Ana sayfa Haberler Steam Mağaza Kuralları Sıkılaştırıldı

Steam Mağaza Kuralları Sıkılaştırıldı

846
PAYLAŞ
Steam Mağaza Kuralları Sıkılaştırıldı

Valve, Steam Mağaza Kurallarını Sıkılaştırdı !

Valve'den gelen yeni bir açıklama ile artık Steam Mağaza'da bulunan oyunların, bazı yeni kurallara uyulması istendi. Kullanıcıların haklarını korumaya yönelik bu uygulama sayesinde yapımcılar, oyun içerisinden alınmamış ekran görüntülerini mağaza sayfalarına koyamayacaklar.

Bir oyunun mağaza sayfasına girdiğimizde bizleri karşılayan bu resimler ve videolar, genellikle oyunları satın almadan önce göz attığımız yerler. Bu uygulamadan önce yapımcılar, bu bölgeye istedikleri gibi resim ve video yükleyebiliyordu. Bu durum bir çok Steam kullanıcısının tepkisini çekti. Aldıkları oyunun, mağaza sayfasındaki görsellerden tamamen farklı olduğunu söyleyen kullanıcılar, bu tarz oyunların bir çoğunu iade etti. İade şartlarını sağlayamayan kullanıcılar ise, Steam içerisinde iade grupları kurarak durumu protesto etti.

Bu tarz yapımlara en güzel örnek No Man's Sky. Steam üzerinde neredeyse oynayanı kalmayan bu yapım, yarattığı tartışmalar ve iade kampanyaları ile gündemi uzunca bir süre meşgul etmişti. Steam Mağaza sayfasındaki görsellerin kalitesine yaklaşamayan oyun içi grafikleri, gösterilen videolardaki içeriğinin yarısını bile içermeyen yapısı ile No Man's Sky, bu tarz dolandırıcılığın en güzel örneği olarak gösteriliyor.

nomanssky_steampage_02-625x352

Amaç Müşteri Memnuniyeti

Valve, her ne kadar iade şartlarını esnetmese de bu tarz dolandırıcılıkların önüne geçmek için yeni önlemler aldı. Steam Mağaza içerisinde bulunan tüm oyunların resim ve videolarını güncellemesini isteyen Valve, yapımcılardan oyun içi resim ve videoları kullanmalarını istedi. Bu kurallara uymayan yapımlar ise engellenecek (banlanacak) ve mağazadan kaldırılacak.

Valve bu konuda baya ciddi gözüküyor. Kullanıcılarını korumayı ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmayı hedefleyen firma, kendi oyunu Dota 2'nin de bu şartları sağlamadığını fark etti ve hemen mağaza sayfasını düzenledi. Kendisine bile sıkı kurallarını uygulamaktan çekinmeyen Valve, yapımcı firmalara göz açtırmayacak gibi gözüküyor.

Hali hazırda kullanıcılarına sağladığı iade olanakları, destek birimi ve yenilenen oyun yorum sistemi ile müşteri memnuniyetini yüksek tutan Valve, bu tarz uygulamaları ve sıkı denetimi sayesinde kullanıcıların en çok tercih ettiği platform olma özelliğini koruyor. Firma, Erken Ulaşım'a açılan ve yıllardır bu seviyede kalan oyunlar konusunda henüz bir yaptırım uygulamasa da, gelecekte bu tarz oyunlara karşı uygulanacak bir yaptırımın ayak sesleri de yaklaşmıyor değil.