Ana sayfa Bilgisayar 8 Güncel Bilgisayar Bakımı Önerisi

8 Güncel Bilgisayar Bakımı Önerisi

935
PAYLAŞ
8 Güncel Bilgisayar Bakımı Önerisi

8 Güncel Bilgisayar Bakımı Önerisi ile Karşınızdayız !

Merhaba sevgili donanım sever keçiler, yeni bilgisayar bakımı önerileri ile karşınızdayız. Hepimizin bildiği gibi bilgisayarlar kısa bir ömre sahiptirler. Teknoloji geliştikçe veya bakım süreleri uzadıkça yavaşlamaya, hata mesajları vermeye ve daha sesli çalışmaya başlarlar.

Kimi zaman ise yaşanacak olan aksaklıklar biraz ileri görüşlülük, ufak bir bakım çalışması ve alınan donanımsal önlem ile bu durumlardan kaçınmak mümkün. Bilgisayar bakımı yaparken bizlerin yapmış olduğu hatalar ise donanımınıza zarar verebilmekte.

Gelin hep birlikte yaşanabilecek olan bakım aksaklıklarını önlemek için kaçınabileceğimiz bakım hatalarını gözden geçirelim ve bilgisayar bakımı için gerekli önerilere bakalım. Çok yaşa sen bilgisayar!

1. Zayıf Havalandırma

Bildiğimiz gibi kasa içerisinde oluşacak sıcaklık bilgisayar ömrünü kısaltan fiziksel bir faktördür. Bilgisayarın yavaş çalışmasına, bileşenlerin zarar görmesine ve özellikle taşınabilir bilgisayarlarda batarya ömrünün kısalmasına bile yol açabilir.

Tüm bilgisayarlar sıcaklığın atılması için fan ve hava sirkülasyon ızgaraları ile donatılmaktadırlar. Ne yazık ki bilgisayarın konumu fanların ve hava sirkülasyon ızgaralarının tıkanmasına sebebiyet verebilir. Bilgisayarın masanın altına konumlandırılması ve duvara doğru dayanması hava girişini engelleyebilir. Bu durumdan kaçınmak ve sıcak havanın atılması, soğuk havanın bilgisayar içine girmesi sağlanmalıdır.

Doğru Havalandırma

Dizüstü bilgisayarlarda ise havalandırma alt tarafta bulunmaktadır. Eğer dizüstü bilgisayarınızı yumuşak bir zeminde örnek olarak yatak üstünde, yastık üstünde kullanıyor iseniz hava girişini kapatarak daha fazla ısınmasına yol açar ve zarar verebilirsiniz.

2. Toz Oluşumu

Peki başka bir etmen sıcaklığı yükseltir mi ? Cevap toz yükseltir. Örneğin yeni bilgisayarınızın konumu yerde ise tüm tozların emilmesini yol açacaktır. Dizüstü bilgisayarınız ise tozlanmaya karşı daha az dayanıklıdır.

Bu durum tüm hava kanallarının tıkanmasına ve ısı yaratan parçaların üstünde toz katmanı oluşmasına sebebiyet verecektir ve aşırı ısınmaya yol açacaktır. Ayrıca toz ile kapanan bir fan daha hızlı çalışacak ve gürültü seviyesini arttıracaktır.

tozlu bilgisayar

Tozlanmayı önlemek için zaman zaman hava sirkülasyon kanalları kontrol edilmeli ve tıkanmaması sağlanmalıdır. Siz en iyisi bilgisayarınızı açın ve ona güzel bir bahar temizliği yaparak bilgisayar bakımınızı yapın. Sıkıştırılmış hava kullanmak her zaman için bilgisayar bakımı yaparken en güvenli yoludur.

3. Gevşek Kablolar

Klasik mühendislik çözümü olan bir kapat aç kendine geliri yapmadan önce gevşek olan kablolarınızı bir gözden geçirin. Çoğu ortak PC sorunlarına basit bir çözüm olabilir.

Kablolar kimi zaman gevşek bir biçimde bağlanmış olabilir ve sorunlara sebebiyet verebilirler. Güç kablosunun prize ve bilgisayar güç kaynağına iyi takıldığını kontrol edin.

gevşek kablo

Gevşek takılan kablolar bilgisayarın içinde de bir takım sıkıntılara yol açabilir. Unutmayın ki anakart üzerine takılı olan kabloların gevşekliği donanıma zarar verebilir. Kablolarınızın sıkı bir şekilde oturmasını sağlayarak bilgisayar bakımınızı yapabilir hatalardan kurtulabilirsiniz.

