Ana sayfa Bilgisayar Donanım SanDisk Yeni 1TB’lık SD Kartını Tanıttı

SanDisk Yeni 1TB’lık SD Kartını Tanıttı

830
PAYLAŞ
SanDisk Yeni 1TB’lık SD Kartını Tanıttı

SanDisk, Dünyanın En Yüksek Depolama Kapasiteli SD Kartını Tanıttı

Eğer gün boyu kameranızla 4K videolar çeken veya profesyonel fotoğraflar çeken birisiyseniz yaşadınız. SanDisk sizleri düşünerek 1 TB kapasiteli SD kartını tanıttı. Bu değer günümüz dizüstü bilgisayarlarının birçoğunun hafızasından daha fazla. 128 MB'lık MP3 çalarların ağızımızın suyunu akıttığı, 5 MB'lık disketlerin dolmak bilmediği günler geride kalmışa benziyor. Bir şarkının yaklaşık 3 MB olduğu ve bunun üzerinden MP3 çaların kaç şarkı alabileceği tartışmaları artık hafızalarımızda tatlı bir anı.

Firma yakın zamanda yapılan Photokina etkinliğinde fotoğraf meraklılarına ürününün prototipini gösterdi. Ürünün ne zaman çıkacağı ve fiyatının ne olacağı ise merak konusu. Eski zamanları bilen kullanıcılarımız için, 1 TB'lık bir SD kart muazzam bir depolama alanı olarak gözükebilir. Fakat yeni 4K videoların dakikada 3.5GB alan kapayabildiklerini düşününce bu rakam biraz daha gözümüze küçük geliyor. Depolama alanın yanı sıra veri yazma hızı da bu tip kullanımlarda önemli. Firma veri yazma hızının ne olacağı ile ilgili bir bilgi de henüz paylaşmadı. Fakat SD kartın, Photokina etkinliğinde tanıtıldığını düşünürsek, ürünün kameraları ile yüksek çözünürlükte çekim yapmak isteyen kullanıcılara yönelik olacağı anlamını çıkartabiliriz.

SD kartların XQD ve CF gibi kart formatlarına göre çok daha kolay bozulması ve içerisindeki her şeyi yok etmesi de başka bir soru işareti. Bu denli yüksek boyutlu dosyaların güvenli bir şekilde ne kadar süre depolanabilir olacağı da cevapsız bir diğer soru.