Ana sayfa Hobi Fujifilm Instax Mini 8 İncelemesi

Fujifilm Instax Mini 8 İncelemesi

2221
PAYLAŞ
Fujifilm Instax Mini 8 İncelemesi

Fujifilm Instax Mini 8: Son Yılların En Popüler Polaroid Fotoğraf Makinesi

Akıllı telefonlarımızın sahip olduğu kameralarının bu kadar çok gelişmiş, sosyal medyada fotoğrafların hızla çekilip paylaşıldığı günümüzde, polaroid fotoğraf makinesi sahibi olmak oldukça uzak bir noktada görülebilir. Fakat Fujifilm Instax Mini 8, fotoğraf tutkunları arasında hızla yayılıyor ve büyük bir özlemle kullanılıyor.

Birçok insan, çekildiği fotoğraflara sadece ekrandan bakmak yerine, eski günlerdeki gibi eline alıp dokunmayı özlemiş olacak ki polaroid kameralar tekrar popüler olmaya başladı. Gerek dış görünüşü, gerek fiyatı, gerekse kullanım kolaylığı ile Fujifilm Instax Mini 8,  en çok tercih edilen polarid fotoğraf makinelerden bir tanesi.

tumblr_static_filename_640_v2

Nerede Bulabiliriz ?

Fotoğrafçılardan, teknoloji mağazalarından ya da internetten satın alabileceğiniz Fujifilm Instax Mini 8'in fiyatı 250-300 TL arası değişmekte. Fotoğraf makinesinin göreceli olarak uygun sayılabilecek bir fiyatta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat fotoğraf filmlerin fiyatları maalesef biraz yüksek. Ülkemizde, 10'lu filmler yaklaşık 40 TL civarı iken 20'li filmler 60 TL'ye satılıyor. Yurt dışı çözümlere göre ise fiyatlar değişmekte. Fotoğraf filmlerini, bazı çin mağazalarından daha ucuza almak da mümkün. Fakat bu filmlerin, orijinal filmlere nazaran daha kalitesiz olabileceğini de gözden kaçırmamak gerekiyor

Eğer biraz daha şık bir duruş istiyorsanız, ürününüzü kılıf, albüm ve filmiyle birlikte set şeklinde de alabilirsiniz. Fotoğraf makinelerinin ve kapların, birbirleri ile uyumlu mavi, beyaz, pembe, mor, siyah, sarı, kırmızı olmak üzere şimdilik 7 rengi mevcut.

fujifilm_mini_8_case_bag_blue_001

Kullanımı ve Fotoğraf Boyutları

Fujifilm Instax Mini 8'i çalıştırmak ve kullanmak oldukça kolay ve keyifli. Ürünü aldıktan sonra ilk ihtiyaç duyacağınız şey iki adet kalem pil. Pilleri makinemize takıp ve satın aldığımız filmleri, paketinden çıkararak makinenizin arkasında bulunan yuvaya takın. Artık fotoğraf çekmeye hazır sayılırız! Şimdi tek yapmamız gereken ışığı, isteğimize göre ayarlamak. Fotoğraf makinemiz, bu işlemi otomatik olarak ortamdaki ışığa göre ayarlasa da, yinede kadrajı kullanarak modlar arasında bir geçiş yapmak sizlere avantaj sağlayacaktır. Unutmayın, her fotoğrafınız tek kullanımlık! En iyi fotoğrafı çekmek için makinenizin ayarlarını kurcalamalı ve yeni baş yapıtınızı oluşturmak için kendinize biraz zaman ayırmalısınız.

fujifilm-instax-mini-8-lightmeter

Modlar arası geçiş gayet kolay. Sadece kadrajı çevirerek istediğiniz modu seçebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin, ortamdaki ışığa göre ayarlayabileceğiniz toplam 5 modu bulunmakta. Bulutlu ,az güneşli, çok güneşli, ev ve hi-key modlarından bulunduğunuz ortamın ışığına uygun olanı seçerek daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Hi-key modu özellikle loş ortamda kullanabilmeniz için en parlak şekilde fotoğrafınızı çekmenizi sağlayacaktır.

Kullanmak isteğiniz modu seçtikten sonra artık geriye bir tek poz vermek kalıyor. Ama acele etmeyin! Eğer ilk defa fotoğraf filmlerini makinenize taktıysanız, fotoğraf makineniz, ilk tuşa bastığınızda filmin dışındaki siyah koruyucu tabakayı dışarıya atacaktır. Korkmanıza gerek yok, çünkü bu olması gereken bir durum ve hayır pozunuz yanmadı. Şimdi, çıkan siyah plastik koruyucu tabakayı çöpe atıp fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz. Poz verip fotoğraf çekerken her fotoğraf yaklaşık 3 TL civarında olduğunu unutmayın, en iyi pozu verdiğinizden emin olmaya çalışın!

maddison-brown-2

Konu Fujifilm Instax Mini 8 olunca ilk sorulan soru genellikle fotoğraf boyutları oluyor. Sizlere burada ölçü birimleri ile sıkmayıp doğrudan hayatın içerisinden bir örnekle durumu anlatacağız. Fotoğraflarınız bir kredi kartı büyüklüğünde. Eğer bu boyut size yeterli gelmiyorsa, Fujifilm'in bir diğer modelini satın alabilir, daha büyük boyutlarda polaroid fotoğraflar çekebilirsiniz. Fakat bu cihazın ve fotoğraf filmlerinin daha pahalı olduğunu da sizlere hatırlatalım.

img_8323

Son Sözler ve Değerlendirme

Bu güzel fotoğraf makinesini eleştirebileceğimiz sadece 2 nokta gözümüze çarpıyor;

  1. Filmlerinin Pahalılığı
  2. Kullanılan Modların Bazen İstenilen Sonuçları Verememesi

Bu iki sorun dışında, fotoğraf makinemizin hiç bir eksi yönü bulunmuyor. Oldukça eğlenceli fotoğraflar çekebileceğimiz, kendimize ve arkadaşlarımıza hatıra olarak verebileceğimiz ve monotonlaşan hayatımızdan bir nebze de olsa uzaklaşa bileceğimiz bu küçük hobi makinesi, fotoğrafçılık ile az da olsa ilgilenen herkesin sahip olması gereken bir cihaz.

81uudq4v80l-_sl1500_

Evet, fotoğraflarımız bazen istediğimizden fazla parlak ya da tam tersi şekilde karanlık olarak çıkabiliyor. Evet bazen de sizin veya bir arkadaşınızın kadraja giremediği oluyor. Fakat bunların hepsi Fujifilm Instax Mini 8'i kullanmanın eğlenceli yanlarından. Fujifilm Instax Mini 8 ile çektiğiniz ve çekemediğiniz tüm fotoğrafların arkasında güzel bir anı bırakacağınızdan emin olabilirsiniz.