Ana sayfa Bilgisayar Intel İşlemciler İçin Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

Intel İşlemciler İçin Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

2273
PAYLAŞ
Intel İşlemciler İçin Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

Intel İşlemcilerde Uygulayabileceğiniz Güvenli Hız Aşırtma Adımları !

Konu işlemciler olunca hız aşırtma (Overclock) sıklıkla duyduğumuz bir kavram. Peki nedit bu hız aşırtma ? Hangi sistemlerde kullanılabilir ? Güvenli midir ? Tüm bu soruları sizler için cevapladık.

Hız Aşırtma Nedir?

Hız Aşırtma, bilgisayarınızın bileşenlerini sizlere fabrika ayarlarında sunulan frekans hızlarından daha yüksek hızlarda çalıştırmaya denir. İşlemci (CPU) ve Ekran Kartı (GPU) gibi bileşenler belirli bir frekans hızında çalışırlar ve bu hız saniye başına devir olarak (Hz) tanımlanır. Bileşenlerinize Hız Aşırtma uygulayarak onların performanslarına müdahalelerde bulunabilirsiniz. Bu rehberimizde bizler, işlemciler için hız aşırtma işlemlerine odaklanacağız. Ekran kartları (GPU) için hazırladığımız hız aşırtma rehberine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bizler bu rehberi hazırlarken test sistemimizde bulunan Intel i7 6800k işlemcisini kullandık. Fakat diğer tüm Intel işlemciler için adımlar aşağı yukarı aynı olacaktır. Sizlerde, bizlerin uyguladığı adımları uygulayarak işlemcinizi daha yüksek frekans hızlarında çalıştırabilirsiniz. Tüm adımların ayrıntılı bir şekilde uygulandığı videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

1. Aşama:  Yardımcı Programların Kurulumu

Hız aşırtma işlemlerine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey gerekli programların kurulumu ve sistemin hazırlanması olacaktır. İlk olarak anakartınızın BIOS güncellemesini yapmayı unutmayın. En son sürüme güncellenmiş bir BIOS'u kullanmak, hız aşırtma işlemleri sırasında hem sizlere kolaylık sağlayacak yeni özelliklere ulaşmanızı, hem de sisteminizin daha güvenli ve kararlı olmasını sağlayacaktır. BIOS güncellemesi tamamlandıktan sonra sistemimize bulunması gereken programları kurmaya başlayabiliriz. CPU-Z ve HWMonitor, bizim önerdiğimiz iki program. Bu iki programın yanında ise Windows'un bizlere sunduğu Görev Yöneticisi'ni kullanacağız. CPU-Z ve HWMonitor dışında, Core Temp gibi programları da kullanabilirsiniz.

UYARI— Devam etmeden önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım.

  1. Akıllı Keçiler ailesi donanımınızda meydana gelebilecek herhangi bir hasardan sorumlu DEĞİLDİR.
  2. İyi bir anakarta sahip olduğunuzdan emin olun.
  3. Eğer işlemciniz kötü soğutulan küçük bir kasa içerisine sıkışmışsa hız Aşırtma UYGULAMAYIN. Hız Aşırtma uygulayacaksanız bilgisayarınızın çok iyi soğutulduğuna emin olun.

Hız aşırtma işlemleri için ayrıca bir program kullanmayacak ve tüm işlemleri BIOS üzerinden yapacağız. Fakat Intel tarafından geliştirilen Intel Extreme Tuning Utility'de hız aşırtma işlemleri için kullanılabilecek güzel bir araç. Fakat bu programı kullanırken, sıcaklık ve diğer değerlerin düzgün bir şekilde okunduğuna emin olun. Sistem güncellemeleri sırasında bu gibi yardımcı programlar, yeni güncelleme ile uyumsuzluk problemleri yaşayabilir.

2. Aşama:  Yardımcı Programların Kontrolü

Bu aşama, her ne kadar çoğu kullanıcı tarafından gözardı edilse de sisteminiz için hayati önem taşıyor. Yüklediğiniz yardımcı programların, doğru değerleri okuyup okumadığına kesinlikle emin olmalısınız. Bunun için, hız aşırtma işlemlerine başlamadan önce sisteminizin sıcaklık, voltaj gibi değerlerini izleyin. Bu değerlerin beklenen aralıklarda olmasına özen gösterin. Örneğin, hiç bir işlemci oda sıcaklıklarından daha düşük bir sıcaklıkta çalışamaz. Eğer, sıcaklığı ölçmek için kullandığınız HWMonitor, sıcaklığı, oda sıcaklığınızdan daha düşük bir değerde gösteriyorsa programı güncellemeyi deneyin. Bu da işe yaramaz ise, farklı bir program yüklemeyi (AIDA 64 veya Core Temp) deneyebilirsiniz.

hwmonitor_version_2

Sisteminizin sıcaklık ve voltaj değerlerinin düzgün ölçüldüğünden emin olduktan sonra CPU-Z'i çalıştırıp, işlemciniz ile ilgili verileri doğru bir şekilde okuduğuna bakın. Kullandığınız her programın en güncel sürümlerini yüklemeye özen göstermelisiniz.

