Ana sayfa Bilgisayar Apple 27 Ekim Etkinliğinde Yeni Mac'leri Tanıtabilir

Apple 27 Ekim Etkinliğinde Yeni Mac'leri Tanıtabilir

795
PAYLAŞ
Apple 27 Ekim Etkinliğinde Yeni Mac'leri Tanıtabilir

Apple, 27 Ekim Etkinlikleri için Davetiyelerini Göndermeye Başladı !

Apple'ın 27 Ekimde yapacağı etkinlikte yeni Mac'lerin tanıtılabileceği uzunca bir süredir kulaktan kulağa konuşuluyordu. Bu günlerde, Apple'dan gelen yeni bir haber, bu söylentileri doğruladı diyebiliriz.

Apple, etkinlik için basın davetiyelerini yollamaya geçtiğimiz günlerde başladı. Davetiyelerde ilgi çeken ise, yeni Mac'lerin gelebileceğine ilişkin bir ipucunun bulunması oldu. Yeni davetiyelerdeki "tekrar merhaba" (hello again) yazısı, yeni Mac'lere işaret ediyor olabilir !

Ne Demek "Tekrar Merhaba" ?

Davetiyelerdeki "tekrar merhaba" yazısı ne anlama geliyor diyebilirsin, açıklayalım. Bundan 32 yıl önce, 1984'de ilk Apple Macintosh piyasaya sürüldüğüne, ürünün sloganı olarak merhaba (hello) seçilmişti.

mac-128k

Macintosh 512K'nın çıkması ile adı Macintosh 128K olarak güncellenen bu bilgisayar, Apple tarihinde bir dönüm noktası olma özelliğini taşıyor. 7.8336 MHz hızı ile çalışan Motorola mikroişlemcisi, işlemci ve grafik birimi ile ortak kullanılan 128 KB RAM'i ve kullanıcılar için bir ilk olan faresi ile Macintosh 128K, Apple efsanesinin doğmasındaki en büyük etkenlerden biri. Ürünün tanıtımında da kullanılan "merhaba" (hello) sloganı ise, Apple tarihinin en ünlü ve tanınan sloganlarından biri. Bu slogan aynı zamanda, Apple felsefesini de yansıtma özelliği taşıyor.

Zaman makinesinden çıkıp gelen reklamda da görebileceğiniz gibi, bu gün Apple felsefesi olarak adlandırılan şey, şimdilerde 32. yaş gününü kutlayan bu cihazla başlamıştı. Macintosh 128K, aynı zamanda Apple'ın ilk Dünya çapındaki ticari başarısı olarak gösteriliyor. Ürün, ilk çıktığı Ocak 1984'den Mart 1984'e kadar geçen kısa bir sürede, 70.000 satmayı başardı ve döneminin en çok satan ürünlerinden biri oldu.

İlk iMac'de Bu Sloganla Geldi

Seneler 1997'i gösterdiğinde, Steve Jobs'un firmadan ayrılması (ayrılmak zorunda bırakılması) yüzünden Apple için işler iyi gitmiyordu. Çözümü, Jobs'un kurduğu NeXT'i satın almakta bulan Apple, bu sayede Jobs'u yeniden firmanın başına geçirmiş oldu. 1998'de Jobs'un öncülüğünde tasarlanan ilk iMac'de yine 1984'de kullanılan merhaba sloganı ile geldi.

hello

Döneminin moda ikonu olan ve Apple efsanesini yeniden dirilten bu ürün, 233 MHz - 700 MHz PowerPC 750 G3 işlemcisi, 512 MB RAM'i ve 16 MB SDRAM'e sahip ATI Grafik kartı ile geliyordu. Tüm bunların yanında bir tasarım harikası da olan iMac, eski tip ve kirli gözüken bilgisayar tasarımlarını renklendiren ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

imac_g3_flavors

Apple'ın yarattığı ilk moda ikonu olma başarısı gösteren bu ürün, aynı zamanda şirketin küllerinden doğmasını da temsil ediyor.

Tüm bu ürünlerin ortak noktasının tek bir slogan olduğunu düşündüğümüzde, Apple'ın 27 Ekimde yeni Mac'leri tanıtacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bakalım bu yeni ürün, öncülleri gibi yeni bir efsane yaratabilecek mi ?

Keçi ile kalın !