Ana sayfa Bilim Çocuklar İçin Matematik Oyunları İçeren Siteler

Çocuklar İçin Matematik Oyunları İçeren Siteler

1237
PAYLAŞ
Çocuklar İçin Matematik Oyunları İçeren Siteler

Genç Beyinleri Zinde Tutacak 3 Öneri

Matematiği çocuklarımıza sevdirmenin ve hayatlarına sokmalarının kolay yollarından biri sanırım çocukların hayır diyemeyeceği bilgisayar oyunları. Günümüzde, daha okuma yazma bilmeyen birçok minik, bilgisayar ya da tabletin başına geçip kullanabilmekte. Peki biz bu durumu onlar için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz ? Eğlenceli çevrim içi matematik oyunları, miniklerimizin hem mutlu olup hemde kendilerini geliştirmeleri için muhteşem bir yol.

Sizler için inceleyip, önereceğimiz 3 matematik oyunları içeren site de İngilizce içerikli olmasına rağmen hiç İngilizce bilmeyen bireylerin bile kullanabileceği kolaylıkta. Maalesef Türkçe içerikli ve kaliteli çevrim içi matematik oyunlarının olduğu bir site bulamadık. Var olanlarda ise seçenekler ve içerikler oldukça kısıtlı. Türkçe içerikli eğitici ve öğretici oyun sitelerinin eksikliği sadece matematik değil diğer alanlarda da hissediliyor.

Siteleri incelemeden önce karşımıza sıkça çıkabilecek olan İngilizce matematik terimlerinin Türkçe anlamlarını paylaşalım.

Addition Toplama İşlemi
Subtraction Çıkartma İşlemi
Multiplication Çarpma İşlemi
Division Bölme İşlemi
Fraction Kesir
Decimal Ondalık Sayı
Ratio Oran
Algebra Cebir
Grade Sınıf
Estimation Tahmin

 

Mathplayground

mathplayground

İlk önerdiğimiz sitenin içeriği 1.sınıftan 6.sınıfa kadar olan konuları kapsıyor. Siteye ilk girdiğinizde, sayfanın sol kısmında oyunların 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 olarak sınıflara ayrıldığını görebilirsiniz. Sitede açmak istediğiniz oyunları sınıflara göre bulabilirken konu başlıklarına göre de bulabilirsiniz. Görselin orta kısmında görebileceğiniz gibi ''Find Math Games by Topic'' başlığı altında konularına göre ayrılmış matematik oyunlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin toplama ve çıkarma işlemlerinin olduğu oyunlar için ''addition and subtraction'' seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Mathgametime

math-game-time-logo

Önerebileceğimiz diğer bir sitenin içeriklerinin yaş aralığı biraz daha geniş. Bu sitede, anaokulu öncesinden 7.sınıfa kadar olan aralık için oyun, çalışma sayfaları, videolar ve alıştırmalar bulabilirsiniz. Oyunları ister sınıflara göre isterse içeriklerine göre seçebilirsiniz. Sitenin içeriğini ve oyunlarını beğendiyseniz, iOS uygulaması olarak akıllı telefonunuza ya da tabletinize de indirebilirsiniz.

Mathgames

den

Son önerimizde oyun seçeneği fazla olmasa da var olan oyunlar hem iOS hem de Android destekli tablet veya akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. Sitede toplam 6 adet oyun seçeneği bulunuyor. Bu 6 oyun seçeneğinin dışında,  İngilizce olarak anaokulu öncesinden 8. sınıfa kadar olan matematik konularıyla ilgili konu anlatımları ve çalışmalar da yer almaktadır.