Ana sayfa Haberler Gururumuz Kenan Sofuoğlu 5. Kez Dünya Şampiyonu Oldu!

Gururumuz Kenan Sofuoğlu 5. Kez Dünya Şampiyonu Oldu!

732
PAYLAŞ
Gururumuz Kenan Sofuoğlu 5. Kez Dünya Şampiyonu Oldu!

Türk sporcu Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nı 5. kez kazanmayı başardı. Sezonun 11. yarışı olan İspanya'nın Cadiz kentinde Jerez Pisti'nde yapılan yarışı kazanan sporcu sezonun bitmesine 1 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti.

Parkur toplamda 4 bin 423 metre ve yarış 19 tur üzerinden yapıldı. Yarışa 'Pole' pozisyonundan başlayan Sofuoğlu, klasmanda en yakın takipçisi ve takım arkadsaşı Randy Krummenacher yarış dışı kalınca şampiyonluk önünce hiç bir engel kalmadı. Yarışın sonunda Niki Tuuli ile girdiği mücadeleden galip ayrılan Red Bull'u milli sporcumuz yarışı lider tamamladı.

Yarışı Kallio takımından Niki Tuuli ikinci, Honda takımından Kyle Smith ise üçüncü tamamladı.

Kenan Sofuoğlu

Üst üste 2. Toplamda 5. Kez

Kenan Sofuoğlu, 2007, 2010, 2012 ve 2015 sezonlarıyla birlikte üst üste 2. toplamda 5. şampiyonluğuna ulaşmış oldu. 11. yarışın sonucunda 196 puanla klasmanda ki en yakın takipçisi Randy Krummenacher'in 67 puan önünde bulunuyor.

Milli sporcumuz için formalite yarışı olan Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12. ve son yarışı, 30 Ekim'de Katar'da yapılacak.

MotoGP'den sonra en Prestijli Şampiyona; Supersport

Milli Motorcumuz Kenan Sofuoğlu'nun da yarıştığı ve Dünya'nın en büyük motosiklet organizasyonu olan MotoGP'den sonra gelen Supersport'da kullanılan motorlar, firmalar tarafından seri üretimi bulunana motorlar. Kısmı modifikasyonlara izin verilen şampiyonada 400cc – 600cc arası 4 zamanlı 4 silindirli, 500cc – 675cc arası 4 zamanlı 3 silindirli ve 600cc – 750cc arası 4 zamanlı 2 silindir motosikletlerin yarışmasına izin veriliyor.

MotoGP'de ise durumlar biraz daha farklı. 3 Kategoriye ayrılmakta ve bunlar 125cc – 250cc ve 800cc motorların yarışabileceği yarışlar. 2006 yılında yapılan düzenlemeyle 900cclik izin 800cc'ye indirilmiştir. Ayrıca yarışan motorların seri üretimi olmayıp üreticilerin elindeki son teknolojiyi sergiledikleri özellikli motorlar.

Destek Bulamıyor

Kenan Sofuoğlu MotoGP'de yarışabilecek kadar sponsor desteği bulamadığı için Dünya'nın en prestijli şampiyonasına katılamıyor. Yıllık 15 milyon € lara ulaşan desteği bulduğu sponsorların karşılayamamasından dolayı, Sofuoğlu alt kategorilerde yarışmaya devam ediyor.

Önceki açıklamalarında Sofuoğlu, "Bu destekler de sezon başına 15 milyon avroya ulaşabiliyor. Şu anda Türkiye'de bunu verebilecek bir marka yok. Arkamda kimse olmadığı için Moto GP'ye gidemiyorum" demişti. Şuan ki bütçeyle düşük markalarla MotoGP'de bulunmak istemeyen motorcumuzu Supersport seviyesinde izlemeye devam ediyoruz.