Ana sayfa Bilgisayar Güvenli Ekran Kartı Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

Güvenli Ekran Kartı Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

2078
PAYLAŞ
Güvenli Ekran Kartı Hız Aşırtma (Overclock) Rehberi

Ekran Kartınızın Hızını Arttırın ! Güvenli Bir Şekilde Hız Aşırtma Yaparak Yüksek Performans Elde Edebilirsiniz.

Hız Aşırtma, böyle söyleyince kulağa korkutucu geliyor. Hepimiz hız aşırtma (overclock) denilince birkaç korku hikayeleri duymuşuzdur. Bilgisayarı patlayanlar, anakartları yananlar derken hepimiz hız aşırtmaya korku ile bakar olduk.

Bu durum en sonunda biz keçilerin canına tak etti ve sizler için kendimizi feda etmeye karar verdik ! Tecrübelerimiz sonucunda sizlerde hazırladığımız bu rehber ile sizlerde güvenli bir şekilde ve bilgisayarlarınızı havaya uçurmadan ekran kartınıza hız aşırtma uygulayabileceksiniz !

Hız Aşırtma Nedir?

Hız Aşırtma, adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarınızın bileşenlerini, sizlere fabrika ayarlarında sunulan frekans hızlarından daha yüksek hızlarda çalıştırmaya denir. İşlemci (CPU) ve Ekran Kartı (GPU) gibi bileşenler belirli bir frekans hızında çalışırlar ve bu hız saniye başına devir olarak (Hz) tanımlanır.

Bileşenlerinize Hız Aşırtma uygulayarak onların performanslarına müdahalelerde bulunursunuz. Bu sayede, rehberimizde ele alacağımız Ekran kartları için sizlere sunulan Core Clock (CC) ve Memory Clock (MC) değerlerini yükseltebilirsiniz.  CC terimi oyunlarda bulunan 3D sahnelerin oluşturulmasındaki (render) hızı, MC ise bu sahnelerdeki dokuların (textures) oluşturulma hızını belirler.

Bizler bu rehber için MSI Radeon R9 380'i (4 GB) referans olarak aldık. Ekran kartının CC ve MC değerleri ise sırasıyla 980 MHz ve 1425 MHz.

Son bahsetmemiz gereken şey ise voltaj. Hız Aşırtma işlemlerine yeni başlayan tüm PC kullanıcılarının ortak korkusu olan voltaj ayarlarını değiştirme, eğer bilgisiz bir şekilde yapılırsa ekran kartınıza (veya bilgisayarınıza) zarar verebilir. Bu zarar kısa veya uzun vadede ortaya çıkabilir. Fakat korkmayın, uygun ve kontrollü bir şekilde voltaj arttırdığınızda ve "ne olacak canım" diyerek tedbirsiz ve tamamen sallamasyon olarak yüksek voltaj değerine çıkmadığınız takdirde ekran kartınıza ve bilgisayarınıza zarar vermeyeceksiniz.

1. Aşama:  Yardımcı Programlar

Hız Aşırtma  ve sonrasındaki performans testi işlemleri için kullanılan belli başlı birkaç program vardır. Sizlerde bu programları kullanarak ekran kartınıza kolayca hız aşırtma uygulayabilir, farklı denemelerinizi kaydederek bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Performans testleri yaparak da ekran kartınızın yeni performansını denetleyebilirsiniz.

Hız Aşırtma Programları

MSI Afterburner kullanıcılar tarafından sevilen ve sıklıkla kullanılan bir hız aşırtma programı. Hem AMD hem de NVIDIA kartlar için kullanılabilen MSI Afterburner, kullanıcı dostu ara yüzü ve beraberinde getirdiği donanım izleme araçları sayesinde en çok tercih edilen programlardan biri. Ekran kartınıza hız aşırtma uygulamak için kullanacağınız temel program MSI Afterburner olacak. BU program sayesinde voltaj değerlerini, CC -  MC değerlerini ve fan hızlarını değiştirebilirsiniz.

msi_afterburner

EVGA Precison X series ve SAPPHIRE Trixx Utiliity'de kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan programlardan. Saydığımız bu üç program da birbirleri ile aynı özellikleri taşıyorlar. Herhangi bir tanesini seçerek Hız Aşırtma işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

UYARI— Devam etmeden önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım.

 1. Akıllı Keçiler ailesi donanımınızda meydana gelebilecek herhangi bir hasardan sorumlu DEĞİLDİR. 
 2. Ekran kartınıza Hız Aşırtma uygulamak ekran kartınızın garantisini BOZMAZ. Sonuç olarak kullandığınız ayarları sadece kendi bilgisayarınıza kayıt ediyorsunuz.
 3. Eğer ekran kartınız, kötü soğutulan küçük bir kasa içerisine sıkışmışsa Hız Aşırtma UYGULAMAYIN. Hız Aşırtma uygulayacaksanız bilgisayarınızın ve ekran kartınızın çok iyi soğutulduğuna emin olun.
Performans Testi ve Yük İzleme Programları

Performans testi ve Yük izleme, aynı zannedilen fakat birbirinden farklı iki kavramdır. Yük izleme GPU hız aşırtmanızın kararlılığını ölçmeye yararken, Performans testleri ise hız aşırtmanızın performansını ölçmeye yarar. Eğer hız aşırtmanız sonucunda sisteminiz sürekli yeniden başlıyorsa ve çeşitli görsel sorunlar yaşıyorsanız, hız aşırtma ayarlarınızı yeniden gözden geçirin veya düşürün. Sisteminizde bu tür hatalarla karşılaşmanız sık görülen bir şeydir ve sisteminize genellikle büyük zararlar vermez. Sadece zamanında tedbir alıp ayarlarınızı daha güvenli bir aralığa çekmeniz gerektiğine işaret eder.

unigine_heaven

Unigine, kullanıcılar tarafından çok tercih edilen bir yük izleme programı geliştiricisidir. Unigine tarafından geliştirilen Valley ve Heaven, içerdikleri puanlama sistemi ile hız aşırtmanızın ne denli verimli olduğunu sizlere gösterecektir. Her başarılı testin sonunda hız aşırtma ayarlarınızı yükseltebilir ve grafiksel takılmalara ve yırtılmalara rastlayana kadar ekran kartınızı zorlayabilirsiniz.

İzleme Araçları

Bilgisayarınızda bulunan bileşenlerin sıcaklık, voltaj değerleri, fan hızları vb. gibi verilerini izlemek için ihtiyacınız olan tek program HWMonitor. MSI Afterburner, sizlere bu verilerin bir kısmını sağlasa da izleme aracı olarak tasarlanmış HWMonitor'ü kullanmak sizlerin yararına olacaktır.

hwmonitor_version_2

RealTemp'de yine kullanıcılar tarafından sevilen bir program. Uygun bir izleme aracı olarak iki program da işinizi görecektir. Tek yapmanız gereken bu programları indirmek ve hız aşırtma işlemleriniz sonucunda bilgisayarınızın ısı durumunu gözlemlemek. Eğer sisteminiz fazla ısınıyorsa ( genellikle 80 derece limit olarak kabul edilir. Bu bilgileri işlemcinizin ve ekran kartınızın resmi sitesinden bulabilirsiniz) sisteminiz kendini kapatacaktır. Sisteminizin iyi soğutulması, hız aşırtma performansını arttıracaktır. Bu yüzden hız aşırtma yapmadan önce soğutma çözümlerinizi gözden geçirin.

2. Aşama: Hız Aşırtma (Overclock)

Bu aşamaya başlamadan önce, izleme programlarınızın açık olduğundan emin olun. Bu programları kullanarak iki şeyi doğrulamalısınız;

 1. Program Fan hızlarını doğru okuyor mu?
 2. Sisteminizin bekleme halindeki sıcaklıkları 30-50 derece arasında mı?

Bu iki kriterden emin olduktan sonra ekran kartınıza hız aşırtma uyguluyabilirsiniz.

