Ana sayfa Bilgisayar ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi

ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi

994
PAYLAŞ
ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi

Rufus Kullanarak ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi

Merhaba sevgili penguen dostu keçi ailesi, ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazma Rehberi ile karşınızdayız. Sizlere de duyurduğumuz gibi Linux Mint yeni KDE masaüstü ortamını barındıran sürümü Linux Mint 18 Sarah'ı yayımlamıştı. Bizlerde fırsat bu fırsat dedik ve yeni masaüstü ortamını denemek için bilgisayarımıza Linux Mint 18 kurmaya karar verdik.

Linux Mint Çok Güzel, Sizde Gelsenize

Tamam kararı vermek kolay da bu işi nasıl yapacağız ? Bir sisteme Linux Mint (veya herhangi bir Linux dağıtımı) yükleyebilmek için öncelikle o dağıtımın resmi sayfasından ISO dosyası indirmelisiniz. İndirme işlemi tamamlandığında ise, bu dosyayı Rufus aracılığı ile USB belleğinize yazmalısınız.

Rufus Nedir ?

Rufus, ücretsiz olarak dağıtılan ve ISO dosyalarını ( CD veya DVD üzerindeki bilgilerin saklanabildiği bir dosya tipi.) USB belleğe yazmaya yarayan programdır. Sizlerde buradaki linki kullanarak Rufus'u bilgisayarınıza indirebilir, hiç bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Rufus'u indirdikten sonra ise programı kullanarak ISO dosyasını USB belleğinize yazdırmalısınız. Bu işlem, sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Adımlar kısaca şöyle;

  1. Rufus İndir
  2. Rufus kurulumunu gerçekleştir
  3. USB'yi USB portuna tak
  4. Rufus yardımı ile USB belleğe ISO dosyasını yazdır.

Sizlerde bu 4 basit adımı uygulayarak, indirdiğiniz ISO doysasını, USB belleğinize yazabilirsiniz. Bu sayede kurulumunuzu USB bellek aracılığı ile, CD kullanmaktan çok daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz.

Yazma İşlemi Tamamlandı ! Sırada Ne Var ?

ISO dosyasının USB diske yazılma işlemi tamamlandığında sisteminizi USB belleğinizden başlatarak yeni Linux Mint sürümünü (veya herhangi bir diğer Linux dağıtımını) deneyebilirsiniz. Linux dağıtımları, canlı önizleme (live image) denilen bir özellik kullanırlar. Bu sayede sizlerde, sisteminize bir Linux dağıtımı kurmadan USB üzerinden deneyebilir, yeni kuracağınız işletim sistemini, sabit disklerinizde hiç bir değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz.

Kurulum yapmak isteyen kullanıcılar da, yine bu canlı önizleme özelliğini kullanarak, çok daha hoş bir arayüzle kurulumlarını gerçekleştirebilir, bir yandan da müzik dinleyebilir veya internette gezinebilirler. Linux Mint kurulumunun nasıl yapılacağını bilmeyen okuyucularımız içinse yeni videolarımız yolda, takipte kalın !

Keçi ile kalın !