Ana sayfa Mobil Akıllı Telefon Dünyasındaki 10 Yeni Özellik

Akıllı Telefon Dünyasındaki 10 Yeni Özellik

729
PAYLAŞ
Akıllı Telefon Dünyasındaki 10 Yeni Özellik

Akıllı Telefon Piyasasının 2017 Yılında Tanışacağı 10 Yeni Özelliği Sizler İçin Derledik !

2016'yı bitirip yavaş yavaş 2017'ye doğru yaklaştığımız bu günlerde, biz teknoloji severlerin takip etmesi gereken gelecek yılın akıllı telefon trendlerini sizler için derledik. Akıllı telefon alacak kişiler 2017 yılı için sabırsızlanıyor ve cihazların daha ince, daha hızlı ve biraz daha yetenekli olmalarını bekliyorlar.

Telefonlarımız Artık Dahada Akıllı Olmalı !

Akıllı Telefon dünyasındaki yeni trendler kabaca şöyle özetlenebilir;

  • Sanal gerçekliğin bütçe dostu akıllı telefonlar arasında yaygınlaşması
  • Daha İyi Grafik Performansları
  • Yüksek Çözünürlükte Ekranlar
  • Yüksek Kapasiteli Depolama Alanları

Tüm bunlara ek olarak gelişen derin öğrenme yetisi ile kullanıcıların davranışlarına göre akıllı cihazların mobil deneyimlerinin daha iyileştirilmesi bekleniyor. Belki de akıllı telefon tasarımlarında Rönesans dönemi gerçekleşir ve Apple'ın 3,5mm kulaklık girişini kaldırması ile başlattığı akım sayesinde bizler kablosuz olarak müzik dinleyebiliriz.

2017 Yılında Bizlerle Buluşacak 10 Yeni Özellik

Biz teknoloji severlerin takip etmesi gereken 2017 akıllı telefon trendlerini sizler için derledik:

1) Yeni Tasarım

Dedi kodu kazanı yeni telefon tasarımları hakkında kaynıyor. Fısıltı gazetelerinden gelen dedikodulara göre Apple uzun süredir aynı tasarımı kullandığı iPhone için bir makyaj operasyonuna gidebilir. Samsung'un ise katlanabilir bir telefon geliştirebileceği söyleniyor. Bu fısıltıların gerçekleşeceği kesin değil ama her yıl şok edici bir gelişme ile karşışabiliyoruz.

2016 yılının şüphesiz trendi özelliştirilebilir telefonlardı. Örnekleri ise LG G5 ve Moto Z ile bizlere sunuldu. Özelleştirilebilir telefonların atası ise Google'ın rafa kaldırdığı Project Ara diyebiliriz.

2) Daha hızlı Grafik ve İşlemci Yongaları

Gelecek yılın akıllı cihazlarında grafikle daha akıcı olacak ve uygulamalar daha hızlı çalışacak. Qualcomm'un lanse ettiği Snapdragon 835 işlemcisi ile üst sınıf akıllı telefonlar daha da hızlanacak. Çekirdek sayısının arttırılması ile akıllı telefonlar daha çok işlem yapma kapasitelerine sahip oluyorlar ve ortalama performansta kişisel bilgisayarlara gün geçtikçe daha da çok yaklaşıyorlar.

İlk 10 Nanometrelik İşlemci: Qualcomm Snapdragon 835

3) Sanal Gerçeklik

Akıllı telefonların işlem kapasiteleri ve hız artışları sanal gerçeklik uygulaması için gereken kapasiteye yaklaşıyor. Google'ın DayDream View sanal gerçeklik setini film izlemek, oyun oynamak ve sanal gerçeklik dünyasını keşfetmek için kullanmak artan işlem kapasitesi ile mümkün olacak.

day

Sanal gerçeklik şu anda Samsung Galaxy S7 gibi birkaç cihaz ile sınırlı kalmış olsa da daha sanal gerçeklik destekleyen cihaz sayısı daha da artacak. Sanal gerçeklik için gerekli olan yüksek çözünürlük bizlere inanılmaz bir görsel deneyimi beraberinde getirecek.

4) Daha Hızlı Hücresel Veri

Ülkemizde 4,5g adı ile lanse edilen yurt dışında ile kısaca LTE olarak kullanılan hücresel veri indirme hızları daha da artacak. iPhone 7 ve Galaxy S7'nin 600Mbps olan veri indirme hızı gelişen modem teknolojisi ile yeni cihazlarda 1Gbps hızlarına ulaşabilecek.

5) USB-C

2017 USB-C bağlantı şeklinin yılı olacak. Yerini alacağı USB 2.0 portu tarih olacak ve USB-C ile daha hızlı şarj ve mobil cihazları monitörlere, televizyonlara ve harici cihazlara bağlamak daha kolay olacak.

6) Kablosuz Ses

Hala akıllı telefonların büyük çoğunluğunun kulaklık girişlerinin olması ne kadar güzel bir şey değil mi? Apple'ın bu yıl eleştirilere maruz kaldığı kulaklık girişini kaldırma öz güveni diğer üreticileri de cesaretlendirebilir mi ?

n4e3ookv54koefeb92bi

Bluetooth kulaklıklar eski moda tarzın yerini alabilir mi ? Eğer alacakca bu bizlere daha fazla şarj mesaisi ve daha fazla cepten para çıkması demek olabilir. Belki de kulaklık girişinin kaldırılması daha ince ve hafif cihazların gelişini hızlandırabilir.

7) Hızlı Şarj:

USB-C kablosunun gelmesi ile akıllı telefonlar daha hızlı şarj olacak. Qualcomm'un Quick Charge 4 teknolojisi beş dakikalık şarj ile telefonun beş saat çalışmasına olanak sağalayacak ve bu teknoloji gelecek sene bizlere sunulacak.

8) Akıllanan Cihazlar:

Derin öğrenme teknikleri akıllı tlefonların kullanıcı davranışlarına göre çalışacak. Örnek verecek olursak cihaz çoklu uygulama kullanımlarında donanımın nasıl kullanıldığını öğrenip ayarlama yapacak. Bu şekilde daha iyi bir şekilde güç kullanımı sağlanacak ve batarya ömrü uzayacak.

Akıllı cihazlar şu anda çevrimiçi servisleri kullanarak görselleri ve konuşmaları tanıyabiliyorlar derin öğrenme yetisi ile bu durumu çevrimdışı olarak kullanabilecekler.

9) Bluetooth 5:

Cihazlar yakında Bluetooth 5 desteğine kavuşacaklar. Bir önceki versiyonuna göre düz alanda 400 metreye kadar bağlantıya kavuşacak. Bu sayede akıllı telefonunuz ile daha uzaktan bluetooth hoparlörünüzü ve aracını daha uzaktan açıp kapatabileceksiniz.

10) Sakalama Alanı:

Hangimiz akıllı telefonumuzda ekstradan saklama alanına hayır diyebiliriz ? Videoları, fotoğrafları ve oyunları daha büyük alanda saklamak ve hafıza dolduğu zaman hangisini sileyim diye düşünmek hiç birimizin istediği bir şey değil. Şu anda maksimum saklama alanı dahili hafıza da 256 GB'da ve hafıza kartı ise 512GB ile sınırlı durumda. SanDisk, 1TB hafıza kartının prototipini bizlere gösterdi. Ancak ürünün bizlere ne zaman sunulacağı şimdilik belli değil.

2017 yılının en gözde özellikler bunlar olacak gibi gözüküyor. Sizlerin yeni nesil telefonlardan beklentileriniz neler ? Yorumlarda bizlerle düşüncenizi paylaşabilirsiniz !