En uygun hız aşırtma ayarlarını bulmak genellikle zordur. Ekran kartlarının, her ne kadar aynı modelde olsa bile, farklı üreticiler, soğutma vs. gibi özellikler içerdiğini, sisteminizde kullandığınız anakartın modelini, sistem soğutmanızı vb. etkenleri düşünürsek, her kullanıcı kendi bilgisayarı için en uygun ayarları deneme - yanılma yöntemi ile bulacaktır. Fakat yine de ekran kartınızın modeline göre en kararlı ayarları internette aramak, sizlere doğru yöne doğru götürecektir. Örneğin MSI Radeon R9 380 için Reddit'de paylaşılan ayarları denemek, aynı karta sahip diğer bir kullanıcı için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

pcmasterrace_subreddit
MSI Radeon R9 380 için Reddit Ayarları

 • +100 mV Core Voltage
 • +20% power limit
 • 1120 MHz Core clock (CC)
 • 1590 MHz Memory Clock (MC)
Güç Limiti (Power Limit)

Güç limiti, ekran kartınıza gidecek olan gücün miktarını belirler. Bu ayarı %0'da bırakmak, hız aşırtmanızın maksimum verime ulaşmasını engeller fakat eğer sisteminizde iyi bir soğutma yoksa ve ne yaptığınızdan emin değilseniz, bu ayarı böyle bırakmanızda yarar var. Daha deneyimli  kullanıcılar ise daha yüksek hızlar için bu değeri yükseltebilirler. Bu değeri yükseltirken sisteminizin iyi soğutulduğuna emin olun !

Bilgisayarım Sürekli Mavi Ekran Veriyor !

Kararlı olmayan bir hız aşırtma sonucunda böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz, korkmayın. Bu durum sisteminize zarar vermeyecektir. Sadece sisteminizi yeniden başlatın ve ayarlarınızı aşağı çekin.

bsod

Ayarlarınızı Kaydedin

Yapmış olduğunuz değişik ayarları Profil olarak kaydedin. Bu sayede kolayca ayarlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

save_aferburner

3. Aşama: Yük İzleme

Performans testi ve Yük izleme, aynı zannedilen fakat birbirinden farklı iki kavramdır. Yük izleme GPU hız aşırtmanızın kararlılığını ölçmeye yararken, Performans testleri ise hız aşırtmanızın performansını ölçmeye yarar. Eğer hız aşırtmanız sonucunda sisteminiz sürekli yeniden başlıyorsa ve çeşitli görsel sorunlar yaşıyorsanız, hız aşırtma ayarlarınızı yeniden gözden geçirin veya düşürün. Sisteminizde bu tür hatalarla karşılaşmanız sık görülen bir şeydir ve sisteminize genellikle büyük zararlar vermez. Sadece zamanında tedbir alıp ayarlarınızı daha güvenli bir aralığa çekmeniz gerektiğine işaret eder.

Görsellerdeki yırtılmalar bilgisayarınıza zarar vermez fakat verimsiz ve kararlı olmayan bir hız aşırtmaya işaret ederler. Böyle bir durumda karşılaşırsanız CC, voltaj ve MC değerlerinizi, bu yırtılmaları görmeyene kadar düşürmelisiniz.

visual_artifacts

4. Aşama: Performans Testi

Kararlı bir hız aşırtma ayarına ulaştıktan sonra, yeni performans değerlerinizi uygun performans testi programları ile ölçebilirsiniz. Örnek olarak MSI Radeon R9 380 için hız aşırtmalı ve aşırtmasız değerleri aşağıda görebilirsiniz. Performans Testleri için 3DMark (ücretli) ve Heaven (ücretsiz)  kullanabilirsiniz.

Hız Aşıtma Olmadan

 • Clock Speed — 980
 • Memory Clock — 1425

Hız Aşıtma ile (Reddit Ayarları)

 • Clock Speed — 1080
 • Memory Clock — 1500

Sizler için hazırladığımız rehberin sonuna geldik. Ekran kartınızın performansını arttıracak yeni çözümlerimiz için takipte kalın,

Keçi ile kalın !