Ana sayfa İncelemeler Keçi Oyunda: Paladins Champions of the Realm İncelemesi

Keçi Oyunda: Paladins Champions of the Realm İncelemesi

1182
PAYLAŞ
Keçi Oyunda: Paladins Champions of the Realm İncelemesi

Paladins Champions of the Realm : Adı Sıklıkla Overwatch ile Anılan Bir Oyun 

Merhaba sevgili keçi ailesi, Paladins Champions of the Realm İncelemesi ile karşınızdayız ! Çıktığı gibi acımasız bir çok eleştiriye maruz kalan Paladins, tabir yerindeyse bir "Overwatch Çakması" olarak adlandırılmıştı.

Overwatch'u severek oynayan ve oyunun karakterlerini tanıyan bendeniz için bu durum büyük bir merak uyandırdı ve bana "Ulan neymiş bu Paladins ?" dedirtti. Bizlerde oyunumuzu Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde indirdik ve oynamaya başladık ! Oyun henüz beta aşaması olduğundan oyunumuzun oynanış, grafikler ve benzeri durumlardaki ufak tefek hatalarını göz ardı edeceğimizi de belirtelim.

Paladins Bir Overwatch Çakması mı ?

Bu sorunun cevabı biraz karışık. Evet Paladins'in bir çok karakteri Overwatch'daki karakterlere benziyor. Evet oyunda bizden tamamlamamızı istenen görevler de birebir aynı. Fakat şu soruyu da kendimize sormadan edemiyoruz, peki Overwatch, Team Fortress 2'den ne kadar farklı ? Veya aynı tarza sahip olan DoTA ve LoL ne kadar farklı ? Demek istediğimiz aynı türe sahip olan oyunların birbirine benzemesinin doğal olduğu. Ama yinede Paladins'in Overwatch'dan ödünç aldığı birçok fikir ve karakter mevcut ve bu durum belki de oyun ile ilgili yapabileceğimiz tek kötü eleştiri. Eğer Overwatch oynadıysanız sizlerde sürekli "aaa lan bu Overwatch'daki şu karakter herhalde ?" diyeceksiniz.

torb-1200x609

Paladins'e Özel Orjinal Fikirler Neler ?

Paladins Champions of the Realm'i, Overwatch'dan ayıran temelde 3 özellik var. Bunlardan ikisi benim hoşuma giderken birini ise hiç sevmedim. Önce sevmediğimden başlayalım. Paladins'de oyunun başında görev yerinize giderken bir binek kullanıyorsunuz. Size binek olarak verilen bu at genellikle karakterlere nazaran çok küçük kalmış ve tuhaf duruyor. Ayrıca oyunun genel atmosferine de uygun gözükmüyor. Yapımcılar oyunda bineklerin bulunmasına sebep olarak "oyuncuların, büyük haritaları daha rahat kontrol edebilmesini sağlamak" olarak gösterse de bizlerin oynadığı harita öyle çok büyük değildi. Şu an için binekler gereksiz gibi duruyor, oyuna daha büyük haritalar eklenecekse bile daha hoş ve temaya uygun binekler eklenebilir.
paladins8

Oyunun sevdiğimiz yenilikleri ise getirilen kart sistemi ve MOBA benzeri oyun içi özellik satın alma. Bu sayede, her iki takımda da bulunan aynı kahraman, rakibinden farklı özelliklere sahip olabiliyor. Bu durum, hem oyuncuların kahramanı ile bütünleşmesini hem de oyunun heyecanını arttırıyor. Oyun içi satın almalara ve kartların dizilimine göre farklılaşan karakterlere karşı karşıya kalmak, oyun içerisindeki taktiksel çeşitliliği arttırıyor. Bu durumun tek olumsuz yani, tek bir oyuncunun takımı sırtlayabilecek olması. Taktiksel bir takım oyunu olarak tasarlanan bir oyunu, tek bir oyuncunun sırtlaması güzel bir sonuç olmasa gerek.

Oyunun Artıları ve Eksileri

Paladins, genel olarak başarılı bir yapım. Her ne kadar sıklıkla Overwatch ile karşılaştırılsa da bu durum oyunumuza bir haksızlıktan ibaret. Evet Paladins'in Overwatch'dan ödünç aldığı fikirler (ve karakterler) var, fakat Paladins bunları, kendi iç dünyasına gayet güzel yedirmeyi başarmış. Güzel müzikleri, hoş evreni ve karakterler ile Paladins gayet güzel bir yapım.

20160122043850a0eb7gcn1viiuc9d

Oyunumuzun eksi yönleri olarak karakterlerinin sıklıkla Overwatch'u andırması ve oyun içerisinde bulunan bazı takılmaları (bug) sayabiliriz fakat bu takılmalar ve aksaklıklar beta sürümünde olan bir oyun için oldukça normal. Oyunun çıkış tarihi yaklaştıkça bu tür eksiklikler giderilecektir. Karakter çeşitliliğinin arttırılması, Paladins'in kendi adını yaratması açısından oldukça önemli bir nokta.

Sonuç

Paladins, ücretsiz bir yapımdan beklenmeyecek kadar başarılı ve zevkli bir yapım. Yeni bir E-spor oyunun gelmekte olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Evet kötü yanları var, evet Overwatch'a da benziyor, fakat bu durum Paladins Champions of the Realm'in güzel ve kendine has bir yapım olmadığı anlamına gelmiyor. Oyunun karakterleri hakkında, LoL, DoTA vb. yapımlarda olduğu gibi belirli hikayeler yaratılır (Lore) ve bu hikayeleri oyuncular sahiplenirse, oyunun büyük bir kitlesi bile oluşabilir. Oyunumuzun, Türkçe desteğinin de olması ise ayrı bir güzellik.

Keçi Yorumumuz ; Oynayın, Oynatın !

Keçi Puanımız: 7/10 (Beta Puanı)

Vadettiğimiz inceleme videomuz da aşağıda, burada yazımızda bahsettiğimiz her şeyi hatta daha da fazlasını bulabilirsiniz,

İyi seyirler diliyor, Keçi ile kalın ! diyoruz.