Ana sayfa Bilgisayar Nvidia Yeni Yazılımı GeForce Experience 3.0'ı Yayımladı

Nvidia Yeni Yazılımı GeForce Experience 3.0'ı Yayımladı

1393
PAYLAŞ
Nvidia Yeni Yazılımı GeForce Experience 3.0'ı Yayımladı

GeForce Experience 3.0  zorunlu kayıt sistemi gibi birçok yeni özellikle geliyor !

Merhaba sevgili keçi ailesi, bizler ekran kartı savaşları, Apple Etkinliği derken Nvidia da boş durmadı ve yeni sürücü güncellemesi ile birlikte yeni GeForce Experience 3.0 uygulamasını da yayımladı.

Yeni güncelleme beraberinde yeni özellikler de getiriyor. Başlangıçta bu durum kulağa güzel bir habermiş gibi gelse de işin doğrusu pek de öyle olmadı. Yeni güncelleme ile birlikte GeForce Experience uygulamasını kullanabilmek için artık Nvida'ya zorunlu olarak kayıt olmamız gerekmekte. Sürücüleri ise Nvidia'nın sitesinden indirerek kayıt olmadan (şimdilik) kurabiliyoruz.Peki yeni güncelleme neler getirdi ? Öncelikle iyi haberlerle başlayalım. Aşağıda da gördüğünüz gibi oyunlarınızın bulunduğu liste tamamen değiştirilmiş ve yeni modern bir görünüme kavuşmuş. Aynı zamanda uygulamanın oyunları algılaması ve optimum ayarları indirme süresi de kısaltılmış. Bizler yeni GeForce Experience uygulama arayüzünü şık ve modern bulduk.

gfe-main-100681540-large

Detaylı Görünüm

Eğer üsteki görünümü sevmediyseniz ve oyunlarınızın geçen sürümde olduğu gibi detaylı özelliklerinin barındığı bir ekran ile karşılanmak istiyorsanız "Detaylı Görünüm" özelliğini kullanabilirsiniz.

gfe-details-100681538-large

Sürücüler Menüsü

Sürücüler menüsüne geçtiğinizde ise eski sürümlerde olduğu gibi bir ekran sizleri karşılayacak. Bu menü sayesinde yeni sürücüleri kontrol edebilir ve sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

gfe-drivers-100681541-orig

ShadowPlay Nerede ?

Önceki sürümlerde bulunan My Rig ve ShadowPlay menüleri ise arayüzden kaldırılmış. Buradaki bilgilere ulaşmak için kullanıcı adınızın solunda bulunan dişli çark (ayarlar) tuşuna basmanız gerekmekte.

gfe-my-rig-100681542-orig

Sisteminiz ile ilgili bütün detayların yanı sıra Shield özelliği GameStream ve birçok başka özelliği de yine bu menüden ulaşabileceksiniz. Ayrıca yine bu menüden GameStream, GeForce Share, Game Optimization, ve VR özelliklerini sisteminizin destekleyip, destekleyemeyeceğini yine buradan öğrenebileceksiniz. Yararlı bir hatırlatma yapmak gerekirse, eğer Nvidia'dan e-posta almak istemiyorsanız yine bu menüyü kullanarak bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekmekte.

gfe-share-upload

Ayarlar tuşunun (dişli çark) solundaki tuhaf üçgen ise yeni GeForce Experience Share, yani ShadowPlay. Nvidia sevdiğimiz ShadowPlay özelliğini yeniden güncellemiş ve yepyeni bir isimle karşımıza çıkartmış. ShadowPlay, isim değişikliğinin yanı sıra birçok yeni özellikle de geliyor. Nvidia'dan sunulan bilgilere göre;

“Artık, GeForce Experience oyunlarınızı 60 FPS ve 4K çözünürlükte kaydedebilecek. Tam ekran veya pencereli ekran olarak kaydedilen bu görüntüleri YouTube, Twitch veya YouTube Gaming 'e de ister canlı ister kayıt olarak ekleyebileceksiniz. Oynadığınız oyunların ekran görüntülerini kolayca alabilecek ve bu resimleri oyundan çıkmadan sosyal medyada paylaşabileceksiniz."

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, GFE3 eski sürümünden 3 kat daha hızlı ve %50 daha az enerji tüketiyor. Nvidia gerçekten güzel özellikler ve performans güncellemeleri ile karşımıza çıkmış. Tüm bu güzel özelliklerden faydalanabilmek içinse yapmamız gereken tek şey var, Nvidia'ya kayıt olmak.

Zorunlu Değil, Mecburi !

gfe-login-100681537-orig

Bu güncelleme ile ilgili canımızı sıkan tek nokta da burası. Dünya para verip aldığımız Nvidia ekran kartlarımızı ve yanında gelmesi gereken yazılımsal desteği uyduruk bir üyelik sistemi ile almak elbetteki can sıkıcı. Nvidia ise bunun tamimiyle kullanıcı güvenliği açısından uygulandığını söylüyor. Gereksiz e-postalar almaya başladığımızda bunun güvenlikle olan alakasını da Nvidia'ya soracağımızdan şüpheniz olmasın. Nvidia'ya üye olmanın avantajları yok mu ? Var. Öncellikle yeni yazılım gerçekten güzel özelliklerle geliyor ve bu yazılımı kullanmak isteyeceğimiz şüphesiz. Ayrıca Nvidia, üyeleri için bedava oyun vb. gibi etkinlikler de yapmakta. Kim bilir üye olma zahmetini belki güzel bir oyun ile kapatırız.

Nvidia cephesinden gelebilecek yeni haberler için bizi takip etmeyi unutmayın,

Keçi ile kalın !