaylanması var. Şirket, "Android işletim sisteminde yeni Nokia akıllı telefonlar Mobile World Congress 2017'de yer alacak" dedi.

HMD Global'ın yetkilisi yaptığı açıklamada "Nokia gibi büyük bir markanın tekrarda bu pazarda yer almasında bizimde katkımızın olmasından dolayı heyecan ve mutluluk duyuyoruz, hırslı ve gayretli bir ekibimiz var onlara güveniyorum." açıklamasında bulundu.

Nokia 10 Yıl HMD Global'e Emanet

HMD Global ve Nokia'yla olan lisans sözleşmesi sonucunda, Nokia markalı telefonların üretim hakkı 10 yıl boyunca HMD Global'de olacak. Hemen etkili olan HMD, var olan Nokia markalı telefonların ticaretine sahip olacak ve global pazara hitap edebilecek.

Nokia'nın CEO'su Rajeev Suri büyük firmaların CEO'larıyla birlikte MWC (Mobile World Congress) 2017'deki bir açılış konuşmasında olacağını duyurdu. Bu arada Microsoft'un Asya-Pasifik şubesi CEO'su James Rutherfoord, HMD Global - Nokia telefon satma hakları lisans sözleşmesini hakkında açıklamada bulunarak, "HMD Nokia ile birlikte çalışacak ve 2017 yıllarından itibaren tekrardan Nokia'yı bu dev sahneden görebileceğiz." açıklamasında bulundu.

Nokia'nın Yeni Telefonu Nasıl Olacak?

Anlaşmanın resmi olarak duyurulmasını beklemeden ortaya atılan iddialara göre, Nokia'nın 2017 yılında çıkartacağı amiral gemisi C1 Modelinin özellikleri; QHD ekranlı ve muhtemelen iki farklı model olacağı yönünde. Bu çözünürlükte, 5.2inç ve 5.5inç iki farklı ekran boyutu seçeneği, metal gövde üzerinde su ve toza karşı dayanıklılık, 22,6 MP Carl Zeiss kamera optikli kamera (eski Nokia modellerinde gördüğümüz), Android 7.0 Nougat işletim sistemi ve bir Qualcomm Snapdragon 820 işlemci.

nokia android c1

Eğer iddialar doğruysa Snapdragon 830 ve 835 tabanlı işlemcilerin duyuruldu şu günlerde rakiplerinin hepsi yeni işlemci tabanlı telefonlar üretecek iken, Nokia'nın da gelişen mobil teknolojilerine ayak uyduramayıp 2012'de zor zaman geçirmesi göz önüne alındığında bu işlemci seçimi biraz garip olacak.

Nokia Android ile C1 dışında daha düşük segmentler içinde 2 farklı D1C modeliyle gelecek. Bu model isimleri ve özelliklerin resmi olmadığını baştan belirtmekte fayda var.

5" 1080p çözünürlüklü ekran, Qualcomm Snapdragon 430 1.4GHz octa-core işlemci, Adreno 505 GPU 2GB RAM 16GB depolama,  13MP birincil kamera, 8MP ön kamera, Android 7.0 Nougat

nokia-android

İkinci orta segment cihaz, Ekran boyutu, kamera sensörü ve RAM de dahil olmak üzere birkaç değişikliğe sahip benzer özelliklere sahip olacak:

5,5" 1080p çözünürlük, Qualcomm Snapdragon 430, 1.4GHz octa-core işlemci, Adreno 505 GPU, 3GB RAM, 16GB depolama, 16MP birincil kamera, 8MP ön kamera, Android 7.0 Nougat ile gelecek.
Her iki el cihazının da prototip test aşamasında olduğu iddia ediliyor ve fotoğrafta, cihazlardan en az birinin neye benzeyeceğini az ya da çok göstereceği iddia ediliyor.

Nokia'nın Gelecek Planlaması

Nokia, 21 Kasım itibariyle 2017'de yeni akıllı telefon cihazları piyasaya sürme planlarını doğrulayan ayrıntıları açıkladı. Nokia, bir Capital Markets Day (Sermaye Piyasası Günü) etkinliğinde yatırımcılara bir sunum yaptı ve PDF dosyası firmanın web sayfasında barınıyor. Slaytlar arasında 2016-2018 için bir yol haritası var. 2016 için, Nokia'nın sağlık teknolojisi firması Withings'in yeni satın alımını, HMD bünyesinde "marka ve patent lisansı"nı, Samsung ile lisans sözleşmesinin genişletilmesini ve firmanın OZO VR Kamerasını teknolojisi görebilirsiniz.

nokiaroadmap2017'ye geldiğimizde ise Nokia, 2017 için "genişletilmiş VR liderliği" başlığıyla VR teknolojisi hakkında yapacakları dev adımları planlıyor. "Dijital Sağlık" markası da, muhtemelen Withings satın alımından yararlandığından bahsediliyor; Nokia'nın yeni sağlık ve fitness giysilerini görebilmemiz mümkün. Ayrıca "telekomünikasyon, otomotiv ve tüketici elektroniğindeki patent lisansı genişletme" konusundan da bahsediliyor ve bunların hepsi çok umut verici. Ama bizi ilgilendiren başlık: "Nokia markası akıllı telefonlara geri döndü." kısmı. Gerisi, iyidir hoşdur ama benene, bizene.

İster eski kafalılık olarak yorumlayın ister farklı şekilde ama benim için Nokia'nın yeri çok başkadır ve Nokia Android bir telefon niye çıkartmıyor diye milyon kez kendi kendime sormuş ama cevabını bir türlü bulamamışımdır. Yakın tarihlere kadar Nokia telefon kullanan biri olarak Nokia'yı tekrar oyunda görmek güzel bir duygu olacak. Evet millet Nokia Android ile tekrardan satışa çıkması durumunda tekrardan Nokia'ya bir şans verir misiniz? Cevaplarınızı bekliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere bizi takipte kalın, keçiyle kalın!