4. Voltaj Dalgalanmaları

Voltaj dalgalanmaları birçok arızaya sebep olabilir. Yakın bir yere yıldırım düşmesi veya evde bulunan güç çeken elektrikli eşyalar hepsi bilgisayarınız için sıkıntı yaratabilir çünkü dalgalanmalara sebep olarak bilgisayarınızda çok büyük hasara sebebiyet verebilirler.

voltaj dalgalanması

En az zararla küçük veri kayıplarına ya da bilgisayar güç kaynağınızın değişmesine sebebiyet verebilir. En kötüsü ise anakartınızın kızarmasına sebep olabilir.

Bu durumdan bilgisayarınıza bir akım korumalı priz kullanabilir ya da anakartınızın kızarmasını önlemek için IC korumalı bir anakart seçebilirsiniz.

5. Elektrik Kesintileri

Voltaj dalgalanmalarının yanı sıra ani elektrik kesintilerinden de bilgisayarlar korunmalıdırlar. Kimi durumlarda ani kesinti veri kayıplarına yol açabilir. Sabit diskler ver SSD'ler de ani kesintilerden zarar görebilirler.

Sabit disklerde veya donanımınızda oluşabilecek olan ani voltaj kesintilerinden ufak bir kesintisi güç kaynağı yatırımı ile kurtulabilirsiniz. Kesintisiz güç kaynakları kısa bir süre enerji sağlayan cihazlardır ve ani elektrik kesintilerinde devreye girerek belirli bir süre enerji sağlarlar.

6. Pil Ömrünün Tükenmesi

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünün bitmesi en sık rastlanan problemlerden biridir. Pilin ömrünü uzatmak dizüstü bilgisayar bakımı için en önemli noktalardan biridir ve internette bu konu hakkında bir sürü öneri bulabilirsiniz. Kısaca pil ömrünü uzatmanın üç ana yolu vardır. Birincisi ısı her zaman pil ömrünün baş belasıdır ve dizüstü bilgisayarınızı aşırı ısınmasını engelleyin. İkincisi her zaman şarj ünitesi takılı şekilde kullanmayın. Yani piliniz %100 doluluğa ulaştığında şarj kablonuz takılı olmasın. Üçüncüsü ise pilinizi tamamen bitirmeyin. Her zaman sık ve kısa şarj yaparak dizüstü pil ömrünüzü uzatabilir ve bilgisayar bakımınızı yapabilirsiniz.

7. Fiziksel Hasar

Bilgisayarınızın donanımına fiziksel olarak zarar gelmesi kötü bir durumdur. Örneğin dizüstü bilgisayarınızı bir yere atmak çevre birimlerinin çalışma işlemi bitmeden çıkarılması, sıvı dökülmesi gibi durumlar fiziksel hasarlara yol açabilir.

Sabit diskler bu tür fiziksel koşullara daha az dayanırlar. İdeal olanı ise bilgisayarınız tamamen kapanmadan bir yere oynatmamanız ve dikkatli davranmanız. Bilgisayarınıza sert bir yumruk atmak bile ona zarara verebilir. Eğer bilgisayarınıza bir şey döküldü ise hemen bozulacak diye korkmayın ancak ilerleyen zamanda oluşabilecek paslanma korozyona sebebiyet verebilir ve bilgisayarınıza zarar verebilir.

8. Yazılım Güncellemeleri

Yazılımsal problemler fiziksel olarak bilgisayarınızın ömrünü kısaltmayabilir ancak daha yavaş çalışmasını, hata mesajları almanızı ve başka problemlerin çıkmasını sağlayabilir.

Aslında biraz zaman ayırıp yazılımları temizlemek bilgisayarınızı ilk günkü aldığınız gibi çalışmasını sağlayabilir.

İlk olarak yazılım güvenliğini sağlayın. İşletim sisteminizin yüklenebilir güncellemelerini yükleyin. Güncel bir web tarayıcısı kullandığınızdan emin olun. Birçok hatayı içeren ve güvenli olamayan eklentilerden kurtulun. Gerekli olan güvenlik yazılımlarını yükleyin fakat abartıya kaçara sisteminizin yavaş çalışmasına olanak vermeyin.

Sizlerde verdiğimiz bu önerileri kullanarak bilgisayar bakımı yapabilir ve sisteminizi ilk aldığınız gündeki gibi güncel, hızlı, sessiz ve serin tutabilirsiniz. Bir sonraki haberimizde görüşmek üzere.

Keçi ile Kalın!