Ana sayfa Bilgisayar Nvidia'nın Yeni Sürücüleri Problemlere Sebep Oldu

Nvidia'nın Yeni Sürücüleri Problemlere Sebep Oldu

741
PAYLAŞ
Nvidia'nın Yeni Sürücüleri Problemlere Sebep Oldu

Nvida Tarafından Yayımlanan 375.86 Sürücüsünün Ekran Kartlarının Hızlarını Yavaşlattığı Ortaya Çıktı.

Nvidia, geçtiğimiz günlerde yeni Game Ready (Oyuna Hazır) 375.86 sürücüsünü yayımladı. Bizler her ne kadar sürekli sistemi güncel tutmayı önersek de bu sürücüyü bu sefer es geçmelisiniz. Çünkü yayımlanan bu yeni sürücü, bir çok oyuncudan tepki çekmeyi başardı.

Sende Mi Nvidia ?

Nvidia, konu sürücülere kullanıcılarına, rakibi AMD'ye göre daha kararlı sürücüler sunduğu iddia edilen bir firma. Oyuncuların sırf bu sebepten dolayı bile Nvidia'yı tercih ettiği görülen bir şey. Fakat bu sefer durum hiç de beklendiği gibi olmadı.

Biz eski kullanıcılar, her ne kadar güncelleme geldiği zaman biraz bekleyip öyle indirmeyi tercih etsek de, artık tüm dünya güncellemeleri anında takip etmeyi tercih ediyor. Yeni Oyuna Hazır (Game Ready) güncellemesini yayımlamasıyla milyonlarca kullanıcı yeni sürücüyü indirdi. Güncel sürücünün, yeni çıkan oyunlarda performans artışı sağlayacağını uman kullanıcılar hayal kırıklığı ile karşılaştı! Yeni gelen güncellemenin, oyun performansını arttırmak bir yana, var olan performansı bile olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Yeni gelen güncellemeyi kuran oyuncular, bu kunoyla ilgili Nvidia forumlarına şikayet yağdırdı. Burada ki açıklamadan da görülebileceği gibi, Pascal mimarili GTX 1080, GTX 1070 ve GTX 1060'ın, bu güncellemeden oldukça olumsuz etkilendiği ve kartların frekans hızlarının 810Mhz'e düştüğü belirtilmiş.

İnternet sitesinde Battlefield 1, Tom Clancy’s The Division Survival DLC, Battlefield 1, Steep: Open Beta ve Civilization VI için en güncel sürücü optimizasyonlarını içerdiğini iddia eden Nvidia, bu güncellemeyi kuran oyuncularına optimizsasyondan ziyade bir sürü sorun sunmayı başardı. Forumlarda isyan eden oyuncular, güncelleme öncesinde normal bir şekilde oynayabildikleri oyunlarda bile bir çok sorunlarla karşılaştıklarını iddia ettiler.

Güncellemeyi Kurduk, Nasıl Geri Dönebiliriz ?

Eğer 375.86 güncellemesini yapmadıysanız, Nvidia'dan yeni bir bilgi gelmeden bu güncellemeyi yapmamanızı sizlere öneriyoruz. Fakat diyelim ki güncellemeyi sisteminize kurdunuz ve sorunlarla karşılaştınız, şimdi ne yapacaksınız ?

DDU (Display Driver Uninstaller) kullanarak, sisteminizde yüklü olan ekran kartı sürücülerini tamamen silebilirsiniz. Bu sayede sisteminize, geçmiş tarihli bir ekran kartı sürücüsünü yükleyebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler kısaca şöyle;

  1. DDU'yu indirin ve kurun.
  2. DDU kullanarak sisteminizden yüklü olan yeni sürücüyü silin.
  3. Nvidia'nın internet sayfasından, geçmiş tarihli bir sürücü seçip indirin.
  4. Yeni sürücünüzü kurun.

Yapmanız gereken adımlar bu kadar. Eski ve daha kararlı bir sürücü seçtiğinizde, yukarıda bahsi geçen hiç bir sorunu yaşamayacaksınız. Bakalım Nvidia, yol açtığı bu sorunları giderecek yeni sürücü güncellemesini ne zaman yayımlayacak ?