Ana sayfa Bilgisayar Windows 10 Kurulumu ve Nvidia Sürücüsü Yükleme Rehberi

Windows 10 Kurulumu ve Nvidia Sürücüsü Yükleme Rehberi

1179
PAYLAŞ
Windows 10 Kurulumu ve Nvidia Sürücüsü Yükleme Rehberi

Windows 10 Kurulumu Sırasında Nelere Dikkat Etmeli ?

Windows 10 Kurulumu, deneyimli kullanıcılar için basit gibi görülse de hala bir çok insanın zorlanabileceği bir konu. Özellikle gelişen teknolojiler, yeni BIOS türleri, yeni biçimlendirme şemaları derken, yeni gelişmeleri takip etmeyen deneyimli kullanıcılar bile Windows 10 kurulumu yaparken zorlanabilirler. Hazırladığımız rehber sayesinde, birçoğu Windows 8 ile birlikte gelen yeni özellikleri tanıtacağız ve yeni bir sistem kurulumu yapacağız.

Windows XP'yi Terketmenin Vakti Gelmedi mi ?

Çoğu kullanıcı hala Windows XP veya Windows 7 kullanmakta. İtiraz etmiyoruz, belki de gerçekten Windows'un en kararlı iki sürümünü sorsanız, bizler de XP ve 7 cevabı veririz. Fakat artık bu işletim sistemleri güncellemenin vakti geldi de geçiyor bile. Sadece Directx 12 desteği olmaması bile bir oyuncunun yeni işletim sistemine geçmesi için tek sebep olarak gösterilebilecekken, yeni gelen UEFI desteği, GPT şemasının avantajları 64-bit desteği (Windows XP her ne kadar yamalarla 64-bit yapılabilse de) ve Microsoft'un artık bu işletim sistemlerini güncellemekten vazgeçmiş olması artık sizlerin de Windows 10'a geçmeniz için yeterli bir gerekçe olmalı.

Sebeplerimizi geçerli buldunuz fakat nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz ? Merak etmeyin, sizler için çok güzel bir Windows 10 Kurulumu rehberi hazırladık !

ISO Dosyasını Rufus ile USB Belleğinize Yazın

İlk adım olarak yapmanız gereken, bir USB bellek edinmek. Bu sayede, Windows 10 ISO dosyanızı Rufus yardımı ile bu belleğe yazabilirsiniz. Edindiğiniz USB belleğinizin, 8 GB gibi bir hafızaya sahip olduğundan emin olmalısınız. USB belleği edindiniz, şimdi sırada ISO dosyasını yazmaya geldi. Yapmanız gerekenler ise şunlar;

  1. Rufus İndir
  2. Rufus kurulumunu gerçekleştir
  3. USB'yi USB portuna tak
  4. Rufus yardımı ile USB belleğe ISO dosyasını yazdır.

İşlemler sizlere çok mu karışık geldi ? Aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz ! Rehberimiz her ne kadar Linux Mint ISO dosyasını USB'ye yazdırmak için hazırlanmış olsa da, sizler Linuz Mint yerine Windows 10 ISO dosyasını seçerseniz, yazma işlemini aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Emin olmanız gereken tek şey ise MBR veya GPT dosya şemasından hangisini ve Legacy veya UEFI Bioslardan hangisini kullandığınız. NOT: Güncel makineler genellikle UEFI BIOS ve GPT dosya şeması kullanır.

USB Bellek Hazır ! Şimdi Ne Yapmalıyım ?

Herşey hazırsa artık kuruluma başlayabiliriz ! Şimdi tek yapmanız gereken sisteminizi yeniden başlatmak ve BIOS ekranına gelmek. BIOS ekranına gelebilmek için klavyenizdeki bir tuşa basmanız gerekir. Bu tuş genellikle F tuşlarından biri (Örneğin F12) veya Delete tuşu olarak belirlenir. Sizler de Anakartınızın markasını Google'da arayarak bu tuşu öğrenebilirsiniz ( Örneğin: "ASUS biosa girme tuşu nedir" )

Bios ekranına geldiniz, artık sisteminizi USB belleğinizden çalıştırmalısınız. Bunun için Biosunuzdaki Boot sıralama ayarlarına gelmelisiniz. Bu bölüm genellikle ayrı bir Boot sekmesinin altında bulunur. USB belleğinizi seçtikten sonra ise, sisteminiz USB belleğinizden başlayacak, ve Windows 10 kurulum ekranı sizleri karşılayacaktır. Bundan sonrası ise disklerin ayarlanması (Windows'u kuracağınız diski seçmeniz) ve ileri tuşuna basmanızdan ibaret.

Kurulum İşlemi ve Sonrasında Sürücülerin (Driver) Yüklenmesi

Merak etmeyin ! Sizler için tüm yükleme işlemini içeren (ISO yazımından, sistemin açılışına kadar) bir video hazırladık ! Kurulum işleminin sonunda ise sistemimize NVIDIA ekran kartımızın sürücüsünü de yükledik ve diğer sürücülerin yüklenmesinde dikkat edilmesi gereken yerlerin altını çizdik. Bu rehberde anlatılan her şey ve daha fazlası için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz !