Ana sayfa Bilgisayar Corsair Force LE Serisi SSD İncelemesi

Corsair Force LE Serisi SSD İncelemesi

2234
PAYLAŞ
Corsair Force LE Serisi SSD İncelemesi

Corsair Force LE Serisi SSD'ler ile Performansı Ucuz Fiyatlara Yakalayabilirsiniz !

SSD'ler (Solid State Drive, Katı Hal Diski) artık bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından. Piyasaya ilk çıktıklarında, düşük kapasiteli ve çok pahalı olmakla eleştirilen SSD'ler, günümüzde tüm bu eksiklerini kapatarak artık kullanıcıların rahatlıkla ulaşabildiği ve hatta ucuz sistem güncelleme tavsiyesi olarak verilen parçalar haline geldiler. Bizler de, sistem tavsiyelerinde yavaş yavaş kendisine yer etmeye başlayan Corsair Force LE Serisi SSD'leri, sizler için inceledik ve performans testlerini yaptık.

Fiyat/Performans Ürünü

Corsair Force LE Serisi, Corsair'in fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Rakiplerine nazaran daha ucuz olan bu seri, 120,240,480 ve 960 GB'lık depolama çözümlerine sahip.

1

Corsair'in ülkemizde ve dünyada iyi bir kullanıcı kitlesi mevcut. Bundan önce RAM ve Sıvı Soğutma çözümleri ile tanıdığımız ve güvendiğimiz marka, SSD'ler konusunda da güvenilirliğini koruyor. SSD'lerine sunduğu 3 yıllık garanti ve kullanıcılardan yana olan tavrı ile Corsair, yeni girdiği SSD piyasasında kısa sürede kendisine yer edinmeyi başardı.

Teknik Özellikler ve Performans Testleri

Corsair Force LE serisi, farklı depolama boyutları için farklı teknik özellikler ile geliyor. 120 ve 240GB depolama alanına sahip olan çözümleri için, ürünün dağınık yazma hızını biraz düşüren Corsair, depolama alanını yükselttikçe bu değerleri de yükseltmiş. Ülkemizde en çok tercih edilen 120, 240GB ve 480GB'lık ürünlerin karşılaştırmalı özellikleri ise şöyle;

 Corsair Force LE  480GB 240GB 120GB
Garanti Süresi 3 Yıl 3 Yıl 3 Yıl
Ağırlığı 0.05kg 0.05kg 0.05kg
Kapasite 480 GB 240GB 120GB
Arayüz SATA III 6GB/s SATA III 6GB/s SATA III 6GB/s
SSD Teknolojisi TLC NAND TLC NAND TLC NAND
Maksimum Okuma Hızı (Seri) 560MB/s 560MB/s 550MB/s
Maksimum Yazma Hızı (Seri) 530MB/s 530MB/s 500MB/s
Maksimum Okuma Hızı (Dağınık) 83K IOPS 83K IOPS 65K IOPS
Maksimum Yazma Hızı (Dağınık) 55K IOPS 40K IOPS 25K IOPS
DWPD Değeri 0.43 0.23 0.23
TBW Değeri 120TB 60TB 30TB

 
Teknik özelliklerden de görülebileceği gibi Corsair, rakiplerinin ulaştığı değerlere kağıt üstünde de olsa ulaşmış gibi gözüküyor. Peki gerçek de durum böyle mi ? CrystalDiskMark 5 programı ile yapmış olduğumuz testlerde ürünün performansı net bir şekilde görülüyor. Test sonuçlarının, 120,240 ve 480GB'lık çözümlere göre farklılık gösterebileceğini de hatırlatalım. Bu farklılık, 240 ve 480GB'lık ürünler için fazla olmasa da, 120GB'lık çözümler, farklı yonga dizilimleri yüzünden diğer ürünlerden performans açısından farklılık gösterecektir.

Corsair Force LE Serisi SSD'ler TLC NAND yongalarını kullanmakta. Bu yongalar, daha kaliteli muadillerine nazaran düşük ömürleri ve yüksek boyutlu dosyaları yazmada ki problemleri ile tanınıyor. Bu yüzden, CrystalDiskMark 5 programını kullanarak, 480GB depolama alanına sahip olan SSD'mize hem 1GB'lık dosya okuma-yazma hem de 32GB'lık dosya okuma-yazma testi yaptık. TLC NAND yongalarının büyük dosya miktarlarındaki performans kayıplarını da bu sayede görmüş olduk. Bu durum, ürünümüzün eksi hanesine yazılacak belki de tek özellik. Fakat bu fiyat bandındaki ürünlerin hepsinin TLC NAND yongalarını kullandığını düşünürsek, Corsair Force LE Serisi, alternatiflerine nazaran daha iyi bir fiyat/performans değerini bizlere sunmakta.

ssdcrsy

Tasarım Özellikleri

Corsair Force LE Serisi, şık ve sadeliği ile ön plana çıkmayı başarıyor. Siyah-sarı tasarımı ile Corsair'in diğer oyuncu ürünleri ile de uyumlu olan SSD, Corsair ürünlerinin kullanıldığı bir oyuncu kasasında gayet şık duracaktır. 7mm'lik boyutu sayesinde kolayca dizüstü bilgisayarlara da takılabilen Corsair Force LE, bir SSD'den bekleyebileceğiniz maksimum tasarım detaylarını sizlere sağlayacaktır.

corsair-force-le-960gb-ssd

Son Sözler ve Değerlendirme

Corsair Force LE, tam bir fiyat/performans ürünü. Aynı klasmanda bulunan rakipleri ile aynı performansı çok daha ucuz bir fiyata vermeyi başaran Corsair, aynı zamanda uzun garanti süresi, kullanıcısını koruyan tavrı ve sağladığı yüksek depolama çözümleri ile SSD'sinde oyun veya program tutmak isteyen kullanıcılar için ilk tercihlerden biri olacaktır. Ürünümüzün tek eksi yanı olarak gözüken TLC NAND yongaları, ürünün muadillerinin de aynı yongayı kullandığı göz önüne alınırsa, eksi bir özellik olmaktan çıkıyor.

Artıları: Uygun fiyat, şık tasarım ve alüminyum arka gövde, 3 yıllık garanti, yüksek yazma ve okuma hızları, düşük dosya boyutlarında yüksek performans.

Eksileri: TLC NAND yongaları kullanması ve yüksek dosya boyutlarındaki performans kayıpları.

Değerlendirme: Corsair Force LE Serisi, Fiyat/Performans arayan kullanıcıların bir numaralı tercihi olmaya aday.