Ana sayfa Haberler Kara Cuma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Kara Cuma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

990
PAYLAŞ
Kara Cuma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Cüzdanlarınız Kara Cuma'ya Hazır mı ?

Amerika'da, her yıl şükran gününden sonra ki ilk cuma günü Black Friday (Kara Cuma) olarak biliniyor. 2016 yılında, 25 Kasıma denk gelen bu gün için şimdiden birçok mağaza hazırlıklara başladı. Büyük bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı Kara Cuma, artık sadece ABD sınırları içerisinde ki insanlara değil, birçok farklı ülkedeki insanlar için de hesaplı alışverişler yapmaya yardımcı oluyor.

Nedir Bu Kara Cuma ?

Black Friday (Kara Cuma), 1961 yılında Philadelphia'da alışveriş yüzünden yaşanan yoğunluk ve zorlukların yaşandığı bir günün anısı olarak günümüze kadar gelmiş bir alışveriş çılgınlığı. Her sene olduğu gibi binlerce insanın indirimli mağazalara girmek için kuyruk oluşturduğu bu günde, mağazalar normalden daha erken saatte açılıp daha geç saatte kapanıyor. Günümüzde mağazaları yağmalama geleneği devam etse de, internet üzerinden satış yapan birçok marka ve siteler de yağmalamalardan nasibine düşeni alıyor.

Shoppers vie for copies of video games at a Black Friday sale at a Wal-Mart Stores Inc. store in Mentor, Ohio, U.S., on Thursday, Nov. 24, 2011. Retailers are pouring on the discounts to attract consumers grappling with 9 percent unemployment and a slower U.S. economic expansion than previously estimated. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images

Hangi Sitelerde İndirimler Var ?

Amazon, Ebay gibi birçok alışveriş sitesi şimdiden %80'lere varan büyük indirimlere yapmaya başladı. 25 Kasım cuma gününe kadar ilgilendiğiniz birçok ürünü bu sitelerden takip ederek alabilirsiniz. Teknoloji ürünlerinden, dekorasyon ürünlerine, giyimden kırtasiye ürünlerine, kısacası aklınıza gelebilecek bütün ürünlerde büyük indirimler mevcut. Aliexpress, Ebay, Amazon gibi büyük alışveriş sitelerinin dışında Steam, Ubisoft, Origin gibi oyun satın alabileceğiniz platformlar da Kara Cuma'ya özel büyük indirimlerin yapmakta.

steam

Eyvah ! Kara Cuma Kaçtı, Şimdi Ne Yapacağım ?

Eğer bu özel günü kaçırdıysanız yada indirimlerden daha fazla yararlanmak istiyorsanız Cyber Monday günü alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Her ne kadar Kara Cuma günü, hem internetten hem de mağazalardan alışveriş yapmak mümkün olsa da ''Siber Pazartesi'' sadece internet sitelerinden indirimli alışverişlerin yapıldığı gün olarak kararlaştırılmış. 2016 yılında 28 Kasıma denk gelen bugünde yine akla gelebilecek bütün ürünlerde indirimler uygulanmakta.

shutterstock_1595267661-970x546

İşte Bunlar Hep İsraf !

Bütün bu alışveriş çılgınlığına karşı 1992 yılında Kanada'da ''Buy Nothing Day'' yani Hiç Bir Şey Satın Almama Günü başladı. Kanadalı sanatçı Ted Dave tarafından ortaya atılan bu gün, birçok insan tarafından da tüketici çılgınlığını protesto amaçlı desteklemektedir. Bütün bu alışveriş çılgınlığına tepki sadece alışveriş yapmamakla kalmayıp, zombi dansı gibi çeşitli aktiviteler de içeriyor.

black-friday-zombie

Bizim tavsiyemiz 25 Kasım 2016 gününü takviminize işaretlemeniz yönünde. Bu sayede ihtiyaçlarınızı cebinize uygun bir şekilde giderebilirsiniz.