Ana sayfa Haberler Yurt Dışı Alışverişlerinde Yeni Gümrük Kanunu

Yurt Dışı Alışverişlerinde Yeni Gümrük Kanunu

1084
PAYLAŞ
Yurt Dışı Alışverişlerinde Yeni Gümrük Kanunu

Yeni Gümrük Kanunu Sayesinde Yurt Dışı Alışverişlerinde 75€'luk Sınır 2 Katına Çıkartılıyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı "Yeni Gümrük Kanunu Taslağı" yayımlandı. Yayımlanan taslağı inceleyerek 9 Aralık Cuma gününe kadar taslak hakkında fikirlerinizi belirtme şansına sahipsiniz. Kamuoyundan alınan fikirlerden sonra gerekli son düzenlemeler yapılacak ve taslak mecliste oylanacak. Çıkan sonuç olumlu olursa Cumhurbaşkanının onayı ile Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girecek.

Yeni Gümrük Kanunuyla Yurt Dışı Alışverişlerinde Muafiyet €150 Oluyor!

Muafiyet Sınırı €75'dan €150'ya Çıkıyor

Dolar'ın ve Euro'nun yükselişi dur durak demeden devam ederken, azda olsa sevindirici bir haber sonunda işittik. Ülkedeki karışıklıklar, komşulardaki iç savaş, darbe girişimi derken son olarak Amerika'daki başkanlık seçimleri Dolar'ın her gün rekor kırarak yükselmesine neden oldu. Bizde bu yükselişi büyük şaşkınlıkla ve bir o kadarda çaresiz şekilde izlemeye devam ediyoruz. Tabii bunlar devam ederken ihtiyaçlarımız hiç bir zaman azalmadı ve alışveriş alışkanlığımız ülke sınırlarını aşarak yurt dışına taştı bile. Bu süre zarfında Amazon'da ve diğer alışveriş sitesinde hali hazırda devam eden Black Friday, Cyber Monday, Singles Day indirimleriyle gerekli gördüğümüz veya hoşumuza giden şeyleri almış bile olabiliriz. Tabii bu alışverişlerde 75€'nun üzerinde ki harcamalarımızda ithalat vergisine dahil olduğunu düşünürsek, aldığımız ürünlere ek olarak ücretler ödemek durumundayız. Ama üzülmeyin, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle (yani tahminen 2017'nin başından itibaren) bu sınırlandırma 150€'ya çıkartılıyor.

Yeni Gümrük Kanunuyla Yurt Dışı Alışverişlerinde Muafiyet €150 Oluyor!Yasanın İkinci bölümünde olan "İthalat Vergilerinden Muafiyet" bölümünün ilk ayrımı olan "İthalat Vergilerinden Muafiyet ve İstisna" kısmında düzenlemeyle alakalı olarak gerekli detaylar belirtilmiş. Yani yeni yasayla artık 150€'nun altında yapacağımız yurt dışı alışverişlerinde ithalat vergisinden muaf olabileceğiz.

Ayrıca yurt dışı ziyaretlerinden dönerken değeri 430€'yu geçmeyecek şekilde hediyelik eşya sokabilmek mümkün.

Yasada dikkat çeken diğer maddeler için "Yeni Gümrük Kanunu Taslağı" buradan indirip inceleyebilirsiniz. 60. sayfadan sonrasına bakabilirsiniz.

Yeni Gümrük Kanunuyla Yurt Dışı Alışverişlerinde Muafiyet €150 Oluyor!

"Yetmese de Evet!"

Kısmet olur da bizler Amerikan Doları tekrar 3'ün altına indi diye bir haber yapana kadar duyabileceğiniz en hayırlı haber bu. Kısacası "Yetmese de Evet!" demeye devam ediyoruz. Peki sizler "Yeni Gümrük Kanunu Taslağı"na göre esnetilen ithalat vergisi muafiyeti hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce yeterli mi ? Bu arada 9 Aralık tarihine kadar "Yeni Gümrük Kanunu Taslağı" hakkında ki düşüncelerinizi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirmeyi unutmayın keçi ailesi.