Ana sayfa Bilgisayar Intel Xeon E5-2699A v4 Performans Sınırlarını Zorluyor

Intel Xeon E5-2699A v4 Performans Sınırlarını Zorluyor

932
PAYLAŞ
Intel Xeon E5-2699A v4 Performans Sınırlarını Zorluyor

Intel Yeni 22 Çekirdekli Xeon E5-2699A v4 İşlemcisi ile Performans Sınırlarını Zorluyor !

CPU performansının iyileştirmesi, Intel tarafından uzun zamandır ihmal ediliyordu. Fakat AMD'nin ZEN işlemcilerini açıklaması ve Intel'e rakip olabilecek iddialarda bulunması, Intel'i biraz endişelendirmişe benziyor. Yeni gelecek olan AMD ZEN işlemcilerin kendisini zorlayabileceğini düşünen Intel, hali hazırda en güçlü işlemcisi olarak gösterilen Xeon E5-2699 v4'ü yeniden güncelleyerek işlemcinin performansını arttırmayı başardı. 22 çekirdeğe sahip olan bu işlemciyi güncelleyen Intel, işlemcinin performansını %5 arttırmayı başardı. Yeni duyurulan Xeon E5-2699A v4, öncülü gibi 22 çekirdeğe sahip olacak.

intel-xeon-e5-2699a-jpg-7e725b9bb51b83a0e41f8f84c079e151f

%5 Performans Artışı Ne İfade Ediyor ?

%5 performans artışı kulağa az geliyor. Fakat bu işlemcilerin takılı olduğu yüzlerce iş istasyonunu barındıran bir sistemi göz önüne alırsanız, bu performans artışının ne denli büyük olduğunu görebilirsiniz. 4-soket desteği bulunan iş istasyonlarının içerisinde bu işlemcilerden 4 tane bulundurabileceğini düşünürsek, ki bu 88 çekirdek yapıyor, tek bir iş istasyonunda performansımızın %20 arttığını gözlemleyebiliriz. Yeni işlemcilerin, son teknoloji VR uygulamalarını da kolayca kullanılabilecek güce sahip olduğunu da söyleyelim. SoldiWorks gibi programlarda VR destekli GPU kullanılarak çözülen karmaşık Mühendislik problemleri söz konusu olduğunda, bu performans artışı önemli bir zaman tasarrufu sağlayacak.

İşlemci Adı Xeon E5-2699A v4
Üretim Teknolojisi 14nm Broadwell
Çekirdek Sayısı 22
Thread Sayısı 44
Cache Boyutu 55 MB
Temel Saat Hızı 2.40 GHz
Turbo Saat Hızı 3.60 GHz
TDP 145 W
Bus Hızı 9.6 GT/s QPI

Yeni gelen işlemci, Intel'in gözünü işlemcilerinin performanslarına çevirdiğinin bir göstergesi. Eskiden nesiller arası geçişlerde %20'leri bulan performans artışları, AMD'nin piyasada geriye düşmesinden sonra azalmış, bu durum Intel'in elini rahatlatmıştı. Fakat Intel çalışanları arasında yakın bir zamanda yapılan konuşmada, artık yüksek yük altında çalışması beklenen işlemcilerin performanslarının arttırılması gerekliliğinin altı çizildi. Bu durum, özellikle yeni gelecek 72 çekirdekli Xeon Phi çipi Knights Landing için geçerli. Yeni gelecek olan Knights Landing, AI (yapay-zeka) çalışmaları için yeniden düzenleniyor.

Intel'in yeni işlemcisi Xeon E5-2699A v4, Broadwell mimarisi ile geliyor. Intel, Skylake mimarili işlemcilerini ise gelecek yıl piyasaya sunacak. Yeni gelecek işlemci ailesi ile performansın iyice arttırılacağı söyleniyor.

İş istasyonları ve profesyonel kullanıcı piyasasının %90'ını elinde bulunduran Intel, piyasadaki yeni rekabetcilerden rahatsız. Yeni AMD ZEN işlemcilerin piyasaya girmesi rekabeti arttırmış gibi gözüküyor. AMD'nin yanı sıra, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı TaihuLight'de kullanılan Çin üretimi yerli işlemciler ve Japonya'daki Fujitsu'da bulunan ARM tabanlı işlemciler de Intel'in elini zorlamaya başladı.