Ana sayfa Haberler Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan'ın Oldu!

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan'ın Oldu!

519
PAYLAŞ
Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan'ın Oldu!

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan'ın Oldu!

Nobel Edebiyat Ödülü 2016 yılında şarkıcı, yazar Bob Dylan'a verildi. İşveç'te bulunan Nobel Akademisi komitesi tarafından yapılan açıklamada Dylan'ın, "Amerikan şarkı kültüründe yeni bir şiirsel anlatım yarattığı için" ödüle layık görüldüğü belirtildi. Dylan, bu sayede 927 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. 1901 yılından beri 5 dalda verilen Nobel ödülleri, 1969 yılından itibaren Ekonomi dalıda eklenerek 6 dala çıkartılmıştır. Edebiyat dalında ise Nobel ödülünü geçtiğimiz yıl, Sovyetler Birliği dönemindeki ve dağıldıktan sonrasında insanların duygusal anlamda hayatlarındaki değişikleri anlatan Beyaz Rusya'lı yazar Svetlana Aleksiyeviç almıştı..

Bob Dylan

Bob Dylan Kimdir?

Gerçek adı Robert Allen Zimmerman olan sanatçı sahne adı olarak Bob Dylan ismini kullanıyor. 24 Mayıs 1941'de Minnesota'da dünyaya geldi.

Sanatçı hayatını ve 40 senelik kariyerini kaleme aldığı 3 ciltlik kitabında atalarının Türk olduğunu söylemiştir. Büyükannesi Trabzonlu olan sanatçı Kırgız soyadını taşıdığını da belirtmiş.

57ff8b8e18c77321d4bf2872

Erken yaşlarda gitarla tanışan sanatçı Greenwich Village'teki folk klüplerinde sahneye çıkmaya başladığı dönemlerde Bob Dylan sahne adını kullanmaya başlamış.

1961 yılında ilk albümünü çıkartan Dylan, bu sayede folk müziğini dünyaya duyurmaya başlamıştı. 21 yaşındayken 1963 yılında çıkarttığı ikinci albümü olan “The Freewheelin” çıkarttı. Albümde bulunan "A Hard Rains Gonna Fall" şarkısı daha sonraki yıllarda marşa dönüşecekti. Şarkılara kattığı şiirsel anlatım ve genç yaşına rağmen olgun bir sese ve gırtlak yapısına sahip olan şarkısı iyice ünlenmişti.

Şarkılarında seçtiği konularla özgürlük ve insan hakları için yazılan şarkıların vazgeçilmez sesi oldu.

1965 yılında başarısız bir Rock tarzı denemesi ve daha sonra yaşadığı motor kazasından sonra dinlenmeye çekildi.

obama-ozgurluk-madalyasi

Özgürlük Madalyası Bile Var

2008 yılında başkanlık seçimlerinde Obama'yı destekleyen şarkıcı. 2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Dylan'ın 37 stüdyo albümü, 58 single albümü bulunmakta. Ayrıca 8 kitap yazan sanatçı  Grammy, Altın Küre ve Oscar ödülleri başta olmak üzere sayısız ödüle sahip. Son olarak da Nobel Edebiyat ödülünü alan Dylan ödüllerine bir yenisini belkide en anlamlısını eklemeyi başardı.