Ana sayfa Bilgisayar TestDisk ile Sabit Disk Veri Kurtarma Rehberi

TestDisk ile Sabit Disk Veri Kurtarma Rehberi

1240
PAYLAŞ
TestDisk ile Sabit Disk Veri Kurtarma Rehberi

TestDisk ile Sabit Diskinizdeki (HDD) Kayıp Bölmeleri Ücretsiz Bir Şekilde Kurtarabilirsiniz !

Sabit Diskimizdeki verileri kaybetmek, hepimizin korkulu rüyası. Bin bir zorluklarla indirdiğimiz oyunlar, şirket dosyaları, ödevler veya sakladığımız resimlerin hepsi bu manyetik disklerde duruyor. Güvenli bir depolama için sürekli sabit disklerimizi yedeklememiz gerekse de kimi zaman vakitsizlikten, kimi zaman imkansızlıklardan kimi zaman da üşengeçlikten bu yedekleme işlemini yapmıyoruz.

Kardeşinizin Sünnet Resimleri Gitti, Annenizin Gazabına Hazır Olun

Üşengeçlikten verilerimizi yedeklemedik, mesela kardeşinizin sünnet resimleri hala masaüstünde duruyor. Sistemimize Windows yanına bir de Linux Dağıtımı (mesela Ubuntu) yüklemeye karar verdik. Yükleme sırasında her şey yolunda gidiyor derken acele bir şekilde ileriye bastık ve anlımızdan aşağı doğru akan o soğuk ter. 1 TB'lık koca sisteme kurulan bir Ubuntu.

ubuntu-installation-typeŞaka bir yana, sabit diskinizin üzerindeki verilerin silinmesi veya zarar görmesi, çok uzak bir olasılık değil. Şahsen Steam güncellemesi yaparken bile, hala nedenini bilmediğim bir şekilde ben de böyle bir veri kaybı yaşamış, ve taa fi tarihinden kalma bir sistem geri yükleme noktasına dönmek zorunda kalmıştım. Adil Kullanım Kotasına meydan okuyarak indirdiğim tüm oyunların silinmesini de bu olayların üzerine tuz biber olmuştu. Peki diyelim ki böyle bir durumla karşı karşıyayız, ne yapacağız ?

Sistemimizin Hak ettiği Kahraman: TestDisk !

TestDisk, yanlışlıkla sildiğiniz veya virüsler vs. gibi elinizde olmayan sebepler sonucunda kaybettiğiniz sabit disk bölümlerini kurtarmanıza yarar. Bunun yanında bozulmuş önyükleme (boot) bölümlerini de yine TestDisk ile düzeltebilirsiniz. Sabit diskinizden bir bölmeyi veya veriyi sildiğinizde olan şey, aslında verinin işaretleyicisinin (pointer) silinmesidir. Bu sayede işletim sisteminiz, diskteki o yerin üzerine tekrardan veri yazabilir. TestDisk'de, işaretçisi olmayan bu verileri takip edip, uygun bir şekilde geri getirmeye yarar.

Bu programı yanlışlıkla sildiğiniz Linux veya Windows bölmenizi geri getirmek için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak içinse sisteminizi dış bir birimden boot etmelisiniz. Örneğin bir USB diskten. Bunu yapmak için boş bir USB belleğe bir Linux dağıtımı (Örneğin Linux Mint) yükleyin ve sisteminizi bu USB bellek ile boot edin. Bu sayede sabit diskinize dışarıdan erişebileceksiniz. Bu iş için ISO Dosyalarını USB Belleğine Yazma Rehberimize göz atabilirsiniz.

ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi

TestDisk Yükleme ve Kullanma

 

USB bellekten sistemi boot ettiniz. Şimdi bir terminal açın (CTRL+ALT+T veya arama bölgesine terminal yazabilirsiniz.) ve şu komutu işletin; (komutu yazın ve Enter'a basın.)

Bu komut sayesinde USB'den boot ettiğiniz sisteminize programı yüklemiş olacaksınız. Şimdi terminalden testdisk'i çağırmalıyız. Bunu yapabilmek için terminale şu komutu işletmeliyiz;

Daha deneyimli kullanıcılarımız, neden sudo ile (yönetici izinleri ile) programı çağırdığımızı sorabilir. Cevap basit, sabit diskimize ulaşmamız gerektiğinden, yönetici izinlerine ihtiyaç duyuyoruz. Programı çağırdığınızda şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız;

ornek1

Burada program sizden bir log dosyası oluşturmanızı isteyecek. Log dosyalarını, basitçe yapılan işlemlerin tutulduğu küçük dosyalar olarak tanımlayabiliriz. Bu dosyayı oluşturduktan sonra program sisteminizi otomatik olarak tarayacak ve sisteminizdeki bölümleri size gösterecektir. Buradan düzeltilmesini veya kurtarılmasını istediğiniz bölümü seçip programın, o bölümü sizin için kurtarmasını izleyebilirsiniz. Eğer program sisteminizdeki bölümleri tanıyamazsa lsblk komutunu işleterek diskinizdeki bölümleri görebilir, TestDisk'i o bölüm için çağırabilirsiniz;

Arama işlemi bitince (ki bu biraz uzun sürebilir) bulunan dosyaları kolayca bir başka USB'ye kopyalabilirsiniz. Programın, sabit diskinizde meydana gelen fiziksel hasarlara bir çözüm üretemeyeceğini hatırlatalım. TestDisk'i Windows'da ve macOS'de de kullanabilirsiniz.