Ana sayfa Bilgisayar Web Sitesi Hız Arttırma : Google Dostu En Etkili Yöntemler

Web Sitesi Hız Arttırma : Google Dostu En Etkili Yöntemler

961
PAYLAŞ
Web Sitesi Hız Arttırma : Google Dostu En Etkili Yöntemler

Web Sitesi Hız Arttırma yöntemleri hakkında bir kaç püf noktayı öğrenmek için okumaya devam edin.

Websiteniz'in hızını arttırmak için kullanacağınız yöntemler iki kategori altında toplanabilir. Bunlardan ilki maddi kaynaklarınızı kullanarak yapabileceğiniz yükseltmeler bir diğeri ise basit, etkili ve gereksiz fazlalıklardan kurtularak yapacağınız küçük düzenlemeler.

Yüklenme Hızının Önemi

Günümüz kullanıcılarının çoğu hıza önem vermektedir. Bir sayfa eğer iki saniyeden daha fazla bir sürede yükleniyorsa kullanıcılar o sayfanın yüklenmesini beklemeden alternatif arama sonuçlarına yönelmektedir. Hızınızın yüksek olması rekabet içinde bulunduğunuz her alanda sizi öne çıkaracaktır. Kullanıcıya sunduğunuz hizmette hız önemli bir yere sahiptir.

Web Sitesi Hız Arttırma : Etken Faktörler

  • Sunucu Hızı : Kullanmış olduğunuz sunucunun; işlem yapabilme, kullanıcıya cevap verebilme kabiliyetlerini etkiler. Örneğin: bir PHP betiğini işleme ve istemciye bildirmesi.
  • Verimli Kodlama : Siteniz ASP veya PHP tabanlı dinamik bir siteyse, oluşturduğunuz kodların verimli çalışması yani sunucuyu fazladan gereksiz işlem yaptırmaması web sitesi hız arttırma için önemli bir etkendir.. Sonuca giden bir çok yol vardır. Kodunuzu optimize etmeye çalışın.
  • Dış Kaynaklar : Resimler, CSS ve Javascript dosyalarının sayfada 'import' edilmesinden kaynaklı yavaşlamalar.

1.) CSS Sadeleştirme Ve Sayfa İçine Alma

Öncelikle çoğu CSS dosyaları aşağıdaki gibi bir sayfaya yüklenir. Burada ki sıkıntı sayfa yüklenirken CSS'in yüklenmesi için sunucuya bir istek daha atılıp yani CSS dosyasına ulaşmak için CSS yolunun katedilip fazladan bağlantı süresini uzatmış olduk.

Bu fazladan yol izleme işinin önüne geçmek için CSS' i url şeklinde import etmek yerine, CSS'i kullanmak istediğimiz sayfada head tag'ından önce style tagı açıp CSS'imiz içine atabiliriz.

Aynı şekilde bunu JavaScript Dosyaları içinde yapabiliriz. Bazı JavaScript dosyalarını bağlantı verip eklemek yerine sayfa içine aktararak fazladan istek oluşturmanın önüne geçebiliriz. Aşağıda tipik bir JavaScript dosyasının bağlanma şeklini kullanmak yerine diğerini kullanmak sayfanızın hızını arttıracaktır.

Ayrıca Javascript eklentilerini sayfa kaynağının en altına (footer) itmekte fayda var. Ayrıca CSS ve Javascript dosyalarını minify edip öyle koymanız sayfanın boyutunu düşürecektir. Ayrıca HTML kaynak kodunuzuda minify edebilirsiniz. Bu linkten CSS dosyalarınızı buradan ise JS dosyalarınızı minify edebilirsiniz.

2.) Resimler Ve Diğer Kaynaklar

Web Siteniz'de kullandığınız resimlerin boyutları sayfa hızı açısından en önemli yere sahiptir. HTML içine aldığınız resimleri kullanığınız boyutların, img tagındaki width ve hight değerlerinin resmin orjinal boyutlarıyla aynı olmasına dikkat edin. Örnek olarak gerçek resmin boyutları 500x250 px olan bir resmi html içinde 300x100 px şeklinde kullanırsak fazlandan büyük bir resmi sayfaya yüklemiş oluruz. Ayrıca bazı resimlerde optimazyon yapan araçları kullanmakta fayda var : Lossy compression.

3.) Mobil Site - Desktop Site Ayrımı Yapmak

Normal masaüstü, laptop gibi mobil aygıtlara göre yüksek çözünürlükteki kullanıcılara sunduğunuz içerikle mobil kullanıcıya sunduğunuz içeriği ayırın. Normal'de PC tarayıcıları sayfaları hızlı bir şekilde yükler fakat mobil cihazlar daha yavaş kalır. Mobil için ayrı bir CSS ayrı bir tasarım kullanın yada sadeleştirin. Gereksiz resim ve js dosyalarını mobil bağlantıda kaldırın.

 

Mobile Yönlendirme PHP
Mobile Yönlendirme PHP

4.) CDN Kullanma

Web içeriğinizde kullandığınız bütün kaynakları CDN ile daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ufak bir google aramasıyla size uygun aylık bir paket alabilirsiniz. Kaynak yüklenme hızı oldukça etkilidir. Resimlerinizi, PDF' leriniz sayfa içinde kullandığınız bütün kaynakları CDN üzerinden kaynak kodunuza koyabilirsiniz. Önerilen : MaxCDN

5.) Sitenizi Cloud'a Alma / Cache Kullanma

Web sitesi hız arttırma yöntemlerinden biriside cache kullanmaktır. Eğer bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, sitenizi cachle'mek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz plug-inleri yükleyebilirsiniz. Buna ek olarak sitenizi ücretsiz olarak bir cloud servisine bağlayabilirsiniz. Sitenizi Cloud'a taşırken domain sağlayıcınızın Name Server'larınızı kayıtlarını cloud servisi sağlayan şirketin size verdiği Name Server'lar ile değiştirmeniz gerekmektedir. Önerilen : CloudFlare

6.) Donanımsal Olarak İyi Bir Sunucuya Geçin

En etkili fakat maddi olarak biraz sıkıntıya sokabilecek son adım. Eğer sayfa yüklenme hızınız hala sizi tatmin etmiyorsa sunucunuzu yükseltin.

Son olarak sitenizin hız açısından Google kriterlerine uygun olup olmadığını Page Speed Insights ile test edebilirsiniz.