Ana sayfa Bilgisayar EVGA GTX 1070 ve 1080'lerin Patladıkları Ortaya Çıktı

EVGA GTX 1070 ve 1080'lerin Patladıkları Ortaya Çıktı

930
PAYLAŞ
EVGA GTX 1070 ve 1080'lerin Patladıkları Ortaya Çıktı

EVGA GTX 1070 ve 1080'lerin Hatalı VRM Soğutmaları Yüzünden Patladıkları Ortaya Çıktı

Ekran kartı alırken, genellikle üreticiden çok modele odaklanırız. GTX 1070 yerine 1060 almak büyük bir fiyat farkı getirirken, satın aldığımız kartın üreticisinin ASUS mu yoksa EVGA mi olduğu genellikle pek önemli olmaz. Tabi ki görünüş olarak farklılıklar sunsalar da çoğu zaman farklı üreticiler, aynı kartlar için benzer performans sunmaktalar. Her ne kadar soğutma tasarımları ve performansları farklılık gösterse de, her üretici kartınızı hasardan koruyacak kadar yeterli bir soğutmayı sizlere sağlayacaktır.

Bu durum ilk defa EVGA kartlar için farklılık gösterdi. Reddit ve EVGA forumlarında, firmanın GTX 1080 ve 1070 kartlarını kullanan kullanıcılar, kartlarının yüksek sıcaklıktan ötürü zarar gördüğünü ve hatta patladığını iddia ettiler.

Reddit kullanıcısı Mydst, ekran kartını kullanırken, birden karttan alevler çıktığını iddia ediyor. Birçok kullanıcının forumlarda aynı şeyden şikayet etmesi ve meraklı kullanıcıların Tom's Hardware'deki kart incelemesinde, kartın VRAM bölgesinin aşırı ısındığını göstermesi sonucunda firma, konu ile ilgili bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

02-evga-gtx-1080-ftw-furmark-640x555

EVGA'den Resmi Açıklama Gecikmedi

Hasar görmüş kartların fotoğrafını çeken kullanıcılar, kartın hasar gören bölgesinin, aşırı ısınan VRAM bölgesi olduğunu ispatladılar. GPU sıcaklıgının 78.5 C olduğuna dikkat edersek, Tom's Hardware tarafından ölçümü yapılan VRAM bölgesinin gerçekten de aşırı ısındığını rahatlıkla görebiliyoruz.

nvidia-1070-vrm-damage-1280x720-640x360

EVGA isteyen kullanıcılarına VRAM bölgesini soğutmak için termal soğutucular gönderebileceğini söyledi. Bu durum, VRAM bölgesinin iddia edildiği gibi yeterince soğutulmadığını ve ana çıkış fanlarının bu bölgeyi soğutamadığını kanıtlar nitelikte. Fakat EVGA, soğutma çözümlerinin kartı soğutmakta yeterli olduğunda ısrarcı. Firmadan yapılan açıklama şöyle;

"Toms Hardware'de yapılan testte kartımız, tüm hız aşırtma yapan kullanıcıların kullandığı ve kartı zor koşullara sokan Furmark testine mağruz kalmaktadır. Bu testin sonucunda da karta bir zarar gelmediğinden, bu durum kartımızın en uç koşullarda bile çalışabildiğini gösteriyor. EVGA, benzer bir testi, çok daha sıcak bir ortamda (30C) gerçekleştirdi ve kartın tüm zorlu koşullara, hiç bir problem yaratmadan dayanabildiğini kanıtladı.

Testler sırasında sizlere göndermeye başladığımız termal soğutucuları da kullandık. Bu soğutucular sayesinde, kartınızı daha düşük sıcaklıklarda çalıştırabilirsiniz. Bu soğutucular tamamen opsiyonel ve isteyen kullanıcılara ücretsiz olarak gönderilecek. Tom's Hardware ekibiylede testi tekrardan yapmaları hususunda iletişime geçeceğiz."

Yapılan açıklamanın yanında, kartın testler sonucundaki sıcaklık grafiğini gösteren resimi de yayımladı.

evga-flir-640x468

Garantisi Olan Kullanıcılar Kartlarını Değiştirebilecek

EVGA, problemin VRAM soğutma kaynaklı olmadığını iddia etse de kartlarını değiştirmeyi kabul etti. Bu gibi durumlarda kullanıcı memnuniyetini esas alan firma, isteyen kullanıcılara bedava bir şekilde yeni termal soğutucular gönderebileceğini, kartı hasar gören kullanıcılarının da firma ile iletişime geçerek kartlarını değiştirebileceğini söyledi.