Ana sayfa Bilgisayar Üç Adımda Kolay Bilgisayar Tamiri

Üç Adımda Kolay Bilgisayar Tamiri

855
PAYLAŞ
Üç Adımda Kolay Bilgisayar Tamiri

Önereceğimiz 3 Basit Adım ile Bilgisayarlarınızı Kolayca Tamir Edin !

Merhaba sevgili keçi ailesi, kişisel bilgisayarlarımızın donanımını yükseltmek, bilgisayar tamiri veya yazılım yenilemelerini gerçekleştirmek bizlere korkutucu veya riskli uygulamalar olarak gözükmekte. Peki çok para harcadığınız bilgisayar servislerinin yapabileceği işlemleri de kendinizin yapabileceğini biliyor muydunuz?

Sizlere para ve zaman tasarrufu kazandıracak, ufak çaplı bilgisayar tamir işlemlerine vereceğimiz rehber ile başlayabilirsiniz.

RAM ekleme ve değiştirme

Eski tip atari disketi veya DVD'nin nasıl konulacağını biliyorsanız işiniz çok kolay. Bu işlemleri daha önce yaptıysanız, RAM'leri değiştirecek yeteneğe sahipsiniz. Masaüstü bilgisayarların ve çoğu dizüstü bilgisayarın RAM'lerine kolay ulaşılabilmekte. Örnek olarak dizüstü bilgisayarların birkaç vidası söküldüğü zaman RAM'lere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Vidaları söktünüz ve RAM'lere ulaştınız, yapmanız gereken sadece eskilerini söküp yeni RAM'leri yavaşça yuvalarına oturtmak. Bu uygulama masaüstü bilgisayarlarda ise daha da kolay. Anakart üzerinde bulunan RAM yuvalarının kilitlerini açıp eskilerini sökün ve yenisini yuvalarına oturtarak takın. Tüm tehlikelere rağmen RAM'ler biraz da olsa sağlam yapılıdırlar ve birazda olsa kaba kuvveti tolere edebilirler.

ram değişimi

Tabi bu uygulamanın bazı istisnaları var. Ultrabook ve MacBook sahibi iseniz bilgisayarınızın RAM'leri muhtemelen anakarta lehimlenmiş durumda gelecektir, bu durumda RAM'leri değiştiremezsiniz.

RAM değişiminde en zorlu kısım değişim değil satın alım süreci olarak görülebilir. Anakartınızın DDR2, DDR3 veya DDR4 olup olmadığını bilmeli ve doğru RAM frekansını seçerek satın alım sürecini gerçekleştirmelisiniz. Bu bilgileri anakartınızın resmi sitesi üzerinden veya CPU-Z gibi yazılımları ile elde edebilirsiniz.

Dizüstü Klavyesi Değişimi

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi üzerine bir şeyler mi döküldü ? Yada çok kullanımdan kaynaklı bozulmalar mı var ? Telaş etmeyin !  RAM gibi çoğu dizüstü bilgisayar klavyesi kolaylıkla değiştirilebilir.

Klavye değişimi genellikle bir kaç vidanın sökülmesi, nazikçe klavyenin yerinden kaydırılması, çıkarılması ve anakarta bağlanan data kablosunun sökülmesi ile gerçekleştirilir. Aynı adımları tersine uygulayarak da klavyeyi tekrar yerine takabilirsiniz.

klavye değişimi

Yaşanabilecek kazalardan ve aksiliklerden korunmanın en güzel yolu ise dizüstü bilgisayarınızın model numarası ile YouTube ve Google'a danışmak. Bu gibi mecralarda en iyi şekilde anlatılmış değişim videolarına ulaşabilir ve bilgisayar tamiri işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer değişim için nereden klavye alabilirim diye düşünüyorsanız tek bir adres sizin için yeterli olacaktır: eBay

Windows'u Tekrar Yükleme

Benim bilgisayara bir format atalım mı demenize ve bu işi sizin için yapabilecek birini aramanıza hiç gerek yok. Bize bu konuda güvenebilirsiniz. Eğer Windows 10 veya 8.1'e sahip bir işletim sisteminiz varsa artık bilgisayarınızın işletim sistemini yeniden kurmak çok kolay.

İşletim sistemini tekrardan kurmak için yapmanız gereken ilk adım kişisel bilgilerinizi harici bir sabit diske kopyalamak. Ardından yeni işletim sistemi kurulumuna başlayabilirsiniz. Ayrıca ekstra olarak kullanmış olduğunu ofis programları veya buna benzer diğer yazılımları da tekrardan kurmaya ihtiyacınız olacak.

Bilgisayar tamiri çoğu deneyimsiz kişiler için stresli olabilir ama bir kere başarılı bir şekilde görevi tamamladığınız zaman diğer görevleri de başarı ile gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Keçi ile kalın!