Ana sayfa Oyunlar Grafik Karşılaştırması - FIFA 17 vs PES 17

Grafik Karşılaştırması - FIFA 17 vs PES 17

1328
PAYLAŞ
Grafik Karşılaştırması - FIFA 17 vs PES 17

Grafik Karşılaştırması - FIFA 17 vs PES 17

Son yılların ben büyük kapışmalarından biri olan PES mi FIFA mı ? Gelin birde bu soruya FIFA 17 vs PES 17 cephesinden bakalım ve iki oyunun grafiklerini karşılaştıralım.

Bildiğiniz gibi tekel hale gelen FIFA'nın bu büyük hegemonyasını yıkan Pro Evolution Soccer (PES) serisi, son 5 6 senedir FIFA'nın büyük bütçesi altında eziliyor. Bunu hem lisanslarda yaşadığı problemlerde hemde oyun motorunun gerçeği yakalayamadığından anlayabiliyoruz.

Electronic Arts firmasının yıllardır ve istisnasız her sene para basan oyunu, FIFA 17 250 TL fiyat etiketiyle Aral Game üzerinden satılmakta. Konomi'nin Pro Evolution Soccer (PES) serisinin son oyunu, PES 17 ise Aral Game de 100 TL'ye Steam Dijital Oyun Platformun da ise 159 TL'ye satılmakta. Oyunların grafik karşılaştırmasını yapmışken fiyatlarıyla doğru orantılı değerlendirmek daha doğru olacaktır. Sonuç olarak günümüzde ne alırsak alalım ağzımız da hep aynı cümle, "fiyatına göre" iyi ya da kötü. Aynı şekilde değerlendirmeyi verilen ücretleri de göz önünde bulundurarak yapmamız daha doğru olacaktır.

Frostbite-Engine

Pro Evolution Soccer, 2014 yılından beri Fox Engine grafik motorunu kullanıyor. FIFA tarafında ise bu sene Frostbite Engine grafik motoru kullanılmaya başladı. Daha önceli senelerde kullanılan Ignite Engine artık FIFA için mazide kaldı. Frostbite demişken grafik motoruyla hangi oyunların yapıldığına bir göz atalım dilerseniz;

Mirror's Edge: Catalyst
Mass Effect: Andromeda
Star Wars: Battlefront
Battlefield Hardline
Dragon Age: Inquisition
Need for Speed: Rivals

Konomi'nin kullandığı Fox Engine ile PES oyunları dışında yapılmış oyunlar;

Metal Gear Survive (Daha Çıkmadı)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes
P.T.

Listeleri incelediğinizde Frostbite grafik motoru FIFA üzerinde nasıl bir etki yapacağını düşünmek sizi heyecanlandırmaya yetecektir. Konuyu toparlamak gerekirse, iki firmada, oyunda kendisini kanıtlamış ve belli bir kitleye hitap etmeye devam etmekte. Artık sözü daha fazla uzatmadan sizi videoyla baş başa bırakıyorum.

FIFA ve PES serşlerinin çıkartmış oldukları en son oyunları olan FIFA 17 ve PES 2017 oyunlarına grafik bakımından göz atalım.