Ana sayfa Bilgisayar AMD Zen İşlemciler 2017'nin Gelmesi ile Bizlerle Buluşacak

AMD Zen İşlemciler 2017'nin Gelmesi ile Bizlerle Buluşacak

942
PAYLAŞ
AMD Zen İşlemcilerde Kafalarımızı Kurcalayabilecek 5 Soru

AMD Zen İşlemcilerin Çıkış Tarihi Sonunda Belli Oldu

AMD'den geçtiğimiz günlerde gelen bir açıklama, yeni AMD Zen işlemcilerin 2017'nin ilk çeyreğinde çıkacağı iddialarını doğruladı. AMD'nin yeni Zen mimarisi ile ürettiği Summit Ridge işlemcilerin, rakibi Intel işlemcilerden daha iyi olduğu iddia ediliyor.

AMD'nin CEO'su ve aynı zamanda başkanı olan Dr. Lisa Su, kendisine yöneltile " İşlemcileri 2017'nin ilk çeyreğinde beklemeli miyiz ? " sorusuna yanıt verdi.

Su, işlemcilerin istenilen zamanda piyasaya sürmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti ve ekledi;

"AMD Zen işlemciler, şu an AMD'nin bir çözüm sunamadığı aralığı dolduracak. Bu açıdan bakıldığında, ürünlerimizin I5 ve I7 ile rekabete girmesi kaçınılmaz. I5 ve I7 işlemcilerin de o aylarda çıkacağını göz önüne alırsak, bizlerin de AMD Zen işlemcileri o aralıkta piyasaya sürmemiz çok normal."

Yeni Zen işlemcilerin, Ocak'da yapılacak Tüketici Elektroniği Şovunda tanıtılması bekleniyor. İşlemcilerin yanında yeni X370 yonga setli AM4 anakartlar da bu tarihte tanıtılabilir. Fakat Zen ailesinin yüksek performans vadeden Summit Ridge işlemcileri ve yeni nesil yüksek seviye anakartları bu tarihten biraz daha sonraya kalabilir. Summit Ridge'in üst seviye (Enthusiast) 8-çekirdek 16-thread ve 4-çekirdek, 8-threadlik iki farklı modeli bulunacak. Bu işlemcilerin Şubat ayı ile birlikte son kullanıcıyla buluşması bekleniyor.

AMD Zen işlemciler ile birlikte, yeni gelen anakartları ve Windows 10 kullanmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Summit Ridge Bizlere Neler Vadediyor ?

AMD, uzun zamandır Intel işlemcilerin gerisinde kalmıştı. Fakat bu durum, yeni gelecek olan Zen işlemciler ile değişecek gibi gözüküyor. AMD'nin yeni 8-çekirdek, 16-thread işlemcisi, rakibi Intel Brodwell-E işlemciyi kolayca yendiğini geçtiğimiz aylarda yapılan tanıtımlarda görmüştük. Tabi ki, kullanıcı verileri elimize gelmeden kesin bir yargıya varmamız güç.

51a

Yeni gelecek Summit Ridge, beraberinde AM4 Anakartlar ile birlikte gelecek. Bu platform sayesinde, AMD'nin tüm işlemcileri, AM4 soketine sahip anakartlara takılabilecek.

amd-desktop-platform-evolution-am4

Tüm bunlara ek olarak, AMD'nin yeni açıklanan "Naples" kod adlı işlemcisi, bizlere 32 çekirdek, 64 thread ve 512MB cache vadediyor. Naples, bu zamana kadarki en yüksek çekirdek sayısına sahip işlemci olma özelliğini taşıyacak. Eskiden bu rekor 24 çekirdek ile Intel'de bulunuyordu.