Ana sayfa Bilgisayar Google Çeviri Artık Çok Daha İyi Çeviriler Yapıyor !

Google Çeviri Artık Çok Daha İyi Çeviriler Yapıyor !

865
PAYLAŞ
Google Çeviri Artık Çok Daha İyi Çeviriler Yapıyor !

Google Çeviri, Yeni Sinir Ağları Algoritması Sayesinde Çok Daha İyi Çeviriler Yapıyor !

Google Çeviri her birimizin ihtiyacı olduğunda kullandığı bir kaynak. Her ne kadar yabancı dillerden dilimize yapılan çeviriler çoğu zaman kötü olsa da, yabancı kelimelerin anlamlarına bakmak gibi kolay işlemlerde bile kullanmaya alıştığımız Google Çeviri, bizler için vazgeçilemez bir araç.

Google, geçtiğimiz günlerde Google Çeviri'deki problemlerden haberdar olduğunu ve içlerinde Türkçe'nin de bulundu bir çok dili daha iyi çevirmeye yarayan güncelleştirmeler yapacağını açıklamıştı. Google tarafından kullanılacak yeni Sinir Ağları algoritmaları sayesinde yeni Google Çeviri, Türkçe'miz gibi Hint-Avrupa dillerinden farklı yapıya sahip olan dilleri artık daha rahat çevirebiliyor.

Ödevlerimizi Çevirmek Artık Çok Daha Kolay !

Google, yaptığı resmi açıklamada Türkçe, Korece, Japonca gibi dillerden İngilizce, Almanca gibi dillere (veya tam tersi) çevirilerde problem yaşadıklarını itiraf etmiş ve yeni gelecek güncelleme ile bu sorunları gidereceğini belirtmişti. Google Çeviri Ürün Yöneticisi Barak Turovsky yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Since it’s easier to understand each sentence, translated paragraphs and articles are a lot smoother and easier to read. And this is all possible because of end-to-end learning system built on Neural Machine Translation, which basically means that the system learns over time to create better, more natural translations."

Bilerek bu cümleyi İngilizce olarak bıraktık. Şimdi Barak Turovsky yaptığı açıklamayı yeni Google Çeviri'yi kullanarak dilimize çevirelim;

"Her cümleyi anlamak daha kolay olduğu için, çevrilmiş paragraflar ve makaleler çok daha pürüzsüz ve okunması daha kolaydır. Ve hepsi, Esasen sistemin daha iyi, daha doğal çeviriler üretmek için öğrendiği anlamına gelen Sinirsel Makine Çevirisi üzerine inşa edilmiş uçtan uca öğrenme sistemi sayesinde mümkün."

Google tarafından verilen çeviriye kesinlikle dokunmadığımızı belirtmek isteriz. Verilmiş olan çevirinin, gayet anlaşılabilir, imla kurallarına uygun ve anlaşılabilirlik açısından da yeterli olduğuna dikkat edin. Google'ın, yeni Sinir Ağları algoritmasını ile gayet iyi bir iş çıkarttığı aşikar. Yeni geliştirilen algoritma, yapısı sebebiyle çeviri yaptıkça kendisini geliştirecek ve öğrenme işlemini gerçekleştirebilecek. Makine Öğrenmesi adı verilen bu algoritmalar sayesinde bu gibi programlar, insan öğrenmesini taklit edebiliyor ve kendilerini geliştirebiliyorlar. Bu algoritmalar, her gün kullandığımız Siri, Cortana gibi araçlarda da kullanılmakta.