3. Aşama:  Hız Aşırtma

Hız aşırtma işlemlerinin tamamını, BIOS ekranından gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için sisteminiz açılırken bir tuşa basmanız gerekmekte. Bu tuş genellikle F12 veya Del tuşu olsa da anakartınızın modelini internette arayarak bu ekrana nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. BIOS ekranına geldikten sonra ise tek yapmanız gereken gelişmiş ayarlar sekmesine gelmek.

asus

Buradaki çeşitli ayarlar gözünüzü korkutmasın. Sadece birkaç ayarı değiştirerek sisteminize güvenli bir şekilde hız aşırtma uygulayabilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken ayar ise şöyle;

  • CPU Core Ratio
  • Core Ratio Limit
  • CPU Core Voltage

Bu ayarları uygun bir şekilde değiştirerek sisteminize hız aşırtma işlemi uygulayabilirsiniz. CPU Core Ratio, sisteminizdeki işlemci çekirdeklerin hangi oranda hız aşırtmadan etlkileneceğini belirler. Bu ayarı Sync All Cores'a (tüm çekirdekleri eşitle) getirerek tüm çekirdeklerinizi aynı oranda çalıştırabilirsiniz. CPU Ratio Limit ise, işlemcinizin çarpan değeridir. Bu değeri örneğin 42 gibi bir değere getirirseniz işlemci hızınız 4.2GHz'e ayarlanmış edilmiş olacaktır. CPU Core Voltage ise, anakartınızın işlemciye ne kadar voltaj göndereceğini belirler. Bu ayarı Auto'da bırakmak, deneyimsiz kullanıcılar için ideal bir seçenek olarak görülebilir. Bu sayede anakartınız, işlemci çarpan değerine göre voltajları otomatik olarak ayarlayacaktır. Fakat bu değerin 1.50V'dan yukarıya çıkmadığına dikkat etmelisiniz. Daha deneyimli kullanıcılar ise bu değeri 1.25V'dan başlatarak ve gerektiği zaman 0.05V arttırarak voltajları elle kontrol edebilirler.Tüm bu ayarları yaptıktan sonra ayarları kaydederek sisteminizi yeniden başlatın.

4. Aşama:  Yük ve Performans Testi

Yük Testi (Stress Test)

Sisteminiz açıldıktan sonra işlemcinizi CPU-Z ile yük testine tabi tutun. Bu test sayesinde işlemcinizin yük altında ne kadar kararlı olduğunu ölçebilirsiniz.İyi bir yük testi 1.5-2 saat sürmelidir. Bu sayede sisteminizin, tam yük altında bile kararlı bir şekilde çalıştığına emin olabilirsiniz.streess

Test boyunca işlemcinizin sıcaklık değerlerine ve eğer Auto'da bıraktıysanız voltaj değerlerine dikkat edin. Her işlemcinin, kendisine has bir sıcaklık değer aralığı bulunur. Kendi işlemcinizin modeline göre bu değerlere bakarak, işlemcinin bu değerler arasında kaldığına emin olun. 60C - 70C derecenin üzerine çıkmayan sistemler için hız aşırtma işlemi başarı ile tamamlanmış sayılabilir. Voltaj değerinizin de 1.35V'dan yukarıda olmadığına emin olun.

Sisteminiz yük testini başarı ile geçerse, daha yüksek ayarlarda şansınızı bir kere daha deneyebilir, tüm bu adımları tekrar uygulayarak işlemcinizi daha yüksek bir hıza çıkmak için zorlayabilirsiniz. Fakat sıcaklığın ve voltaj değerlerinizin istenilen eşiğin üstüne çıktığını fark ederseniz veya sisteminiz mavi ekran vererek kapanmaya başlarsa, ayarlarınızı hemen aşağıya çekin ve bir önceki kararlı ayarlarınıza dönün. Bu sayede sisteminiz güvenli bir şekilde çalışacaktır.

Performans Testi

CPU-Z veya herhangi başka bir program ile işlemcinizin performansını ölçebilirsiniz. Bu sayede ayarladığınız hız değerinin sisteminize ne derecede olumlu etki yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Bu teste başlamadan önce sisteminizin kararlı bir şekilde çalıştığından ve yük testini geçtiğinden emin olmalısınız.

Güvenli bir hız aşırtma için bu adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Test sistemimiz için uyguladığımız hız aşırtma ayarlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hız Aşıtma Ayarları

  • CPU Core Ratio - Sync All Cores
  • Core Ratio Limit - 42
  • CPU Core Voltage - Auto

Sizler için hazırladığımız rehberin sonuna geldik. Bir sonraki rehberimiz de görüşmek üzere,

Keçi ile kalın !