Ana sayfa Haberler İlk 10 Nanometrelik İşlemci: Qualcomm Snapdragon 835

İlk 10 Nanometrelik İşlemci: Qualcomm Snapdragon 835

851
PAYLAŞ
İlk 10 Nanometrelik İşlemci: Qualcomm Snapdragon 835

Qualcomm, Yeni Snapdragon 835'in 10nm Üretim Teknolojisi İle Üretileceğini Açıkladı !

Gelecek sene yeni bir üst seviye akıllı telefon almayı düşünüyorsanız, artık dikkat etmeniz gereken yeni bir detay daha var: Yeni telefonunuz, geçtiğimiz Çarşamba günü (16 Kasım 2016) tanıtılan Qualcomm'un yeni nesil Snapdragon 835 işlemcisini içerebilir. Yeni gelecek işlemci, firmanın en hızlı işlemcisi olacak. Bu sayede daha iyi grafik ve uygulama performansı elde edebileceksiniz. Yeni gelen işlemci tüm bunlara ek olarak daha hızlı LTE servislerini de destekleyecek.

Qualcomm'dan yapılan açıklamaya göre yeni Snapdragon 835'i içeren akıllı telefonlar gelecek yıl piyasada olacak. Yeni Samsung Galaxy S8'in yeni yılın ilk çeyreğinde Snapdragon 835 ile piyasaya çıkması bekleniyor. Ayrıca LG ve HTC'de yeni amiral gemilerini bu işlemci ile piyasaya sürecektir. Yeni Snapdragon 835 sadece telefonlarımızın performansını yükseltmekle kalmayacak, yeni mimarisi sayesinde çok daha verimli ve tasarruflu da olacak.

Yeni Hızlı Şarj Desteği ve Yükseltilmiş Verimlilik

Snapdragon 835, en son hızlı şarj teknolojisi olan Quick Charge 4'ü destekleyecek. Bu teknoloji sayesinde telefonlarımız USB-C portundan %50 doluluk oranına 15 dakikada çıkabilecek. Qualcomm, bu teknolojinin Android 7.0 ile kullanılabileceğini belirtti. Google ise hala yavaş olan eski tip USB şarj aletlerinin kullanılmasını öneriyor.

Yeni işlemci, Snapdragon ailesindeki 820 ve 821 işlemcilerinin yerine geçecek. 821 işlemciler Lenovo Phab 2 Pro'da, 820'ler ise Samsung Galaxy S7, LG G5 ve HTC 10'da kullanılıyordu. Snapdragon 835'in temel alacağı yeni mimarinin detayları gelecek yılın ilk çeyreğinde Las Vegas'da yapılacak olan CES etkinliğinde açıklanacak. Firmadan yeni işlemcilerin teknik detayları ile ilgili henüz hiç bir açıklama gelmedi, fakat performans ve verimliliğin arttırılacağı yönünde sağlam ipuçları verildi.

Yeni işlemciler Samsung'un 10 nanometre üretim teknolojisini kullanacak. Samsung, bu teknoloji ile yeni yongalarına, eski 14 nanometre teknolojisine nazaran %27 hız artışı ve %40 verimlilik sağladığını iddia ediyor. Qualcomm'un yongalar üzerinde yapacağı değişikliklerle bu sayıların biraz daha yukarı çıkabilmesi de muhtemel.

Ayrıca 10 nanometre üretim teknolojisi sayesinde çok daha ufak olacak olan yeni Snapdragon işlemciler, bu işlemcileri kullanacak olan telefonların da daha ince olmasını sağlayacak.